Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Rozłożyste drzewo pasujące do dużego klonu japońskiego

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozłożyste drzewo pasujące do dużego klonu japońskiego

Urszula123 18:01, 31 sie 2013

Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 12
Witam Formumowiczów,

Proszę o pomoc/sugestie w dobraniu drzewa, które pasowałoby do klonu japońskiego. Mam na rabacie miejsce na drugie drzewo, na razie rośnie duży klon japoński.

Chciałabym dobrać drzewo, które klon ochroni przed ostrym słońcem i które bez problemu zimuje w polskich warunkach.
Zastanawiam się nad sumakiem octowcem, chociaż na tym forum to drzewo jest odradzane. Ale ma ładny, egzotyczny pokrój. A właśnie drzewa o pokroju pagodowym / parasolowym podobają mi się.
Może macie jakieś inne sugestie lub przykłady z innych ogrodów?

Z góry dziękuję.
Urszula123 18:11, 31 sie 2013

Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 12
Nie załączyło się zdjęcie.
Oto klon i rabata z miejscem na drugie drzewo po prawej stronie.
Sebek 20:27, 31 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Moze buk Purpurea? Będzie kontrastowac z klonem i da mu dużo cienia
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Urszula123 10:59, 01 wrz 2013

Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 12
Dziękuję za podpowiedź. Akurat unikam kontrastów w nasadzeniach, ale buki są też w kolorze zielonym. Zastanawiam się tylko, czy nie będzie to za duże drzewo. Nie wiem, jak zachowują się buki, gdy rosną w miejscu, gdzie w lecie jest bardzo dużo słońca. Ziemia jest chyba idealna dla buku - gliniasta, wilgotna.
Zrobiłam jeszcze jedno zdjęcie, pokazujące, że w odległości około 7m od planowanego nowego drzewa jest glediczja trójcierniowa. Chciałąbym, by drzewo pasowało do tego zestawu.


Gardenarium 11:06, 01 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli posadzisz sumaka, będziesz miała za kilka lat las sumaków, nawet w trawniku, a nie będzie klona, bo go sumak "zabije" i oplecie ze wszystkich
stron.

Pagodowy pokrój ma Cornus controversa. Zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 11:46, 01 wrz 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Święte słowa Danusi miałam taki problem z sumakiem nawet korzenie zaczęły mi rozwalać mur od tarasu a może klon jesionolisty Flamingo będzie ładnie odbijał na tle zieleni mój jeszcze mały ma listki zielono biało czerwone
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Urszula123 11:49, 01 wrz 2013

Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 12
Dereń pagodowy jest piękny, marzył mi się, ale odradzono mi go z uwagi na warunki na działce - jest wietrznie, blisko Wisły, zatem w zimie są kiepskie warunki dla takiego drzewa. Klon na zimę będzie miał specjalną konstrukcję, by chronić go przed zimnem i wiatrem, ale to jedyne drzewo które chcę tak specjalnie chronić. Pozostałe chciałabym, by potrafiły przetrwać same.
Co do sumaka - myślałam o posadzeniu go w specjalnej dużej donicy, bez dna. Chociaż możliwe, że i tak zacząłby przerastać
Urszula123 12:02, 01 wrz 2013

Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 12
A czy klon jesionolistny zniesie gliniastą glebę? Czy rozsiewa się? Ze zdjęć w internecie najbardziej podobają mi się zielone, jednolokorowe. Faktycznie dorosłe drzewko ma ładny pokrój.
monteverde 12:14, 01 wrz 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Klony znoszą każdą glebę i żyźniejszą i średnio wilgotne podłoże http://www.klony.info/klony/klon/24/
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 12:16, 01 wrz 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Urszula123 napisał(a)
Dereń pagodowy jest piękny, marzył mi się, ale odradzono mi go z uwagi na warunki na działce - jest wietrznie, blisko Wisły, zatem w zimie są kiepskie warunki dla takiego drzewa. Klon na zimę będzie miał specjalną konstrukcję, by chronić go przed zimnem i wiatrem, ale to jedyne drzewo które chcę tak specjalnie chronić. Pozostałe chciałabym, by potrafiły przetrwać same.
Co do sumaka - myślałam o posadzeniu go w specjalnej dużej donicy, bez dna. Chociaż możliwe, że i tak zacząłby przerastać

tu chodzi o kwiatostan który sypie nasionami a te wariacko się rozsiewają i bardzo szybko ukorzeniają, no i faktycznie rozłogi korzeniowe też są bardzo duże
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies