Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek piękny jak maj

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek piękny jak maj

sikorka0 22:48, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Nie potrafię odpowiadać bezpośrednio do Was przepraszam ale dopiero się uczę
____________________
sikorka0 23:08, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Witaj Skula dziękuję za Twoje propozycje na pewno będą dla mnie inspiracją.

Tak to prawda nie mamy jeszcze ani podjazdu ani ścieżek i nie wiem kiedy będziemy mieli. Chciałabym trochę zagospodorować tą przestrzeń przed domem, nie wiem czy jest sens bo później będziemy je robić to trochę odwrotna kolejność ale męczy mnie ten bałagan ,chaos.

Na pewno chcę choć na początek mieć jakiś projekt, plan. Ogrodu jako takiego nie mamy z tyłu domu parę drzew owocowych i na razie parking.Jest jeszcze miejsce jedno przed domem do zagospodarowania, trzeba zrobić trawnik i jakąś ładną rabatę. No i odwieczny dylemat żeby ogród był sliczny lecz niezbyt wymagający jeśli chodzi o czas pracy w nim.

____________________
sikorka0 23:11, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32


długość płotu to 20 m szerokość rabaty od 1m do maksymalnie 3m a reszta trawnik
____________________
sikorka0 23:12, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
przepraszam nie 20 tylko 10 metrów
____________________
sikorka0 23:14, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
AgnieszkaW napisał(a)
Witaj. A może świerk Inwersa podsadzony trzmieliną "Emerald Galety" i berberysami "Admiration", do tego trochę trawek/turzyc?
Witaj Agnieszko dziękuję za Twoją radę myślałam również o świerku Pozdrawiam
____________________
sikorka0 23:17, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Selly napisał(a)
Witaj,

widzę , że jesteś z Zachodniopomorskiego. A skąd dokładniej ? Jest nas trochę z tej części Polski. Można by kiedyś jakiś zjaździk zorganizować.

O już się dowiedziałam, witam cię serdecznie tak jak napisałam jestem z Lipian pomiędzy Gorzowem a Szczecinem dokładnie w połowie drogi, a co do spotkania to jestem za
____________________
sikorka0 23:20, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
kaisog1 napisał(a)
Witaj,

Przede wszystkim jak na tej części wygląda nasłonecznienie?
Jałowców bym nie dawała, Selly dobrze radzi. Z krzewuszki tez bym zrezygnowała, ona jest mało reprezentacyjna. Wrzosy..... hmmm raczej nie do przedogródka. Juz poszła bym raczej w strone żurawek.
Witam, dziękuję za zainteresowanie moim skromnym wątkiem. Jest to strona północno-wschodnia a róg domu wschodnia, więc ze słonkiem troszkę słabo. Myślę że ziemia kwaśna patrząc na chwasty choć badanie będę dopiero robiła. Chciałabym rośliny przy których nie ma zbyt dużo pracy
____________________
sikorka0 23:26, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Skula napisał(a)
pokaże jeśli pozwolisz kilka propozycji i kompozycji zaproponowanych dla mnie przez forumowiczów

może Tobie w czymś pomogą ?



1. - np. grusza "Chanticleer" lub klon polny "Postelense", glediczję "Sunburst", robinię "Frisia" (mają małe wymagania wodne i glebowe).
nr 2 może być albo kosówkami (wersja sucholubna i zimozielona), albo płożacymi świerkami (wersja wilgociolubna)
nr 6 może być małą tawułą japońską (np. Magic carpet) lub berberysem ("Sunsation", "Bogozam"). Ale może też być żółtym okrywowym jałowcem.
nr 4 to trawa ozdobna
nr 6 może być albo czerwonolistnym berberysem, albo małą przycinaną odmiana pęcherznicy, albo krzewuszką o czerwonych liściach.
nr 3 to jakiś szerokokolumnowy iglaki (np. jalowiec chiński "Stricta")
nr 7 ma być świąteczną choinką. Może byc świerk kłujący (np. Marigold), świerk Brewera, swierk chiński

lub

1 wiśnia umbrakulifera
2 żurawka o zółtych liściach np.Lime Marmalade
6 żurawka Root Beer , liście bordowe
5 hortensja Line light
4 trawa
7 świerk serbski

lub jeszcze inaczej propozycja Nieszki



1. śliwa wiśniowa
2. Swierk Maigold lub serbski Nana
3. Bukszpan
4. Miskant
5. Żurawki

i propozycja kaisog1

chyba najbardziej przemawia do mnie ostatnia propozycja
____________________
sikorka0 23:33, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
jeśli o rodzaj ogrodu jaki bym chciała to chyba w stylu japońskim taki egzotyczny a mój M lubi ogrody naturalistyczne z dużą ilością roślin a zwykle życie weryfikuje nasze plany . Lubię prace ogrodowe jednak trochę mam mało czasu na nią a poza tym jestem alergikiem uczulonym na pyłki traw i przez całe lato trochę mi dokuczają
____________________
Skula 21:33, 15 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
wiem że ogród to poważna inwestycja , ale stosowanie się do pewnych zasad pomoże Wam uniknąć dodatkowych kosztów i niespodzianek
podpowiem Wam jak postępować i jaka powinna być kolejność wykonywanych prac

na początku zróbcie dokładny plan działki w skali 1:100 tak by 1 cm na Twoim planie odpowiadał 1 m w terenie.
Zróbcie to naprawdę dokładnie - ja rysowałem na papierze milimetrowym

tutaj plan z naniesionym systemem nawadniania



Zaplanujcie część użytkową (podjazd, parking, śmietnik, drewutnia, miejsce na narzędzia ogrodnicze, kompostownik, warzywnik, część owocowa), rekreacyjną (trawnik sportowy, plac zabaw, taras, miejsce na ognisko etc.) oraz reprezentacyjną (przedogródek, zagospodarowanie tarasu, eleganckie rabaty kwiatowe).
Musicie sobie odpowiedzieć na pytanie - jaki tan ogród ma być - określić jego charakter i przeznaczenie oraz to ile czasu możecie mu poświęcić
nie ma ogrodów bezobsługowych - no chyba że wysypiecie żwir - ale i tak trzeba będzie go czyścić - no to zostaje asfalt
ale inaczej mówiąc każda roślina potrzebuje opieki , podlania , wypielenia czy strzyżenia
strasznie smutno wygląda zaniedbany ogród

niektórzy myślą że założą trawnik i po kłopocie- a on wbrew pozorom wymaga bardzo dużo pracy - nawożenia , podlewania, strzyżenia , potem wertykulacji czy areacji
no i dochodzi do tego przy dużych powierzchniach problem ze skoszoną trawą i utylizacją

trzeba zakładając ogród wiedzieć jaką ma się ziemię - odczyn pH - można kupić kwasomierz z płynem Helliga i po prostym badaniu mieć już taka wiedzę. można tez zlecić badanie gleby w stacji chemiczno- rolniczej z planem nawożenia adekwatnym do badań

tak to wygląda:



to tylko pierwsza strona

potem wykonać zaplanowane elementy architektury - tarasy, ścieżki. Rozprowadzić instalacje (woda, prąd, system nawadniający)
odchwaścić teren dokładnie z chwastów wieloletnich (głównie perz, szczaw i skrzyp) - ale po odchwaszczeniu trzeba zacząć zaraz urządzać ogród, inaczej chwasty na powrót się wysieją i praca pójdzie na marne
nawieźć ziemi, jeśli jest konieczne. Zwapnować istniejąca ziemię, jeśli jest to konieczne. Nawieźć próchnicy (obornik, kompost) - i to w zasadzie zawsze jest konieczne Wszystko, co zostanie nawiezione, przekopać z glebą.
wytyczyć rabaty, trawnik, zagrabić ziemię na równo, osunąć resztki chwastów, kamieni.
sprawdzić czy instalację działają poprawnie
posadzić roślin a na końcu założyć trawnik

ufff to tyle tego
nie przerażajcie się bo to wszystko można robić etapami
____________________
Skula Pomysł na ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies