Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odczyn pH gleby pod trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Odczyn pH gleby pod trawnik

Gardenarium 15:33, 18 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie mierzę. Ale można zmierzyć, trzeba mieć papierek lakmusowy i destylowaną wodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nanakara 18:15, 04 maj 2017

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 2
Witam
Mam pytanie odnośnie siarczanu amonu.
Zrobiłem badanie ziemi gdyż trawa kiepsko rosła i tak jak przypuszczałem odczyn jest zasadowy mianowicie 8.8. W wynikach wapnia jest 3700 nie wiem o ile za dużo niż powinno być. Chciałbym prosić o poradę ile sypać siarczanu żeby zbić wapń .
Gardenarium 19:30, 04 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem. A badanie było bez zaleceń?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nanakara 22:39, 04 maj 2017

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 2
Napisali żeby używać siarczanu ale żadnych ilości nie podali.
Gardenarium 07:49, 05 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro tacy fachowcy od analiz gleby nie powiedzieli, to ja tym bardziej. Zatem zastosuj dawkę standardową.

Na użytki zielone podają w necie 120 - 210 kg na hektar. Hektar to 10.000 m2.
Czyli na tysiąc metrów 12-21 kg, na 100 m 1,2 - 2 kg.

Nie wiem czy to prawidłowo przeliczyłam, od tego to ja fachowcem nie jestem.
PH obniża się stopniowo, nie można nasypać nie wiem ile kg nawozu od razu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:51, 03 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sullifan napisał(a)
Witam Was

ostatnio zbadałem PH gleby na której mam trawnik i pokazało mi na mierniku 5,1. Z informacji jaki wyczytałem minimum to 5,5, a wskazane to 6-6,5 - wtedy najlepiej rośnie. Widać w tym roku, że czegoś tej trawie brakuje, robi się rzadsza mimo regularnego nawadniania i nawożenia (ogólnie dbam o trawnik regularnie). Fakt nie robiłem areacji. Jak mógłbym podnieśc ph w trakcie sezonu, wapno jak wiem stosujemy przed i po sezonie wegetacji. Gleba była gliniasta, nawiozłem ok 10 cm humusu i na tym była wysiana 4 lata temu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:53, 03 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Radykalnie naraz nie da się odkwasić, zwłaszcza że "lato" w pełni.

Możesz posypywać kompostem i przegrabiać. Innego pomysłu nie mam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dojlidy 08:58, 12 lis 2018


Dołączył: 14 cze 2018
Posty: 26
Witam
własnie zmierzyłem pH gleby, gdzie mam trawę z rolki. W kilku miejscach wyszło pH8 czyli zasadowa. W związku z powyższym mam pytanie, czy jeszcze można nawieźć nawóz, czy też czekać do wiosny. Nadmienię, że w niektórych miejscach trawa robi się żółta .
Gardenarium 09:29, 12 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na jesieni trawa robi się żółta, to normalne.
Teraz to już niczym nie zakwasisz, za późno, jedyny pomysł to rozsypanie torfu kwaśnego i przegrabienie po trawniku. Oczywiście, wcześniej zgrabienie liści i skoszenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dojlidy 10:00, 12 lis 2018


Dołączył: 14 cze 2018
Posty: 26
Dziękuję


Gardenarium napisał(a)
Na jesieni trawa robi się żółta, to normalne.
Teraz to już niczym nie zakwasisz, za późno, jedyny pomysł to rozsypanie torfu kwaśnego i przegrabienie po trawniku. Oczywiście, wcześniej zgrabienie liści i skoszenie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies