Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek piękny jak maj

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek piękny jak maj

sikorka0 13:19, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32


Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu śledzę wpisy, nowe wątki, zdjęcia i nowe pomysły przy realizacji ogrodów. Wszystkie realizacje bardzo mi się podobają ,próbuję szukać inspiracji jakiegoś impulsu, iskierki. Muszę zagospodarować przestrzeń przed moim domem, ponieważ jest straszny bałagan ,nieład. Wiem ,że czeka mnie ogrom pracy .Myślę ,że satysfakcja i widoki , piękne rośliny odpłacą się za włożony trud.Proszę Was o pomoc bo nie wiem do końca jak się za to zabrać ?

____________________
sikorka0 13:29, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Donice są do wyrzucenia ,jest to mały skrawek tak gdzieś 3,5 metra szerokości wzdłuż płotu, w stronę domu do schodów 4 metry. Myślałam żeby wzdłuż płotu posadzić jakieś iglaki np jałowiec chiński Iowa tak z lewej strony a obok jałowiec chiński aurea 2 szt. Przed nimi jakieś 2 krzewy kwitnące np krzewuszka ale taką niższą do 60 cm. Następnie trawę , może miskant apache powinna być to trawa nie za wysoka, tak myślę. Na koniec przed nimi wrzośce lub wrzosy w 2 lub trzech kolorach, Nie wiem czy trochę nie za dużo chcę tu wcisnąć ?
____________________
Selly 14:26, 14 sty 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Witaj,

widzę , że jesteś z Zachodniopomorskiego. A skąd dokładniej ? Jest nas trochę z tej części Polski. Można by kiedyś jakiś zjaździk zorganizować.

____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Selly 14:32, 14 sty 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
sikorka0 napisał(a)
Donice są do wyrzucenia ,jest to mały skrawek tak gdzieś 3,5 metra szerokości wzdłuż płotu, w stronę domu do schodów 4 metry. Myślałam żeby wzdłuż płotu posadzić jakieś iglaki np jałowiec chiński Iowa tak z lewej strony a obok jałowiec chiński aurea 2 szt. Przed nimi jakieś 2 krzewy kwitnące np krzewuszka ale taką niższą do 60 cm. Następnie trawę , może miskant apache powinna być to trawa nie za wysoka, tak myślę. Na koniec przed nimi wrzośce lub wrzosy w 2 lub trzech kolorach, Nie wiem czy trochę nie za dużo chcę tu wcisnąć ?


Wydaje mi się , że jałowce to niezbyt dobry pomysł do przedogródka. Często stwarzają problemy. Szybko i brzydko się starzeją. Chorują.
Trawy + wrzosy to fajne zestawienie. Natomiast trawy + krzewuszki, to chyba już niekoniecznie...
Zamiast krzewuszek posadziłabym coś o bardziej zwartej i eleganckiej formie np bukszpany w kształcie kuli.
Jaki rodzaj ogrodów podoba Ci się najbardziej ? Przedogródek musi pasować do całości.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
kaisog1 16:03, 14 sty 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj,

Przede wszystkim jak na tej części wygląda nasłonecznienie?
Jałowców bym nie dawała, Selly dobrze radzi. Z krzewuszki tez bym zrezygnowała, ona jest mało reprezentacyjna. Wrzosy..... hmmm raczej nie do przedogródka. Juz poszła bym raczej w strone żurawek.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
AgnieszkaW 16:12, 14 sty 2014

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj. A może świerk Inwersa podsadzony trzmieliną "Emerald Galety" i berberysami "Admiration", do tego trochę trawek/turzyc?
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Skula 18:28, 14 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
witaj serdecznie
widzę, że nie macie jeszcze zrobionego podjazdu , a co za tym idzie wyznaczonej i ograniczonej rabaty
ja zacząłbym właśnie od tego - jeśli nie od położenia kostki , wiadomo brak funduszy a jest to znaczny wydatek , to przynajmniej od zrobienia planu czy projektu i wyznaczenia samej rabaty

chociaż ,wiem jak wyglądają te prace i ekipa będzie musiała szalenie uważać żeby niczego nie zniszczyć
pracując już przy rosnących roślinkach

Selly dobrze pisze że przedgródek powinien pasować do całości , ale może macie już ogród a my się tutaj głowimy

____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 18:41, 14 sty 2014


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
pokaże jeśli pozwolisz kilka propozycji i kompozycji zaproponowanych dla mnie przez forumowiczów

może Tobie w czymś pomogą ?



1. - np. grusza "Chanticleer" lub klon polny "Postelense", glediczję "Sunburst", robinię "Frisia" (mają małe wymagania wodne i glebowe).
nr 2 może być albo kosówkami (wersja sucholubna i zimozielona), albo płożacymi świerkami (wersja wilgociolubna)
nr 6 może być małą tawułą japońską (np. Magic carpet) lub berberysem ("Sunsation", "Bogozam"). Ale może też być żółtym okrywowym jałowcem.
nr 4 to trawa ozdobna
nr 6 może być albo czerwonolistnym berberysem, albo małą przycinaną odmiana pęcherznicy, albo krzewuszką o czerwonych liściach.
nr 3 to jakiś szerokokolumnowy iglaki (np. jalowiec chiński "Stricta")
nr 7 ma być świąteczną choinką. Może byc świerk kłujący (np. Marigold), świerk Brewera, swierk chiński

lub

1 wiśnia umbrakulifera
2 żurawka o zółtych liściach np.Lime Marmalade
6 żurawka Root Beer , liście bordowe
5 hortensja Line light
4 trawa
7 świerk serbski

lub jeszcze inaczej propozycja Nieszki



1. śliwa wiśniowa
2. Swierk Maigold lub serbski Nana
3. Bukszpan
4. Miskant
5. Żurawki

i propozycja kaisog1

____________________
Skula Pomysł na ogród
sikorka0 22:45, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Małgorzato jeśli chodzi o stronę świata jest to północny-wschodni więc jest troszkę mało tego słońca, a tak w ogóle dziękuję bardzo za zainteresowanie moim wątkiem. Bardzo się cieszę
____________________
sikorka0 22:47, 14 sty 2014


Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 32
Witaj Selly dziękuję za chęć zajrzenia do mojego wątku, jestem z Lipian to miejscowość niewielka pomiędzy Gorzowem a Szczecinem, a co do spotkania jestem za
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies