Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek Izy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Izy

Iza_ 21:27, 11 cze 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 34
Witam Was serdecznie!
Jestem tu dzięki mojej kochanej kuzynki, która pokazała mi to miejsce z Waszymi cudnymi ogrodami. Podziwiałam i wzdychałam, wzdychałam i podziwiałam, aż postanowiłam założyć swój wątek, licząc na Wasze rady i sugestie.
A oto moja historia w skrócie:
14 lat temu przeprowadziłam się na wieś i zamieszkałam w domku z ogrodem. Wieś maciupka, parę domów, wokół pola i lasy. Czułam się jak na niekończących się wczasach. I mimo że całe dzieciństwo stroniłam od działki, na która siłą wyciągali mnie rodzice, nagle poczułam, że sadzenie drzewka, krzaczka czy sianie kwiatuszka sprawia mi wielką frajdę. Możliwości były spore, bo ogródek przy domu był całkowicie pusty - rosła tam tylko trawa, parę drzewek i krzewów owocowych. Ograniczenia były "tylko" finansowe, gdyż wszystkie pieniądze poszły na dom - remont i przebudowę.
Na początek spróbuję odtworzyć kolejne lata powstawania mojego ogródka.
Pierwszy nasz zakup był w 2000roku i były to 2-letnie iglaczki: jodły kalifornijskie, koreańskie, świerki kaukaskie, sosny himalajskie,cisy i tuje - wszystko mikruski, 2 rododendrony.
Niestety z tego okresu nie mam żadnych zdjęć ogrodu - sama nie wiem dlaczego...
____________________
Iza - Ogródek Izy
Iza_ 21:49, 11 cze 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 34
Pamiętniczek czas zacząć.

Tak wyglądał mój ogródek w roku 2002:

To jest część ogrodu znajdująca się po lewej stronie od bramy wjazdowej.

Od lewej: kalina, świerk serbski (moje drzewko bożonarodzeniowe - z ostatnich świąt przed ślubem), przed nim jakiś żywotnik i jałowiec, za serbskim niewidoczna sosna himalajska, dalej cudna jodła kalifornijska (już jej nie mam , ale o tym później napiszę), potem jodła kalifornijska, przed nią cyprysik jakiś zółty, dalej sosna czarna, świerk (nie wiem jaki - prezent od koleżanki, też drzewko bożonarodzeniowe), a dalej na prawo nie uchwycone na zdjęciu: świerk gniazdowy, tuja kulista i choina kanadyjska.
Obwódkę zrobiłam ze starych cegieł z rozbiórki chyba stodoły.

Po prawej stronie wejścia jest dom.

Przed werandą wsadziłam 3 jałowce. Wzdłuż chodnika po lewej tuje w donicach (niestety nie mogę tu nic wsadzić na stałe, gdyż obok drzwi wejściowych jest właz do piwnicy, do którego wysypywany jest węgiel, więc samochód musi mieć jak tam dojechać). Natomiast po prawej stronie chodnika jest misz-masz kwiatowy.

Na środku ogrodu rośnie zadołowany 3 może 4 lata wcześniej modrzew. Miał być tam tymczasowo i został do dziś. Wsadzony pod skosem bardzo ciekawie rozrastał się.


Obok modrzewia zrobiłam koło kwiatowe (głównie godecje i cynie, obwódka chyba goździkowa). To taka radosna twórczośc Izy. Długo nie przetrwała.


I na koniec rododendronik - jeden z dwóch (drugi biały). Chyba nie najlepsze miał warunki, bo niewiele urósł od tego czasu. Fakt, że 3 razy zmieniałam mu miejsce. Biały teraz jest bardziej okazały, choć też nie za duży.


I tak to wyglądało w 2002roku. Kolejne lata w kolejnych postach.
____________________
Iza - Ogródek Izy
Kuklik 13:24, 12 cze 2014


Dołączył: 02 cze 2012
Posty: 1921
Po 14 latach to już dojrzały ogród chętnie zobaczę jak teraz wygląda, Imienniczko
Pozdrawiam
____________________
Iza Wszystko czego potrzebuję to dom pełen książek i ogród pełen kwiatów
Katkak 13:45, 12 cze 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Witaj, ja też jestem bardzo ciekawa jak wygląda teraz .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Iza_ 15:31, 12 cze 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 34
Witajcie, Iza i Kasia. Dziękuję Wam za zainteresowanie. Postaram sie każdego dnia dodawać jeden roczek życia mojego ogródka.
Widzę, że Wasze opowieści ogrodowe są imponujące. Będę miała co czytać...
____________________
Iza - Ogródek Izy
Ania_ogrodni... 16:06, 12 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2013
Posty: 378
Witam Izuś, ale fajnie, że jesteś, wiedziałam, że Cię namówię, chociaż dużo nie namawiałam, taka to jest siła ogrodowiska Ja już ledwo pamiętam, ten ogród, jak sadziliście małe drzewka, więc fajnie zobaczyć zdjęcia.
____________________
Ania -Moje spełniające się marzenie - RODOS
Iza_ 20:55, 12 cze 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 34
Hej, Aniu! Miałam wielką radochę, jak wybierałam z całego archiwum zdjęcia ogrodu z tych wszystkich 14 lat. A więc wielkie dzięki, bo to Twoja zasługa, no i magia ogrodowiska...
____________________
Iza - Ogródek Izy
Iza_ 21:10, 12 cze 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 34
Czas na rok 2003.

Marniutko, bo tylko 1 zdjęcie nadaje się do pokazania.

Pod modrzewiem dalej misz-masz kwiatowy z godecjami w roli głównej. Jakiś cyprysik tam się też zaplątał.
Przed nim, od strony pasu z iglakami 2 rododendrony otoczone aksmitkami drobnokwiatowymi.
Za misz-maszem wsadziłam 3 berberysy. Ha, ha - ja wsadziłam... Jeśli piszę "wsadziłam", a dotyczy to krzewu lub drzewka, czytaj "mój mąż wsadził". Ja tylko miejsce wybieram, a mąż zwany Krzysztofem odpowiednio przygotowuje dołek (wykopuje, potem ziemia, kompost i zakopuje).
W tle widać jeszcze ładną gruszę z gałęziami i liśćmi (stareńka przedwojenna). Wzdłuż płotu jabłonie i śliwki.
____________________
Iza - Ogródek Izy
Iza_ 20:37, 13 cze 2014


Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 34
A to jest rok 2004:

Czwarty rok po wsadzeniu drzewek.
Przed kwitnącą kaliną bliżej bramy rośnie forsycja.

Wokół modrzewia pojawiła się już rabata, a w niej wierzba na pniu, tuje, trzmielina, bukszpan, jałowiec, irga i żarnowiec, który kupiłam na jakiś targach, a potem okazało się że w pobliżu domu przy drodze pełno takich samych rośnie. Jeszcze pamiętam, że pieris też wtedy kupiłam, ale oczywiście przemarzł zimą. Niestety często się zdarza, że te delikatniejsze roślinki nie przeżywają pierwszej zimy. Za domem mamy pola i stamtąd zawsze bardzo wieje. Może jakby było zaciszniej, to lepsze miałyby warunki. Magnolie, hortensje, cyprysy - wielokrotnie sadziłam i przemarzały

I kolejne nowe dzieło: skalniak.

A tak wygląda całość:

To są zdjęcia z maja, a w sierpniu już wszystko ładnie się porozrastało:

I znowu obwódka (z aksamitek). Najwyraźniej lubuję się w nich. Wzdłuż chodnika (od furtki do domu) również obwódki aksamitkowe (nie mam zdjęć). Każdego roku wysiewałam sobie rózne odmiany aksamitek - raz te tradycyjne, raz żółte drobnokwiatowe, a innym razem żółte lub pomarańczowe pełne).
Między iglakami przy płocie różowe dalie (Niestety nigdy nie przywiązywałam uwagi do nazw odmian roślin.) Śliczne były. Były, bo już nie ma. Przed którąś zimą nie zdążyliśmy wykopać i się straciły.
Na skalniaczku też wszystko ładnie urosło.
____________________
Iza - Ogródek Izy
bartek_luberda 23:41, 14 cze 2014


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 2542
Pozdrawiam sąsiadkę
____________________
Ogródeczek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies