Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odczyn pH gleby pod trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Odczyn pH gleby pod trawnik

olifacy 23:32, 27 sie 2013

Dołączył: 27 sie 2013
Posty: 3
Witam, śledzę Wasze forum od dość dawna Dziś zakładam w końcu profil, słowem mam taki problem - nowo założona trawa na zbyt zasadowej glebie (ph ok 7,5). Czy macie jakiś pomysł jak można ją teraz -pod koniec sierpnia- zakwasić?
Debra 23:45, 27 sie 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
olifacy napisał(a)
Witam, śledzę Wasze forum od dość dawna Dziś zakładam w końcu profil, słowem mam taki problem - nowo założona trawa na zbyt zasadowej glebie (ph ok 7,5). Czy macie jakiś pomysł jak można ją teraz -pod koniec sierpnia- zakwasić?


Tutaj masz wszystko:

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
i cytat :

'...Teraz jest też pora na dodanie wapna lub zakwaszenie gleby (w zależności od pH). Optymalny odczyn pH podłoża dla trawnika wynosi 5,5–6,5. Zbyt kwaśną glebę odkwaszamy przy pomocy nawozu wapniowego, a zbyt zasadową zakwaszamy np. siarczanem amonu...
'

____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
olifacy 23:52, 27 sie 2013

Dołączył: 27 sie 2013
Posty: 3
Hmm, myślałam że na azot jest już za późno. Myślisz, że nie zaszkodzi to młodej trawie?
Sebek 22:28, 29 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Chyba kupowałem kiedyś siarczan potasu - ten byłby nawet lepszy, bo trawnik teraz właśnie tego składnika potrzebuje
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
olifacy 04:42, 30 sie 2013

Dołączył: 27 sie 2013
Posty: 3
Fajny pomysł Sebku, chyba zacznę od siarczanu potasu, a od wiosny poszaleję z siarczanem amonu na zmianę z wielkoskładnikowym + mikroelementy.
zagadka 17:23, 30 lis 2013


Dołączył: 30 lis 2013
Posty: 2
A używacie ph-metry do mierzenia kwasowości? Jeśli tak, to czy możecie jakieś polecić? Czy zwykłe paski wystarczą?
Gardenarium 19:38, 30 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej zwykły kwasomierz Helliga, te wtykane do ziemi mi nie działały. Nie reklamuj swojego sklepu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
CebuleKwiatowe 14:15, 27 gru 2013

Dołączył: 23 kwi 2013
Posty: 93
Swego czasu użyałem, ale podobnie jak w przypadku Przemówczyni- mi także nie działały prawidłowo,przynajmniej pomiar nie był dokładny. Teraz można je spotkac w sklepach ogrodniczych,tych internetowych znacznie taniej.
____________________
brzuzka 10:43, 13 sie 2014

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
Witam,
podejrzewałem ostatnio, że ph gleby na trawniku mam zbyt kwaśne (przesłanki to trochę mchu w miejscu zacienionym, skrzyp polny, wysyp chwastnicy, małe grzybki). Kupiłem więc paski i wyszło, że gleba jest zasadowa PH 7-8.
Mam pytanie czy dobrze zmierzyłem odczyn. Zrobiłem co prawda zgodnie z instrkcją, ale tak sobie myślę, że próbkę ziemi pobrałem z powierzchni, a może powinienem pobrać ją z głębszej warstwy? Np 5 lub 10 cm?
Test robiłem w dwóch miejscach trawnika i wyszedł tak samo. Dla pewności zrobiłem jeszcze test metodą "domową". Polałem próbkę ziemi octem i zaczęła się lekko pienić co również potwierdziło zasadowość.
Zastanawiają mnie tylko te niechciane rośliny. Trochę jestem nimi wygłupiony i teraz nie wiem czy dokwaszać ziemię (np. siarczanem potasu)?
Co radzicie?
Gardenarium 08:05, 02 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Twierdzenie napisał(a)
Cześć wszystkim ogrodowiczom,
zamieszkuję w Irlandii, w ktorej to walcze z trawnikem.
Zasiany w sierpniu zeszłego roku, podlewany deszczami dosyć sowicie ładnie wzrósł jednak w niektórych miejscach po niedługim czasie zaczął żółknąć.
Poczekałem do wiosny i nawiozlem multinawozem tutejszym azotowo-potasowo-fosforowym (zdj w załączniku). I tak do miesiąca temu, jednak nic nie pomogło.
Kupiłem kwasomierz i po zamierzeniu ph gleby wychodzi max na miarce, czyli co najmniej 8.
I co począć dalej forumowicze, siarczan amonu w celu zakwaszenia, czy moze jest inny problem, którego nie mogę zdiagnozować?
Proszę o radę



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies