Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę : )

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę : )

Bozena77 21:55, 30 mar 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 90
Witam serdecznie ponownie.

Poczytuję Ogrodowisko już od dłuższego czasu, oglądając Wasze ogrody szukam inspiracji i praktycznych porad ... dekalog ogrodnika mam w głowie, ale to "ogrodowanie" wcale nie jest takie proste.

Mam milion pomysłów na minutę, na początku zachwycałam sie wszystkim, teraz powoli klaruje się jakaś mała wizja rabaty. Dlaczego tylko rabaty?

Jak pisałam w wątku "powitania" - przez mój dom i działkę ma przebiegać najprawdopodobniej wiadukt nad linią kolejową, która znajduje się w pobliżu. Wiemy o tym fakcie od początku 2008 roku i tak naprawdę od tamtej chwili nie robiliśmy kompletnie nic zarówno na działce jak i w domu. Na początku była histeria, płacz, aktualnie został jeszcze rok do rozpoczęcia inwestycji (czerwiec 2015 r.) i ... no właśnie inwestorom zabrakło pieniędzy, szukają innego rozwiązania, wiaduktu najprawdopodobniej nie będzie.

Powinniśmy teoretycznie wstrzymać się z wszelkimi pracami do 2015 r., ale tak bardzo chciałabym mieć już choć małą namiastkę ogrodu.

Wymyśliłam więc stworzyć rabatę wzdłuż ogrodzenia (strona pólnocno-wschodnia), jeśli będziemy musieli opuścić tę działkę to roślinki zabierzemy ze sobą, jesli zostaniemy będzie rozbudowa domu, ale ten skrawek nie będzie przeszkadzał.

tak wygląda ten fragment działki na zdjęciu:




i drugie zdjęcie:



Pierwsza myśl : hortensje annablle lub limelight, trawy: miskanty i carexy, hosty, żurawki i rododendrony + rośliny okrywowe: tojeść, runianka, barwinek - bo wszystkie lubią półcień i cień.

Jednak przez 3 dni obserwowałam jak pada słońce dokładnie na ten fragment działki i... no właśnie klops.
Od wschodu słońca do 12:00, od kompostownika do drugiego świerka, słońce delikatnie pada na trawnik(wygląda to podobnie jak na zdjęciu od strony trzepaka), od 15 do 18 słońce pada tak jak na aktualnym zdjęciu. Gdzie zawsze jest cień na szerokości ok 70 cm od ogrodzenia.

i chyba cała moja ochota na hortensje i trawy wzięła w łeb, bo jest za dużo cienia.

Zrobiłam sobie dwa niby projekty.
Pierwszy z hortensjami:


a drugi z parzydłem leśnym nie jest to szczyt moich marzeń, ale cóż trzeba się dostosować do panujących warunków:


I ma problem, może jednak te hortensje w tym miejscu miałyby dobrze : )

Jak myślicie, czy to ma ręce i nogi? W pierwszym "projekcie" chyba za dużo roślin! Sama już się gubię i proszę Was o podpowiedzi, uwagi , komentarze.

Jeśli chodzi o cały ogród to bliżej jest mi do ogrodów angielskich, lubię "ciasne" nasadzenia i taki niby nieład artystyczny, oczywiście świetnie przemyślany i kontrolowany. Kolorystyka to : biel, niebieski z elementem koloru żółtego.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie uwagi.

Bożena
____________________
Bożena-Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę
Enya73 20:38, 01 kwi 2014


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
Witaj Bożena. Hortensje świetnie sobie radzą w półcieniu. Jest cała masa ciekawych roślin dla tej strefy. To co wybrałaś jest moim zdaniem ok. Mam duże ilości małych sadzonek tojeści rozesłanej oraz przywrotnika ostroklapowego. Napisz mi na PW skąd jesteś dokładnie

Pozdrawiam serdecznie
____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Bozena77 22:53, 01 kwi 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 90
Serdeczne ukłony dla pierwszej odwiedzającej.

Mam taką "fazę" na hortensje, że jeśli nie w tym miejscu to w innym posadzę : ) zachcianek innych nie miałam to chociaż teraz poszaleję, a rodzinka jeszcze skorzysta z ładnych widoków i sąsiedzi przy okazji też.

Przytargałam już dzisiaj kilka roślinek, a z RH (4 w doniczkach) biegam po podwórku jak kot z pęcherzem. Na noc pakuję do piwnicy, rano wynoszę żeby nie zmarzły, bo już zaczyna kwitnąć.

Miłej nocy życzę.

Pozdrawiam,

Bożena
____________________
Bożena-Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę
Bozena77 14:17, 16 kwi 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 90
Trochę wiosny u zielonej ogrodniczki : )


i kwitnący migdałek:


i magnolia Susan, trochę zabiedzona, kwitnie pierwszy raz (7 kwiatów):


a tutaj część przed domem, obsadzona tujami barabant (chyba) jeszcze przed decyzją o ulokowaniu wiaduktu na mojej działce. Od 2008 r. nie działo się nic pozytywnego, a teraz ryzykuję i mam nadzieję, że na jesień już będą zmiany
____________________
Bożena-Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę
Enya73 14:27, 16 kwi 2014


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
Przyjemnie jest wprowadzić trochę wiosennego nastroju, życzę więc Ci na zbliżające się święta, niech będą powitaniem odradzającego się życia

Pozdrawiam serdecznie
____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Bozena77 14:30, 16 kwi 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 90
Anita ty to masz tempo dziewczyno, zdjęcia ledwo wklejone, a tu już odzew
____________________
Bożena-Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę
Enya73 14:51, 16 kwi 2014


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
Przypadkowo
____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Bozena77 21:21, 17 kwi 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 90
Nie próżnuję nawet przed świętami. Oto moje nowe roślinki: 3 limelight, 8 anabelek, 4 barwinki i 3 trzmieliny. Przyjechały, dotarły, nareszcie są.



"Zadołkowane" ostróżki, żurawki i przetacznik kłosowy niebieski


ola, la zapomniałam jeszcze o rh i bukszpanach, czekają też w kolejce do sadzenia.



i moja szkółka bukszpanów (19 sadzonek). Zobaczymy co z nich wyrośnie


Powolutku coś zaczyna się dziać w moim ogródku.
____________________
Bożena-Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę
Enya73 13:08, 20 kwi 2014


Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 9021
RADOSNYCH ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO , SAMYCH MIŁYCH CHWIL W GRONIE NAJBLIŻSZYCH SMACZNEGO JAJECZKA I MOKREGO DYNGUSA.

____________________
Anita - Zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska WIZYTÓWKA- wizytówka- zielono mi-czyli zielone płuca czarnego Śląska oraz zapraszam do odwiedzenia Pod-sloncem-toskanii
Bozena77 12:46, 21 kwi 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 90
Dziękuję za życzenia Anito.
Dyngus zaliczony moje dziecko od rana biega z kropidłem i kropi wszystko i wszystkich.

A mnie już zwinności brak, to najwięcej oberwałam.



Pozdrawiam
____________________
Bożena-Zielona w ogrodzie jak szczypiorek na wiosnę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies