Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aleja z drzew w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Aleja z drzew w ogrodzie

Gardenarium 20:42, 29 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To mogą być lipy

Podobnie przycięte drzewa często spotykałam w czasie wojaży po ogrodach angielskich. To aleja w Sissinghurst;

Te lipy właśnie były przycinane (wrzesień)



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gabriela 17:34, 03 maj 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Moja aleja już zasadzona, tworzy ją 16 drzewek głogu dwuszyjkowego "Paul's Scarlet", posadzonych co 3 metry ( po 8 z każdej strony). Poniżej zdjęcia z "placu budowy", sadziliśmy 9 kwietnia, w okropny, wietrzny dzień.
Acha, i jeszcze informacyjnie, alejką się będzie chodziło po to, żeby na końcu usiąść sobie na ławce, która będzie stała na małym placyku, dookoła na pewno będzie coś ładnego, z tyłu już są krzewy liściaste. Cała aleja będzie trawiasta, żadnej kostki ani żwiru nie przewiduję tutaj, tylko obramówki kostkowe dookoła głogów w kształcie kwadratu, w których coś tam sobie będzie rosło zielonego.
To jest teren, na którym została wytyczona alejka, widać wbite kołki w miejscach gdzie miały być wykopane dołki pod drzewka:

A tu to samo "z profilu"

Sadzimy z panem Staszkiem, bez którego pomocy żyć niepodobna:

A tutaj już posadzone, mocuję osobiście taśmami do palików, widać wykopane rowy pod nawadnianie:

A tu zdjęcia zrobione wczoraj - już się zazielniły wszystkie ( oprócz jednego, chyba będę musiała reklamować, chociaż na pniu odrosty puściły, zobaczymy):

A tu z bliska, niektóre mają już pączki, więc będą kwitły!

Ta aleja bardzo fajnie podzieliła mi ogród z tyłu domu, i teraz już widzę oczami wyobraźni co będzie dalej. Niniejszym bardzo dziękuję za pomoc wszystkim, którzy tutaj zaglądali z dobrą radą, jak zrobiłam coś źle, to walcie śmiało, może będzie można jeszcze poprawić.
A tu jeszcze zdjęcie alejki, która powstała u nas dwa lata temu w innej części ogrodu, z materiałów z odzysku, nazywamy ją sobie "aleją róż", prowadzi do altany, zbudowanej jesienią zeszłego roku, na zdjęciach w dwóch częsciach:
Już jest altana

Jeszcze nie było altany, dwa lata temu, za to róże zjawiskowo zakwitły.


____________________
Ogród w budowie nieustającej
hanka_andrus 17:43, 03 maj 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Gabrysiu ,jakie róże masz posadzone?
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gabriela 18:06, 03 maj 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Haniu, to są róże okrywowe, rosną na małej ok. metrowej skarpie, ale mocno wypiętrzyły się do góry. Niestety, nie wiem co to za odmiana, jak kupowałam nie było nazwy, kwitną przez całe lato, tutaj widać trzy krzewy. Ponad nimi jest żywopłot z róży pomarszczonej.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
hanka_andrus 18:12, 03 maj 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Myślałam,że jakieś pnące są,ale jak na skarpie,to ładnie się zadomowiły ,i mają zacisznie za plecami! Gratulacje.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gardenarium 00:02, 06 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładna altana, dobre ma proporcje i jest taka lekka

A głóg co wybija z pnia wymień, jeśli się da.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gabriela 09:52, 06 maj 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Dziękuję Danusiu za komplement dla altany, była robiona na zamówienie i faktycznie wyszła dobrze. Tylko wszyscy dziwią się, że ma dach ażurowy i muszę gęsto tłumaczyć, że ma być obsadzona po jednej stronie winogronami (winoroślą), które latem stworzą dach z liści aż do jesieni, u nas winogrona bardzo dobrze rosną.
Mam zamiar dzwonić do sprzedawcy głogów, który jest producentem równocześnie, to znana ogólnopolska firma, zdam relację jak mnie potraktowali, nigdy jeszcze nie reklamowałam roślin.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Pszczelarnia 12:05, 06 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja jestem zdecydowanie za rodzimymi gatunkami: lipy, graby, klony. Problem z lipami jest taki, że ziemia pod nimi jest bardzo wysuszona (u mnie tak jest - ale moje lipy mają ok. 100 lat). I lipom trzeba zostawić naprawdę dużo miejsca. Jedna młoda lipa u mnie chorowała (liście były jakby przeźroczyste, wybarwione - ale teraz jest już dobrze). Pożyteczne drzewo o pięknym pokroju. Zapach kwitnących lip pod koniec czerwca jest oszałamiający. A jeżeli jeszcze mieszkają w lipie pszczoły to mamy zrealizowane kanony z literatury antycznej i renesansowej (Horacy, Wergiliusz, Kochanowski) Jeżeli ogród jest duży to warto poszaleć. Niech nie znikają drzewa lipowe z naszych przestrzeni miejskich i wiejskich!
Załączę zdjęcia wkrótce, jak się oswoję z Forum.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Lidka 13:49, 06 maj 2011

Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 211
Bardzo byłam ciekawa tej Twojej alei Gabrysiu bo bardzo mi sie podoba ta odmiana głogu.W moim rodzinnym mieście takie właśnie glogi rosną na stacji kolejowej i odkąd pamiętam były przycinane półokrągło - różowe "grzybki" W zeszłym roku w szkółce już oglądałam fajny okaz ,ale nie miałam jeszcze pomysłu na to gdzie posadzić.Co się odwlecze to nie uciecze.
Wyszło Wam to świetnie.To się nazywa wizja i rozmach.U mnie też dużo miejsca ale z tą wizją i rozmachem trochę gorzej.
Mam nadzieje,że będziesz pokazywała inne zakątki ogrodu.
____________________
Pozdrawiam Lidka - w sowim ogrodzie
Gardenarium 21:25, 06 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W pobliżu ogrodu, który teraz robimy, także są głogi przycięte, ale w "jajo". Jutro zrobię fotkę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies