Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kondziowy ogrod cz II

Pokaż wątki Pokaż posty

Kondziowy ogrod cz II

sylwia_slomc... 21:13, 27 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Kondzio napisał(a)


To jest sumak octowiec odmiana strzępolistna (Rhus typhina f.lacinata) występujący również pod nazwą odmiany 'Dissecta'. Jeśli potrzebujecie sadzonkę, nie kupujcie, Mogą odkopać odrost/odrosty mojego (całkiem spore sadzonki).

Ja się piszę bo te od Agani najpierw przypaliło słonko, potem odbiły, a potem załatwił je kret.....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kondzio 21:22, 27 sie 2018


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
sylwia_slomczewska napisał(a)

Ja się piszę bo te od Agani najpierw przypaliło słonko, potem odbiły, a potem załatwił je kret.....


Spokojnie... odrosty są i będą zawsze... Jest ekspansywny, ale mam do niego słabość. Muszę jeszcze spróbować wykorzystywać owoce naszego sumaka jako przyprawę. Kupowałem już gotową przyprawę. Ona jest podobno przygotowywana z sumaka odmiany Rhus coriaria. Ciekawe czy przyprawa uzyskana z wysuszonych i zmielonych nasion odmiany strzępolistnej będzie mieć podobny aromat?
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Basilikum 21:22, 27 sie 2018


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
Kondzio napisał(a)


Już masz nie podpowiedź ale wypowiedź wielkiego autorytetu W pełni zgadzam się z Danusią.

juz nawet prawie posadzony, czyli dzisiaj mielismy go sadzic ale wypadla inna draka no ale jutro ....

Dziekuje cmok cmok

____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
sylwia_slomc... 21:28, 27 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Kondzio napisał(a)


Spokojnie... odrosty są i będą zawsze... Jest ekspansywny, ale mam do niego słabość. Muszę jeszcze spróbować wykorzystywać owoce naszego sumaka jako przyprawę. Kupowałem już gotową przyprawę. Ona jest podobno przygotowywana z sumaka odmiany Rhus coriaria. Ciekawe czy przyprawa uzyskana z wysuszonych i zmielonych nasion odmiany strzępolistnej będzie mieć podobny aromat?

Nie wiedziałam, że są z nich robione przyprawy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kondzio 21:30, 27 sie 2018


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Basilikum napisał(a)

juz nawet prawie posadzony, czyli dzisiaj mielismy go sadzic ale wypadla inna draka no ale jutro ....

Dziekuje cmok cmok



Pozdrawiamy Was serdecznie
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Monia81 21:32, 27 sie 2018


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8016
Kondzio napisał(a)


To jest sumak octowiec odmiana strzępolistna (Rhus typhina f.lacinata) występujący również pod nazwą odmiany 'Dissecta'. Jeśli potrzebujecie sadzonkę, nie kupujcie, Mogą odkopać odrost/odrosty mojego (całkiem spore sadzonki).


No to ja bardzo chętnie skorzystam, jeżeli będziesz miał na tyle buźka
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Kondzio 21:33, 27 sie 2018


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
sylwia_slomczewska napisał(a)

Nie wiedziałam, że są z nich robione przyprawy


Sumak ma kwaśny wyrafinowany smak. Jest składnikiem najpopularniejszej bliskowschodniej mieszanki przypraw zatar (Za'atar). Używany jest również do oddymiania pszczół.
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Kondzio 21:34, 27 sie 2018


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Monia81 napisał(a)


No to ja bardzo chętnie skorzystam, jeżeli będziesz miał na tyle buźka


6 odrostów wyrzuciłem w zeszłym tygodniu, ale coś jeszcze się znajdzie.
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Pszczelarnia 21:44, 27 sie 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kondzio napisał(a)


Sumak ma kwaśny wyrafinowany smak. Jest składnikiem najpopularniejszej bliskowschodniej mieszanki przypraw zatar (Za'atar). Używany jest również do oddymiania pszczół.


O! Ciekawa informacja. My odymiamy suchymi kolbami kukurydzy - dają łagodny dym, w razie większej draki próchnem iglastym (bo nie piszesz chyba o odymianiu leczniczym?).

Wyrafinowany smak - to cecha Waszego ogrodu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:28, 04 wrz 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak się sprawuje u Was taka róża 'Elina'? Wpadła mi w oko podczas poszukiwań.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies