Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Żywopłot na wąski pasek terenu

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot na wąski pasek terenu

Ika 17:23, 09 kwi 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 9
Proszę o pomoc.
Trzy lata temu dokupiliśmy z M kawałek terenu obok domu – od strony północno - zachodniej. Wcześniej nasz dom stał w granicy). Jest to pas szerokości około 6 metrów i długości 29 metrów – pełny kamieni i chwastów. Dwa lata temu sami własnymi rękami wykonaliśmy ogrodzenie, a wiosną 2013 roku zasialiśmy trawę i posadziłam trochę roślin jednorocznych i krzewów (aby coś rosło i ładnie kwitło).
Teren na początku wyglądał tak:



Potem tak:




A tu latem zeszłego roku.





Chciałabym, aby stworzyć w tym miejscu taki bardziej intymny kącik, osłonić się od sąsiadów. Myślałam najpierw o winobluszczu puszczonym na siatkę, ale to chyba nie jest dobry pomysł.
Podobają mi się tuje szmaragdy, ale boję się, że ten pas ziemi (teraz po wykonaniu opaski z płyt ażurowych jest szerokości 4, 5 metra) jest za wąski i dodatkowo od strony północno - zachodniej żywopłot z żywotnika będzie bardzo zacieniał rośliny i trawnik.
W tej chwili szerokość pasa ziemi, na którym nie ma trawnika ma szerokość 1 metra.

Bardzo proszę o radę, co posadzić, aby stworzyć dość szczelny żywopłot o wysokości około 2 – 3 metry.

____________________
Ika
Ika 17:29, 09 kwi 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 9
Wiosną tego roku ten pasek ziemi wygląda tak:


____________________
Ika
Luki 17:50, 09 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Witaj Ika
Pnącza na pewno nie dadzą intymności na działce, więc wedłum mnie odpadają.
Najwęższy żywopłot stworzysz z Cisa, ale tu trzeba niestety wspomnieć o bardzo wysokim koszcie nawet przy krzewach 80-100cm. Aby był gęsty i szczelny trzeba co najmniej 3 krzewów na metr (zależy to też od odmiany) a nie zawszze to wystarczy.

Żywopłot liściasty nie będzie szczelny cały rok. Grab częściowo pozostawia liście na zime, ale potrzebuje cięcia z dwóch stron, przy siatce nie będzie to może duży problem, ale przynajmniej te 50cm miejsca potrzebuje.

Nie wiem dokłądnie ile miejsca może zająć choina kanadyjska, ale też przynajmniej 60cm.
Świerki serbskie odpadają bo potrzebują dużo miejsca.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest jak pisałaś tuja Smaragd posadzona co 50cm szybko utworzy gęstą zieloną ściane przez cały rok, można ją ciąć i trzymać w ryzach i trzymać głębokość żywopłotu na poziomie 50cm.
No jeszcze jest jedno rozwiązanie najbardziej wąskie szczelny drewniany płot (o betonowym nawet nie myśl mam u siebie i to wielka udręka patrzeć na takie okropieństwo) ale domyślam się, że to nie wchodzi w grę.

Ja zrobiłbym tak. Poszerzył rabate o 50cm i posadził tuje Smaragd. Będzie metrowej głębokości rabata plus 50cm na żywopłot. Zostnie 4 metry trawnika.
Decyzja już należy do Ciebie.
Na rabacie możesz posadzić tawuły dla kontrastu, czerwone berberysy, mniejsze hortensje bukietowe Little Lime lub Bobo, jakieś trawy np Miskant Morning Light. Możesz posadzić żurawki i niższe trawki, sezonowo dosadzać begonie. Na 19 metrach spokojnie kilka kolorowych plam uda się stworzyć. Rośliny będą ładnie wyglądać posadzone w grupach po kilka sztuk.
Na koniec dodam, że specjalistą nie jestem
Pozdrawiam
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Gardenarium 19:14, 09 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj są wszystkie wątki o żywopłotach

http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82oty&search_in=topics&commit=Szukaj

a tutaj są wszystkie artykuły o żywopłotach

http://www.ogrodowisko.pl/tag/zywoploty

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ika 20:39, 09 kwi 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 9
Luki napisał(a)
Witaj Ika
Pnącza na pewno nie dadzą intymności na działce, więc wedłum mnie odpadają.
Najwęższy żywopłot stworzysz z Cisa, ale tu trzeba niestety wspomnieć o bardzo wysokim koszcie nawet przy krzewach 80-100cm. Aby był gęsty i szczelny trzeba co najmniej 3 krzewów na metr (zależy to też od odmiany) a nie zawszze to wystarczy.

Żywopłot liściasty nie będzie szczelny cały rok. Grab częściowo pozostawia liście na zime, ale potrzebuje cięcia z dwóch stron, przy siatce nie będzie to może duży problem, ale przynajmniej te 50cm miejsca potrzebuje.

Nie wiem dokłądnie ile miejsca może zająć choina kanadyjska, ale też przynajmniej 60cm.
Świerki serbskie odpadają bo potrzebują dużo miejsca.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest jak pisałaś tuja Smaragd posadzona co 50cm szybko utworzy gęstą zieloną ściane przez cały rok, można ją ciąć i trzymać w ryzach i trzymać głębokość żywopłotu na poziomie 50cm.
No jeszcze jest jedno rozwiązanie najbardziej wąskie szczelny drewniany płot (o betonowym nawet nie myśl mam u siebie i to wielka udręka patrzeć na takie okropieństwo) ale domyślam się, że to nie wchodzi w grę.

Ja zrobiłbym tak. Poszerzył rabate o 50cm i posadził tuje Smaragd. Będzie metrowej głębokości rabata plus 50cm na żywopłot. Zostnie 4 metry trawnika.
Decyzja już należy do Ciebie.
Na rabacie możesz posadzić tawuły dla kontrastu, czerwone berberysy, mniejsze hortensje bukietowe Little Lime lub Bobo, jakieś trawy np Miskant Morning Light. Możesz posadzić żurawki i niższe trawki, sezonowo dosadzać begonie. Na 19 metrach spokojnie kilka kolorowych plam uda się stworzyć. Rośliny będą ładnie wyglądać posadzone w grupach po kilka sztuk.
Na koniec dodam, że specjalistą nie jestem
Pozdrawiam


Witaj Luki!
Dzięki za tak szybką odpowiedź.
Betonowe płoty nie podobają mi się. Chyba zostanie żywopłot ze szmaragdów.
Myślisz, że trzeba sadzić co 50 cm? A nie co 60?
Dziękuję także za rady dotyczące rabaty.
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Ika
Ika 20:48, 09 kwi 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 9
Gardenarium napisał(a)
Tutaj są wszystkie wątki o żywopłotach

http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82oty&search_in=topics&commit=Szukaj

a tutaj są wszystkie artykuły o żywopłotach

http://www.ogrodowisko.pl/tag/zywoploty



O!!! Sama szefowa odpowiedziała.
Dziękuję Danusiu za szybką odpowiedź!
Te artykuły znam i chyba zdecyduję się na szmaragdy (ale mam obawy o zbytnie zacienienie).
Wiem, że są wąskie, eleganckie, nie szyszkują, nie brązowieją i ładnie rosną przy właściwej pielęgnacji.
Luki napisał, że trzeba je sadzić co 50 cm. A może wystarczy co 60cm?
Pozdrawiam ciepło i wiosennie!

____________________
Ika
Luki 20:52, 09 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Oczywiście można sadzić co 60cm, sam mam tak posadzone, ale posadzone troszke gęściej dużo szybciej się połączą i stworzą gęstą ściane. To już zależy jakiej wielkości będą krzewy i od tego na jakim efekcie Ci zależy.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Tess 22:36, 09 kwi 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Cześć Ilka
Szmaragdy wysokości 3 metrów zacienią Ci prawie całą (jeśli nie całą) szerokość tego pasa zieleni.
A trawa w cieniu marnie rośnie.
Wiem, bo miałam takie wysokie tuje i zero trawnika, pomimo chęci i starań.
A dlaczego chcesz mieć aż tak wysoki zywopłot?

Ja bym jednak rozważyła żywopłot liściasty.
Owszem, w zimie nie daje pełnej przesłony od strony sąsiadów (choć jednak tworzy przesłonę z gałązek), ale:
1. będzie zapewne tańszy, niż szmaragdowy,
2. szybciej osiągnie wysokość, która osłoni was od sąsiada,
3. pięknie i niesztampowo wygląda (szmaragdy są w każdym ogrodzie),
4. jeśli będzie bukowy, będzie się cudnie przebarwiał jesienią,
5. ale ładny też i tani jest ligustrowy.

Jeśli zdecydujesz się na szmaragdy, ku mojemu żalowi sadź nie gęściej, niż co 60 cm. Wystarczy.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 01:03, 10 kwi 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Jeszcze w temacie winobluszczu. Puszczony na siatkę sprawia wrażenie zapuszczonego.
Ale zobacz tu:

gusiarz napisał(a)


Winobluszcz zaraz listki pokarze...

A tu już prawie cały szpaler z winobluszczu

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Toszka 01:50, 10 kwi 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
U moich sąsiadów, ich sąsiedzi właśnie z wielkim trudem likwidują winobluszcz z siatki, powodów było kilka:
- po deszczu żywopłot nabierał takiego ciężaru, że siatka zaczęła się uginać i deformować;
- wspomniana siatka dość szybko wrasta w zdrewniałe pędy i co tu dużo mówić jest niszczona;
- przyrosty roczne są tak wielkie, że problemem było zapanować nad rośliną rozrastającą się wokół płotu w promieniu kilku metrów... wycinanie i karczowanie kilka razy w sezonie było musem;
- korzenie i podziemne kłącza są tak wielkie, masywne i ekspansywne, że podmurówka już po kilku latach zaczęła pękać pod naporem.

Strona północno-zachodnia (o ile pomimo późnej pory, dobrze rozumuję) nie powinna zacieniać trawnika, a drogę...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies