Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » rabata po oknem - czy te rosliny do siebie pasują ?

Pokaż wątki Pokaż posty

rabata po oknem - czy te rosliny do siebie pasują ?

katiaxx 08:41, 16 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Tym razem wykonałam artystyczny rysunek , zamysł jest taki żeby ogród był dość nowoczesny ale nie ekstrawagancki, rosliny kwitnące białe/niebieskie/fioletowe , poniżej wymyśliłam wściekle różową tawułkę bo to północna strona i ciemno. Jak się ogląda rośliny w szkółce trudno jednak byc konsekwentnym. Już mi wpadł w oko liliowiec nieduży i zółciutki jak słonko . To jest tył domu.
Spójrzecie proszę czy to będzie współgrać, może zamiast cisu jakaś kulka na pniu ? czy to wogóle pasuje do nowoczesnego ogrodu ?



dziękuje za wszelkie rady.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
kaisog1 08:49, 16 kwi 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj

Mnie ogród nowoczesny kojarzy się z czystymi formami...... dużymi plamami jednej odmiany roślin, formami strzyżonymi i prostymi liniami....
Według mnie to co narysowałaś niewiele ma wspólnego z ogrodem nowoczesnym. Tu masz przykład nowoczesnego ogrodu: http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-nowoczesny
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
agatanowa 10:12, 16 kwi 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
podoba mi sie rysunek, niestety nie podpowiem, czy te rośliny będą współgrały
na rysunku - tak jak rozumiem strona jakaś niesłoneczna, bo rośliny pasują do takiej

nie szkodzi, że rabata nienowoczesna zresztą są dwie trawy, to trochę nowoczesna

ja kuli bym nie dawała, podoba mi się tak jak jest (choć kula bardziej w nowoczesność by się wpisywała)
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Selly 10:40, 16 kwi 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Po pierwsze myślę , że gatunków jest zbyt dużo. Zdecyduj się na 3 lub 4 jednakowe gatunki posadzone większymi plamami. Jeśli zdecydujesz się na żółtą hakone, to już nie wprowadzaj zielonej hakone, albo jeśli niebieskie funkie, to konsekwentnie, nie wprowadzaj funkii w innym kolorze.
Po drugie brakuje II piętra. Rozumiem , że to mam być pod oknami, więc okien nie powinno zasłaniać, ale prawie wszystkie rośliny są niskie, więc aż się prosi o jakieś rośliny jako drugie piętro np trzmieliny na pniu, albo kule z cisa na pniu, albo jeszcze ze dwa takie cisy, jakie masz w obecnym projekcie.
Spróbuj narysować projekt jeszcze raz z uwzględnieniem moich uwag i porównaj , który ci się bardziej spodoba.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
mira 10:57, 16 kwi 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Konsekwencja kolorystyczna całkiem Ci się rozjechała. Proponuję idź na rabatę i narysuj sobie patykiem gdzie posadzisz te rosliny chyba że już rosną, sprawdź jakie są wysokie i tak je pogrupuj aby niższe byly na brzegu
każda roślina urośnie już w tym roku co najmniej 3 razy większa niż już masz albo lepiej więc miejsce musi być, proponuję nie sadź tam cisa, a parzydło posadź na skaraju w drugim rzędzie bo jest wysoki i ładnie się będzie komponowało, z pewnością liscie parzydła , tawulki, host i liliowca do siebie pasują i to raczej powstanie rabatka o leśnym charakterze i nowoczesna nie będzie raczej naturalna.
Bad liliowcem się zastanów bo lubi słońce albo półceiń.

powodzenia
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
katiaxx 10:57, 16 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
kaisog1 napisał(a)
Witaj

Mnie ogród nowoczesny kojarzy się z czystymi formami...... dużymi plamami jednej odmiany roślin, formami strzyżonymi i prostymi liniami....
Według mnie to co narysowałaś niewiele ma wspólnego z ogrodem nowoczesnym. Tu masz przykład nowoczesnego ogrodu: http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-nowoczesny


widziałam już ten ogród, jest pękny ale ja nie jestem aż tak odważna może źle się wyraziłam - chciałabym żeby ogród miał rys nowoczesny - w sensie zachowania prostych linii np. a nie fal, napewno powinnam byc bardziej powściągliwa jesli chodzi o ilość gat. ale taki prawdziwy - jak w linku ogród do mojej podmiejsko-wsiowej działki nie pasuje.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 11:05, 16 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Selly napisał(a)
Po pierwsze myślę , że gatunków jest zbyt dużo....
Po drugie brakuje II piętra. Rozumiem , ....
Spróbuj narysować projekt jeszcze raz z uwzględnieniem moich uwag i porównaj , który ci się bardziej spodoba.


Masz rację, może zostawię hakone zieloną, nazywa się chyba "aura" a fukie dam tylko biało-zielone żeby rozjaśnić, wyrzucę tawułkę, na rysunku naniosłam okna tej samej wielkości ale jedno jest sporo większe - takie witrynowe, ok 70-80 cm od ziemi, ale już pod drugim mogę dać środkowe piętro, tylko na co się zdecydować, wieczorem poszukam w necie co lubi cień.
Niezbyt podobają mi się te chude, strzeliste cisy, te rozłożyste są znów za szerokie, wieczorem zrobię rysunek z czymś na pniu, tylko co lubi cień ? - ta strona jest w zasadzie pół-wsc. jest tam słońce do 10 godz.
Bardzo Wam dziękuję, ktoś musi mnie przystopować
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 11:08, 16 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
mira napisał(a)
Konsekwencja kolorystyczna całkiem Ci się rozjechała. Proponuję idź na rabatę i narysuj sobie patykiem gdzie posadzisz te rosliny chyba że już rosną, sprawdź jakie są wysokie i tak je pogrupuj aby niższe byly na brzegu

tak też robię to dobry pomysł, liliowca tutaj nie planuję, wspomniałam o nim w kontekście tego że ogród maił byc biało niebieski a już mam ochotę na żółtego liliowca.
Widziałam zestawienie tych liliowców z lawendą, na allegro (nie wiem czy mogę wkleić link) - wyglądało bombowo, oczywiście na słoneczne miejsce.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 11:10, 16 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
mira napisał(a)
proponuję nie sadź tam cisa,

powodzenia



- a co posadzić zamiast cisa ?

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
mira 11:25, 16 kwi 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
a musi tam być iglak? pewnie chodzi Ci o zielony widok przez cały rok co?
jeśli chcesz mieć coś nowoczesnego to musi być rytm czyli powtórzenia tego samego po kilka więc może poszukaj czegoś na pniu - może trzmieliny
z tym na pniu to też podumaj jak ma być wysoko ma wchodzić w okno czy niżej jak niżej to znów czy nie zasłonią liście piętra pierwszego roślin
ja Ci radzę maluj na kartce a w realu rób przymiarki patykami i rób zdjęcia tego miejsca
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies