Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Forsycja

Pokaż wątki Pokaż posty

Forsycja

Moniusia_ 12:37, 08 sie 2016

Dołączył: 08 sie 2016
Posty: 2
Witam,
Podpinam się pod wątek

Czy ktoś wykopywał może dorosłą forsycję i widział jakie ona ma korzenie?
Czytam, że płytkie, ale jak jest w praktyce?
Chcę posadzić przy oczyszczalni i stąd pytanie.

Pozdrawiam.
anitan 12:42, 08 sie 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
w praktyce jest to ogromny gruby korzeń głęboko wrośnięty w ziemię.
Wykopywałam stare forsycje z ogródków działkowych i musiałam mocno rwać, część korzeni przycięliśmy. Pomimo drastycznego potraktowania, wszystkie krzaczki się przyjęły.
Złamaliśmy 1 łopatę, druga wygięliśmy, ostatecznie skorzystaliśmy z piły.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Moniusia_ 13:50, 08 sie 2016

Dołączył: 08 sie 2016
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź.

O jacie, aż tak...
I znów teoria zderzyła się z praktyką
To, że głęboko wrośnięte mnie bardzo przeraziło. Co prawda wszystko jest zabezpieczone, no, ale natura potrafi mocno walczyć.
anitan 15:05, 08 sie 2016


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
nie wiem, jak stare były krzaczki, które przesadzaliśmy ale na pewno namordowaliśmy się mocno. Zabraliśmy się za pracę z radością po przeczytaniu informacji o płytkim systemie korzeniowym
Jak zobaczyliśmy z "czym to się je" głupio nam było przerwać. "Dostaliśmy" forsycje w zamian za ich usunięcie z ogródka działkowego.
Być może korzenie nie uszkodzą oczyszczalni ale usunięcie ich za parę lat może być bolesne
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 06:53, 27 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Forsycja, zwłaszcza po kilku latach "rośnięcia" to bardzo mocny i masywny krzew i nie polecam sadzenia w tej strefie. Na bank wrośnie w oczyszczalnię.

Raczej posadź odmianę "Maluch" albo całkiem inne, delikatne krzewy np. tawuły japońskie czy karłowe odmiany berberysików.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EvieFrye 13:32, 29 mar 2021

Dołączył: 12 mar 2018
Posty: 7
Mam trochę miejsca w przedogrodku na krzew taki Max 2x2 a najlepiej trochę mniejszy (zakładam cięcie). Musi wcześnie kwitnąć, bo ma „rządzić „ w czasie gdy sąsiadki hortensje jeszcze nie pokażą na co je stać. Zastanawiam się nad migdałkiem albo właśnie forsycją, ale tą różowa, która jest mało popularna. No i zastanawiam sie dlaczego. Znacie ją, polecacie?
anitan 13:08, 30 mar 2021


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Migdałka trzeba co roku opryskiwać bo lubi łapać grzyba, forsycje mam zwykłe, żółte, nie do zdarcia. Ale to dość duże krzewy, nie wyglądają urokliwie po przekwitnięciu.
Może Lilak jakiś? Można prowadzić na niskie drzewko, mój pachnie wiosną obłędnie.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
EvieFrye 15:43, 31 mar 2021

Dołączył: 12 mar 2018
Posty: 7
Cenna uwaga o odpryskach. Nie lubię robić, wiec unikam roślin, które wymagają oprysków. Lilak mi tam nie pasuje, wiec chyba pomyśle o forsycji. Dzięki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies