Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Poplony

Pokaż wątki Pokaż posty

Poplony

waldek727 01:24, 15 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
katiaxx napisał(a)
Bardzo ciekawy wątek - szkoda że mała wymiana informacji

No comment.

Kasiu.
Posiej sobie łubin wąskolistny, facelię i gorczycę. Tuż przed kwitnieniem łubinu skoś poplon i widłami amerykańskimi okryj całość ziemią nieznacznie ją odwracając.
Na siew trawnika poczekaj do wiosny. Pomyśl również do tego czasu o ziemi kompostowej lub oborniku.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
katiaxx 08:24, 15 cze 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
waldek727 napisał(a)

No comment.

Kasiu.
Posiej sobie łubin wąskolistny, facelię i gorczycę. Tuż przed kwitnieniem łubinu skoś poplon i widłami amerykańskimi okryj całość ziemią nieznacznie ją odwracając.
Na siew trawnika poczekaj do wiosny. Pomyśl również do tego czasu o ziemi kompostowej lub oborniku.


dziękuję już posiałam gorczycę i facelię, łubinu akurat nie mam, może tak zostawię, czekam na wschody. Myślałam żeby posiać jesienią trawę ale mogę poczekać i do wiosny pozdrawiam,
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
asiek 14:43, 16 cze 2015

Dołączył: 30 paź 2013
Posty: 141
waldek727 napisał(a)

No comment.

Kasiu.
Posiej sobie łubin wąskolistny, facelię i gorczycę. Tuż przed kwitnieniem łubinu skoś poplon i widłami amerykańskimi okryj całość ziemią nieznacznie ją odwracając.
Na siew trawnika poczekaj do wiosny. Pomyśl również do tego czasu o ziemi kompostowej lub oborniku.



witaj Waldku,
Mam pytanie odnośnie sugestii, aby wysiać trawę dopiero wiosną. Chcę w tym miesiącu wysiać łubin żółty. Miałam w planach założenie trawnika jesienią, ale jest to sprzeczne z tym co napisałeś. Czy naprawdę wysianie we wrześniu nie będzie możliwe? Czy wiesz ile czasu od wysiania jest potrzebne, aby łubin przekopać?
____________________
Asia Tęczowo mi
Mazan 13:34, 17 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiek

Rośliny jare użyte jako poplon potrzebują ok. 90 - 100 dni.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AnnaCh 10:51, 04 lip 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Fajny wątek
A co proponujecie posadzić w miejscu, gdzie rośnie mi jeszcze bób, ale już niedługo? Można posiać jeszcze jakieś warzywa, czy już tylko jakiś poplon i jeżeli tak to jaki? Nie chciałabym mieć poletka chwastów do zimy
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Gardenarium 10:34, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na koniec sezonu posiej żyto ozime plus wyka, Zaorzesz wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnnaCh 19:31, 08 lip 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Pani Danusiu dziękuję bardzo za odpowiedź
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Celestyna 09:40, 18 wrz 2015


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 18
Witam,
wysiałam łubin i facelię, ładnie urosły ale kilka dni temu spadł duży deszcz i po deszczu łubin złapał maczniaka, całe poletko jest dosłownie białe. Czy taki omączony łubin nadaje się do przekopania?
____________________
Sebek 21:06, 22 wrz 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Szczerze? Skosiłbym ten łubin, zgrabił liście i wyrzucił lub spalił. Kilka dni po ścięciu łubin i tak powinien puścić nowe liście, tym razem zdrowe
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 09:07, 24 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj jest o chorobach łubinu http://www.agrashop.pl/index.php?nr=14&id=2549

ale nie napisali o tym, czy można zaorać. Chyba najpierw trzeba opryskać tym fungicydem, jaki wskazano.
Nie wiem co zrobić. Czy zaorać czy nie.

W innym opracowaniu naukowym wyczytałam, że na pewno wpływ może mieć i ma materiał siewny, niewłaściwe przygotowanie pola (zachwaszczenie łubinu a co za tym idzie woda na liściach się utrzymuje długo, nie wysycha), być może zbytnie zagęszczenie nasion, a co za tym idzie duże prawdopodobieństwo zainfekowania roślin, brak zabiegów pielęgnacyjnych. Musi być zdrowy, kwalifikowany materiał siewny, brak sasiedztwa lucerny i koniczyny.

Muszą być długie przerwy w sianiu łubinu (4-5 lat).






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies