Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Kosaćce, irysy (Iris)

Pokaż wątki Pokaż posty

Kosaćce, irysy (Iris)

marzena 00:14, 20 lut 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Patrycja, odpisałam Ci na priv
ta kępa irysów nie jest tak wielka jakby się wydawało - bo co roku usuwam sporo kłaczy przesadzajac w inne m-ca np koło kompostownika, moim ulubionym jest ten kosaciec syberyjski - no widać też kępę tego żółtego...
____________________
marzena O....!
Ninoja 06:04, 20 lut 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Obydwa są piękne! I mam je u siebie ale każdy w innym miejscu. Przeszukując internet w poszukiwaniu informacji natrafiłam na zdjęcia poletek irysów- zamierzam na niewielkich kawałkach odtworzyć te zdjęcia
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
barbara_kraj... 17:00, 20 lut 2012


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Patrycja, pamietaj o tym, że kłączowy żółty rozrasta się bardzo szybko, z czasem staje się uciążliwy. Zalecane jest sadzenie w workach jutowych lub koszch. Piszesz, że sadzić go będziesz w podmokłym torfie. To luźne podłoże i łatwe do przerastania. Chyba, że Ci na tym zależy
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Ninoja 19:25, 20 lut 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Owszem zależy mi na tym ale tylko w jednym kierunku... W związku z tym będę musiała od tak jak by frontu zaplanowanej rabaty, posadzić je w workach jutowych aby mi nie weszły tak gdzie sobie tego nie życzę. A całą resztę może gęsto opanować
Dziękuję za podpowiedź nigdzie nie znalzłam informacji że jest ten irys taki inwazyjny
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Gardenarium 22:57, 04 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam zapytanie:

Chciałabym zapytać czym mozna sciółkować rabaty na których rosną: kosaćce bródkowe, piwonie i róże.
Do tej pory nie używałam żadnej ściółki. Ale w związku z pojawieniem się nowych obowiązków (nowy członek rodziny ) mam mniej czasu na pielenie.
Czytałam, że kosaćce źle znoszą ścółkowanie. Ale czy to prawda to nie wiem.

Nie chciałabym żeby rabaty zarosły mi bo potem będzie problem.
Może zastosować węgiel brunatny? Kiedyś był w programie Maja w Ogrodzie.

"Można go bezpiecznie stosować, wygląda bardzo estetycznie i elegancko, utrzymuje się dłużej, niż kora, a wiatr go nie wywiewa. Ma odczyn obojętny, więc nadaje się do różnych grup roślin, zawiera też składniki mineralne.

Niestety węgiel brunatny jest rzadko używany jako opał w gospodarstwach przydomowych, dlatego też trudno go kupić. Nie ma go też na razie w centrach ogrodniczych. Najlepiej zamówić go bezpośrednio w kopalni, ale w ilościach hurtowych. Cena miału z węgla brunatnego, w zależności od rejonu kraju, wynosi od 120 do 230 zł za tonę"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:01, 04 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu. gdzie rosną irysy nie można ściólkować, to miejsce trzeba ominąć, Irysy muszą rosnąć na malutkich górkach.





Węgiel brunatny to dobra ściółka, ale tak samo irysy trzeba omijać, pozostałe można ściółkować.
Węgiel brunatny można kupić w Alei Krakowskiej w W-wie.
Podobno kopalnia Bełchatów go sprzedaje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:04, 04 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Róże najlepiej ściółkować dobrze rozłożonym obornikiem np. zmieszanym z torfem, próchnicą odkwaszoną, kompostem dobrze rozłożonym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mira 18:32, 16 mar 2012


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
jak wiadomo irysy odmładza się, przesadza itd na jesieni - ja to nie tyle przegapiłam co tak wyszło
że tego nie uczyniłam -

i postanowiłłam wbrew naturze wykopać dużą kępę aby przesadzić w inne miejsce - przy okazji odmłodzić -
zrobię to teraz -kwiecień - mam pytanie - czy irysy się obrażą i nie zakwitną ? co zyskam a co stracę - nie będę czekać do września - mogę też całą bruzdę ziemi przenieść bez naruszania - sama nie wiem - jest na to rada?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Gardenarium 18:40, 16 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Całej kępy nie przenoś, tylko pooddzielaj tak jak na rysunku - te najmłodsze, silne kłącza.
Jeśli podzielisz w kwietniu - nie zakwitną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mira 19:00, 16 mar 2012


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
dziękuję
z naturą się nie wygra - lekcje pokory już mam odrobione wielokrotnie..a mimio to kusi

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies