Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Fikus benjamina

Pokaż wątki Pokaż posty

Fikus benjamina

Syla 18:28, 17 mar 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Muszę koniecznie zastosować nawóz ! Dzięki , szkoda mi go bo jest ładniutki , szczepiony na pniu .
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Sebek 19:27, 17 mar 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ja sobie latem kupiłem taki okaz

Miał być na prezent ale został u mnie Miałem wcześniej dwubarwnego, lecz zalałem i stracił wszystkie liście
Teraz wygląda tak, od niedawna stoi na szczycie kwietnika

Jak jeszcze był w osłonce podlewałem go jak całkowicie przeschło mu podłoże, teraz raz na tydzień. Teraz jeszcze będę go nawozić. Przeszedł dwa razy lekką przycinkę, ponieważ tracił formę drzewka. Po cięciu chętnie odbija. Mój także traci liście, ale to jest chyba normalne
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 12:56, 29 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Takie cudne wczoraj widziałem - było tego kilkanaście

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
monteverde 01:31, 30 gru 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
To normalne, że traci, ale mnie tym denerwował i go wywaliłam Miał jakieś 1,80
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Sebek 13:45, 30 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Aniu - jak teraz ma 1/3 liści z tego co miał na drugiej fotce to jest dobrze - łysol z niego
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agacia 18:29, 24 sie 2014


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Może ktoś wie co mogę zrobić aby wyrównać mojego fikusa?
Rośnie sobie spokojnie na parapecie, obywa się bez opadania liści (no, w każdym razie nie są to jakieś hurtowe ilości). Od strony okna jest gęsty i bujny jak bukszpany Danusi, ale od strony pomieszczenia łyso. Wiem, że to brak światła, ale jednocześnie wiem, że nie mogę sobie ot tak go odwrócić - wszędzie czytam, że tego nie znosi i reaguje zrzuceniem szat. Czy mogę jakoś temu zaradzić?

tak wygląda od strony pokoju:


a tak od strony szyby:
____________________
~ W ogrodniczkach ~
kaska_kadysz... 23:14, 25 sie 2014


Dołączył: 20 wrz 2010
Posty: 223
nie mam pojęcia, nie mniej jednak sformułowanie "jak bukszpany Danusi" jest tu jak najbardziej na miejscu
____________________
Podlasie * Podlasie Reaktywacja
Gardenarium 09:14, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
GPatryk napisał(a)
Dwa rodzaje Ficus-a benjamina w na jednym ?


Witam, mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie. Otóż mój ficus z nie wiadomych przyczyn ma różne liście na dolnej części i na górej na dolnej liście z jasnymi przebarwieniami na górze natomiast liście ciemne i większe. Moje pytanie to dlaczego tak się stało , wygląda to bardzo ciekawie. Kilka lat temu kiedy posadziłem tego ficusa próbowałem taki efekt uzyskać łącząc gałązki innego ficusa z tą odmianą (z białymi wybarwieniami) ,na zasadzie takiej jak szczepi sie drzewa, jednak nie przynosiło to żadnych efektów wszystkie uschły z tego co widziałem, mimo kilku prób nie zauważyłem żeby coś się przyjęło wiec odpuściłem. Niedługo później wyjechałem na pół roku z kraju (ktoś inny podlewał ficusa) po powrocie zobaczyłem że ficus ma inne liście u góry. Więc pytanie czy jest to efekt moich "eksperymentów" czy jest to naturalne u ficusów że nie wiem wracają do swojej innej formy ?




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:24, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw wyjaśnię pojęcie "rodzaj'

Jeśli chodzi o systematykę botaniczną nie od poczatku, ale od rodzaju zacznę:

rodzaj - Ficus
gatunek - Ficus benjamina
odmiana - Ficus benjamina 'Variegata' - czyli odmiana biało obrzeżona.

Jeszcze jest forma i wyjaśnię ją na podstawie kaktusa: Gymnocalycium mihanovichii varietas friedrichii forma Rubra
w skrócie Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii f. Rubra

A więc nie o inny rodzaj czy formę tutaj chodzi jak pytałeś, a o odmianę. Tyle wyjaśnień, a teraz odpowiedź:

U roślin liściastych często powstają takie mutacje lub przypadkowe siewki, które są wychwytywane przez hodowców i za pomocą szczepienia rozmnażane i wprowadzane do handlu jako urozmaicenie oferty. Jednak takie cudaki często mają chęć powrotu do cech rośliny macierzystej, z której powstały, czyli do Ficus benjamina o zielonych liściach. Pędy z liśćmi zielonymi należy usuwać, wycinać, bo roślina traci urok i z czasem część zielona ją zdominuje.

Ten proces nazywa się rewersją.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
GPatryk 19:51, 14 lut 2017

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 1
Pięknie wyjaśnione ! Dziękuje teraz wszystko jasne
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies