Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogród pod Białymstokiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród pod Białymstokiem

Magda_ 20:25, 07 maj 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Witam, masz cudny dom a twój ogród zaczyna rosnąć w oczach
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
kris_bialystok 21:40, 07 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
ana_art napisał(a)
Zostawiam ci malunek wieczorem powiem o co chodzi


ana_art - wow! wielkie dzięki debatujemy właśnie z żona na temat tej rabaty - ale poczekamy aż opiszesz co tam chciałaś powiedzieć ...

szkoda, że zdjęcia są tak strasznie zmniejszane bo ciężko doczytać co jest co....
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
ana_art 21:41, 07 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
kris_bialystok napisał(a)


wrzucę tu wstępny szkic i opiszę co miałem na myśli


w rogu 3 świerki serbskie
pod nimi (parząc na plan) 2 żółte tuje lub cyprysiki
pod nimi 5 choinek kanadyjskich przed którymi czerwone berberysy
po prawej od świerków - około 20 szmaragdów tworzących ścianę
przed serbami w rogu śliwa wiśniowa - do okola niej jakaś biała odmiana hortensji
na opaskę dałbym bukszpan wieczniezielony - przycięty w mały płotek z prawie zamknietym kwadracikiem na środku w który dąłbym jakieś fajne drzewko szczepione (nie wiem własnie co - ale nie chciałbym nic z iglaków kulistych)
za buszkapnem wypełnienie tych wystających rabat żurawkami - paskami jakoś czerwone z żółtymi 9ew. zielonymi)
w tym miejscu najbardziej po prawej przed tujami dałbym te same hortensje co wcześniej - przed nimi może żółte berberysy
na pewno gdzieś na tej rabacie muszą być duże miskanty lub inne trawy
na rzucie dałem też 3 Rh za tym kwadracikiem z bukszpanu wymieszane z trawami

o tak jakoś to wygląda - inspiracją były ze 3-4 zdjęcia - ale z różnych rabat i teraz nie wiem czy dając tak u siebie nie jest chaos lub coś do czegoś zupełnie nie pasuje....

dziś zauważyłem też fajne kosodrzewiny (pinus mugo) - może one powinny być zamiast Rh ???

co myślicie o takim "projekcie" ?

Pierwszy kwadrat ma wymiar 370x370, jeden serb to w przyszłości minimum 2m średnicy, tyleż samo śliwa wiśniowa, hortensje sadzone co 70cm dadzą zwartą ścianę, nawet najniższy płotek bukszpanowy będzie zasłaniał żurawki, rh to zimozielone krzewy ktore mogą mieć średnice 1,5 metra ale i 3 metry i tyleż samo wysokości, trawy wymieszane z nimi w przyszłości znikną
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
kris_bialystok 21:44, 07 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
tak myślałem, że za dużo brak doświadczenia
a że to pierwsza rabata to od razu chce się upchać wszystko ci się fajnego widziało i zasłyszało

ale tak to jest jak nie ma się całego projektu/koncepcji i leci kawałkami ...
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
ana_art 22:12, 07 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
wgrywam inne zdjęcie ale jakoś wolno mi idzie
gwoli wyjaśnienia



pierwszy kwadrat od lewej trzy serby poniżej 4 rododendrony z tyłu wyższy(fioletowo kwinący) z przodu niższe odmiany (np białe), w rogu śliwa wiśniowa, której korona w przyszłości będzie nad rh, gruby zielony pasek to bukszpan strzyżony.

Kolejny prostokąt od góry wysokie miskanty np gracilimus, przed nimi naprzemiennie hortensje limelight lub vanilla fraise(sadzone co 70cm dają kwinącą ściane, przed hortensjami czerwona odmiana rozchodnika okazałego, a przed nim pas żurawk

Następny prostokąt podzielony na cztery pola zachodzące za siebie, od góry
rozplenica japońska (wysoka odmiana), obok czerwony berberys, przed rozplenicą kontrastowy kolorostycznie pas host, a przed berberysami trzmielina strzyżona

ta część po lewej stronie, wzdłuż ogrodzenia choina kanadyjska na jej tle trzy trzmieliny na pniu, obok te zielone XXX to carexy

to taka moja bardzo luźna propozycja, może ktoś będzie miał inny pomysł
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
kris_bialystok 22:29, 07 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
o teraz można googlować poszczególne gatunki
ale na pewno ma to sens!

powiedz mi jeszcze proszę gdzie zaopatrujesz się w różne trawy? bo w białym to coś słabo z tym .... chyba, że jeszcze nie odpowiedni na to czas...
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
ana_art 22:40, 07 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
nie znam żadnego ogrodniczego w Białym kupuje zazwyczaj u nas w Łomży, mam dwa miejsca w których coś znajdę, czasami muszę dłużej na coś popolować, ale zazwyczaj nie ma większego problemu
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
kris_bialystok 09:57, 09 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
przejrzałem pod tym kątem lokalne szkółki i sklepy

1) tuje szmaragd da się kupić wszędzie - kwestia wielkości i ceny
2) znalazłem miejsce gdzie zakupię bukszpaniki - myślę, że trzeba ich z 25 sadzonek - raczej mniejszych
3) śliwa wiśniowa - są jakieś - ale ciężko będzie wybrać coś ładnego
4) Rh - raczej jest wybór
5) trzmieliny na pniu są - ale potwornie drogie te niższe na płotek się znajdzie
6) mega problem z trawami - są tylko trawy pampasowe - ale te ponoć nie przezimują w moim klimacie
7) hortensje wole te limelight-y - gdzieś widziałem
8) rozchodnika okazałego brak jak na razie
9) żurawki - znalazłem tylko te bordowe - ale wolałbym jasno zielone (może znajdę w weekend na giełdzie

postanowiłem, że teraz zajmę się tą lewą częścią bez tych 4 prawych pasków - mam tam zasadzone chwilowo jałowce i wole je gdzieś przesadzić jesienią... teraz chyba małe szanse, że się przyjmą - wime, że to nie rarytasy ale znajdzie się gdzieś i dla nich miejsce



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
MamaMagda 10:11, 09 maj 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
jeśli nie masz daleko do Ełku to moze będę mogła polecić Ci szkółkę

mam dziś dostać od nich paczkę z trawami i żurawkami właśnie
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
kris_bialystok 10:16, 09 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
jak najbardziej poproszę
żeby w ciemno pojechać to daleko - ale czasami zona służbowo przejeżdża lub wielokrotnie przejeżdżamy latem jadąc gdzieś na mazury...

mają może stronę internetową ?
czy wiesz może o posiadaniu przez nich traw:

miskanty np gracilimu
ozplenica japońska (wysoka odmiana)
lub miskant zebrinus



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies