Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Minimalizm z odrobiną romantyczności

Pokaż wątki Pokaż posty

Minimalizm z odrobiną romantyczności

Skula 08:50, 09 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
aga_szsz napisał(a)

A cała działka ma ok 1200m2, ogród, ta część wieksza, to jakieś14,70m na 44,50m


to , mniej więcej , jakieś 650 m2 a więc powierzchnia w przybliżeniu podobna do mojej - tej objetej nawadnianiem
tylko ,że Ty masz prostokąt do zaplanowania , a ja musiałem rurociągiem okrążać dom i z jednej i z drugiej strony
tutaj zraszacze statyczne o małym zasięgu - bo pas trawnika niewielki :



a tutaj rotacyjne :





jak obejrzysz mogę usunąć zdjęcia ,żeby Ci nie zaśmiecać wątku
____________________
Skula Pomysł na ogród
aga_szsz 10:29, 09 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Kurczę, świetna sprawa, ale u mnie bez fachowca się nie obejdzie, a co za tym idzie, koszty wzrosną niebotycznie! Sama nie zrobię , a mój M....tym bardziej . Dlatego myślę o jakiej prowizorce niestety, chociaż nie jestem zwolennikiem takich chwilowych rozwiązań.
Pewnie rachunki za wodę są powalające?!
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Skula 09:11, 10 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
zanim odpowiem jakie są koszty utrzymania i korzystania - muszę Tobie zwrócić uwagę na taką kwestię - system nawadniania jest zakładany nie tylko by ułatwić nam życie ( chociaż robi to świetnie) ale głównie po to aby ograniczyć koszty zużycia wody
jest ona dostarczana roślinom regularnie , w porach zmniejszonego parowania oraz w optymalnych ilościach
przecież podlewając "ręczne" z węża nigdy nie będziesz w stanie dokładnie podlać , nie opuszczając jakiś miejsc i po drugie często zalać rośliny np przez zapomnienie przestawienia podlewaczki
koszty:
ja u siebie na etapie budowy zainwestowałem we własne ujęcie - wiercąc studnię , ale do tego czasu korzystałem z wodociągu i koszty naprawdę były maleńkie





tak to wyglądało , a teraz mam wkopane 2 kręgi , pompę głębinową w rurze a na zewnątrz jedynie żeliwny właz

____________________
Skula Pomysł na ogród
aga_szsz 09:53, 10 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Ja mam 2 studzienki, ale o niewielkiej głębokości, dokładnie nie wiem, jakieś 3-4 kręgi. Mam wiecznie problem z wodą w piwnicy, zbiera mi się w studzience, a po obfitych deszczach może zalać nawet piwnicę. Stąd jest prawie cały czas przepompowywana do studni 1, a że ta nie jest zbyt głęboka i szybko się napełnia, wykopaliśmy kolejną 2 ( ta brzydka, widoczna na zdjęciu). Jak ta się przelewa, a ma zaledwie 3-4 kręgi, bo głębiej przy kopaniu stała już woda, to wypompowuję ją na zewnątrz. Dlatego, chciałabym ją jakoś wykorzystać z głową, a nie marnować, wylewając ostatecznie koło studni! Poza tym mam niewielki zbiornik, nawet nie wiem ile tam litrów, (planuję dokupić jeszcze jeden), który stoi za garażem i zbiera wodę z ogromnej powierzchni dachu. Dlatego, mając tyle darmowej wody chciałabym ją sensownie wykorzystać. Ciekawe, czy wystarczy np. położyć linie kroplujące i podłączyć jakąś dobrą pompę do studni? Czy jednak potrzeba jakiegoś urządzenia, które wytworzy większe ciśnienie? Z podłączeniem wody z wodociągów będzie problem teraz. Rury wyciągnięte są tylko do tego ozdobnego kranu na ścianie garażu, a i ciśnienie jest bardzo słabe.
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 10:05, 10 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
A od pompy masz dalej podłączenie do całego sprzetu??? Ja jak blondynka, ale musisz mi to chyba rozrysować. Bo im więcej o tym myślę, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto pokombinować teraz, zanim nie posadziłam roślin, nawet gdybym miała robić to na raty! Wiadomo koszty, a nie tylko ogród mam na głowie!
Chociaż linie położyć, żeby nie kopać potem. Tylko, czy to coś mi da?! Położę linie, a potem okaże się, że jednak coś nie tak z ciśnieniem, czy wodą, czy nie wiem co...
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Skula 17:28, 10 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
znalazłem gdzieś w zakurzonych zaświatach początkową wersję planu systemu nawadniania
pod 7 mam wyprowadzone źródło wody i to od niego poprzez zawory - powiedzmy takie rozgałęzienie odchodzi 5 niezależnych sekcji ( 4 kolory a 5 to kroplująca idąca wzdłuż ogrodzenia )

tutaj ważne jest jednak ciśnienie i bardzo ważny jest też drugi parametr - wydajność - mierzy się to tzw próbą kubełkową ( mierzy się czas niepełnienia wiaderka ) potem się to przelicza i już

jeśli nie spełnione są te warunki zraszacze się nie wynurzą , nie wiem jak to jest przy np samej linii kroplujacej - trzeba by poszperać i poczytać



____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 17:31, 10 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
jak masz marne ciśnienie wody z wodociągu - to albo dajesz pompę która je podwyższy , albo korzystasz ze swoich zasobów - ale tutaj też musisz mieć pompę
ideałem byłoby w tym przypadku by tak dobrać pompę by spełniała te dwa kryteria jednocześnie
____________________
Skula Pomysł na ogród
aga_szsz 19:06, 10 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
O matko!!!!
No jesteś niesamowity, myślałam o jakimś prostym schemacie (3 linie na krzyż). Muszę ochłonąć i spokojnie przeanalizować to sobie!
Dzięki wielkie
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Nikita 15:24, 12 sty 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Aga – wpadam z obiecaną rewizytą.
Ogród zapowiada się całkiem całkiem, ma potencjał. Trzeba go tylko „z głową” zaplanować. Ładny ten duży bukszpan, drewniana pergola też się fajnie wpasowała. Ja osobiście bym kilka świerków zostawiła….zaraz zaraz ….gdzieś widziałam super pomysł na takie ogolone świerki….poczekaj nich no sobie przypomnę…
Już wiem wejdź do pagap – ona miała tam takie fajne skrzynki powieszone.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2020-wizytowka-ogrod-agi-i-kuby-jaszczow

Więcej ci nie doradzę, bo za krótki mam staż, ale na pewno odezwą się bardziej doświadczeni i z pewnością pomogą.
A… jeszcze jedno. Ja w tym roku też zakładałam linię nawadniającą….sama…to nie jest takie trudne. Jak chcesz to mogę ci coś o tym napisać – tylko daj znać w moim wątku.
Pozdrawiam cieplutko.
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
aga_szsz 16:32, 12 sty 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Nikta- dzięki za rewizytę!

Świerki z lewej strony już wykarczowane, te co zostały po prawej, zacieniają mi ogród, więc też do kasacji.
Linia kroplująca, jak najbardziej.... już biegnę do ciebie na ploteczki
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies