Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Wychodzące korzenie z ziemi

Pokaż wątki Pokaż posty

Wychodzące korzenie z ziemi

Kasya 17:05, 05 lip 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41812
hanka_andrus napisał(a)


A dziwiłam się , czemu tak ładnie mi tuje rosną, bez nawożenia. Ha, ha, ha.
Wydało się kradziejstwo.


a te pajeczyny to jakos tak szydelkiem czy jak ? ze takie ladne i grube...
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
blackstork 14:57, 08 lip 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Dokładać warstwę ściółki mam zamiar, ale dopiero na wiosnę. Zastanawiam się, bo będę dosadzać kolejny szpaler jesienią, czy sadzić w ten sam sposób - tj. wsypywać podłoże do dołków i mieszać z rodzinną czy wywozić rodziną a brać tylko ziemię z worka.
Miejsce mam przygotowane osłonięte w tej chwili folią (tak by nic nie rosło), więc jest na pewno dość zbite i gliniaste. I teraz zastanawiam się, czy nie przekopać całości i wymieszać z podłożem do iglaków? Czy może zrobić jeszcze coś innego?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 22:51, 18 lip 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Czy to dobry pomysł, by taką zbitą ziemię przed posadzeniem iglaków przekopać, wymieszać np. ze skoszoną trawą, a dopiero potem sadzić.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 11:24, 26 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie tuż przed sadzeniem, w danym sezonie wzbogacasz a w następnym sadzisz.

Przekopać wzbogacić dołek już przerobionym kompostem i wtedy sadzić, albo podsypać ziemię do iglaków, conitorf. Potem wyściółkować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 22:19, 29 lip 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
A jeśli chodzi o pozostałą ziemię to czy nie warto jej choć czymś przekopac np. torfem lub piaskiem by była luzniejsza? Dołek oczywiście zgodnie ze sztuką z obornikiem i podłożem do iglaków, a wokół ma pozostać glina? Czy efekt nie będzie podobny?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 10:02, 31 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli jest glina, całą rabatę trzeba przekopać, wzbogacając kompostem i rozluźniając piaskiem, bo inaczej w wykopanym dołku powstanie "garnek" i korzenie ulegną zatopieniu.

Albo w dnie dołka przewierć dziurę na taką głębokość aby dowiercić się do warstwy przepuszczalnej, w to wsyp kamyki i połóż włókninę przepuszczającą wodę na kamyki, a jedynie boki dołka pokopać szpadlem, żeby ciasno korzenie nie miały.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 07:49, 04 sie 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Danusiu, jak się zabrać do przekopania, czy po prostu rozsypać kompost i piasek na rabacie, a następnie przekopać wkopując go tym samym głębiej, czy jakoś inaczej?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 16:52, 04 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba kopać widłami szerokozębnymi. one mieszają nie odwracają całych kawałów gleby, rozdrabniają.

http://sklep.ogrodowisko.pl/produkty/widly-do-kopania-joseph-bentley
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 00:27, 05 sie 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Czy zamiast kompostu (nie mam) mogę zastosować obornik? Czy nie sprawi to, że rośliny sadzone jesienią zaczną rosnąć?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 15:51, 05 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie może być obornik, to ma akurat znaczenie. Kup kompost.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies