Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród coli

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród coli

coli 17:22, 22 mar 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
Dzien dobry. Jestem tu nowa. Postanowilam w tym roku przeksztalcic to cos pod moim domem w ladny ogrod.
Potrzebuje pomocy przy planowaniu rabat. Chcialabym zagospodarowac front i lewy bok mojej dzialki (front jest od polnocy, a bok od wchodu, ale dom stoi w prawym rogu dzialki, wiec na obu stronach jest prawie caly dzien slonce). Oba boki maja po ok 20m (nie ma miedzy nimi konta prostego tylko taki sciety rog dl 5m). Taras wychodzi wlasnie na ten lewy bok.
Rabata bieglaby wzdluz -taka sinusoida. Jaka szerokosc zrobic w miejscu "gorki", a jaka w "dolku"?
Myslalam zeby na froncie posadzic 3 klony Globosum, pod nimi cos plozacego np jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' i rozchodnik Ewersa lub ostry. Pomiedzy drzewami bukszpany Suffruticosa (roznej wielkosci kule), tawuły japońskie 'Golden Princess'. Czy Berberysy Thunberga 'Atropurpurea Nana' beda do tego pasowac, albo sliwa dziecieca? Nie wiem co posadzic z tylu przy plocie (ogrodzenie jest z drewnianych ciemnobrazowych sztachetek, podmurowka z zoltego piaskowca).
Podobaja mi sie ogniki szkarlatne, szczegolnie jesienia sa bardzo dekoracyjne, ale nie wiem czy beda pasowaly i czy nie beda za niskie na tyl. A moze jakies ciemnozielone wyzsze krzaki, takie bardziej pierzaste, albo cos pnacego?

Wzdluz lewego boku mam wsadzone Thuje Brabant. Maja teraz ok 1,8-1,9 m, ale i tak musze je wszystkie wykopac (chcemy podniesc teren i zrobic drenaz, bo zamiast trawnika mamy jezioro), wiec mozna je pozniej wsadzic inaczej, ale szczerze mowiac chyba lepiej zeby tak zostaly, bo odgradzaja od ulicy. Przed nimi myslalam o jakis drzewkach np klon Flamingo albo wisnia japonska Brillant, albo oba Pod- żurawka drobna 'Palace Purple', irga purpurowa 'Variegatus'. Miedzy drzewami moze pstrolistka sercowata 'Chameleon' tylko czy to mi nie zmarznie (woj.Maz.)? Podoba mi sie tez trzmielina oskrzydlona 'Compactus' lub 'Fireball'. A trawy beda pasowaly?
Moze dodac jeszcze Bukszpany, zeby zachowac ciaglosc z frontem i Berberysy? A na froncie moze dolozyc kilka barbantow? Czy one moga stac samodzielnie, albo np w grupie (3 szt)?

Bede wdzieczna za pomoc i sugestie.
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Michael 19:04, 22 mar 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Miło Cię witać w ogrodowisku
Jest tu wiele osób które z pewnością Ci pomogą ogarnąć Twój ogród aby wyglądał pięknie
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Syla 19:18, 22 mar 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Witam mile widziane zdjęcia ..... bo tak bez nich to ciężko
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 21:37, 22 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witam także serdecznie nową miłośniczkę ogrodów w naszym gronie

Rabaty wypukłe mogą mieć do około 3 m, a wklęsłe 1 -1,5 m.

Berberysy będą pasować, bo to kontrastujący kolor, na tył polecam choinę kanadyjską, jest pierzasta i dość wysoka na tło i co najważniejsze - bardzo ładna. Ognik w tej roli odradzam.

Klon Negundo Flamingo właśnie wykarczowałam w ogrodzie mamy, straszny śmieciuch z niego i nieporządne drzewo. Zdecydowanie polecam śliwę wiśniową "Nigra", albo wiśnie japońskie.
Z żurawek - Palace Purple jest nastarsza i najbrzydsza, zajrzyj koniecznie w artykuł o żurawkach oraz taki sam wątek o tych roślinach Jest tyle p[iękniejszych odmian.

Grupy tujowe lepiej zrobić z tui "Smaragd". To typowe kolumny i ładne bez cięcia, a Brabant to raczej tylko na żywopłoty strzyżone i tło dla roślin. Możesz zastosować w grupie żółte tuje "Aureospicata", "Yellow Ribbon" albo "Kórnik".
Z drzew iglastych polecam też cis, odmiany kolumnowe np. "Fastigiata Aurea".
Houttunia cordata Chameleon odradzam, jak zbyt pstrokatą i mało wyrazistą, lepiej posadzić byliny o mocnych jednolitych barwach (żurawki, jeżówki, hosty, bergenie).
Pomyśl też Coli o posadzeniu niezawodnych i pięknych hortensji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
coli 10:02, 23 mar 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
bardzo dziekuje za odpowiedz i mile powitanie Mam na imie Karolina

Sliwa wisniowa jest piekna. Czy mozna jej korone przycinac? Lepiej posadzic kilka sliw czy dobrac jeszcze jakies niewielkie drzewa zielone? Sliwa jest bordowa, berberys Atropurpurea Nana tez, nie za duzo bordowego? Zastapic bordowego berberysa np Thunberga 'Aurea' czy dac oba?

Na froncie dodam zamiast Brabantow 3 kolumny Smaragd. Ta choina na tyl to taka?
http://www.zszp.pl/index.php?id=207&rco=Tsuga%20canadensis&lang=1

nie za wielka na 3m rabatke?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
coli 10:12, 23 mar 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
bok (w prawym rogu woda juz na jesieni stala po lydki, wiec wykopalismy czesc thuji i przesadzilismy na front, bo zaczely marniec)





front



widok z tarasu



mam taki kamien w ogrodzie, jak przyjedzie koparka zeby podniesc teren to moze go gdzies przeniesc. Po obu stronach kamienia sa wlazy studzienek (studnia i studzienka do ktorej splywa woda z rynien)


____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Gardenarium 11:11, 23 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
coli napisał(a)
bardzo dziekuje za odpowiedz i mile powitanie Mam na imie Karolina

Sliwa wisniowa jest piekna. Czy mozna jej korone przycinac? Lepiej posadzic kilka sliw czy dobrac jeszcze jakies niewielkie drzewa zielone? Sliwa jest bordowa, berberys Atropurpurea Nana tez, nie za duzo bordowego? Zastapic bordowego berberysa np Thunberga 'Aurea' czy dac oba?

Na froncie dodam zamiast Brabantow 3 kolumny Smaragd. Ta choina na tyl to taka?
http://www.zszp.pl/index.php?id=207&rco=Tsuga%20canadensis&lang=1

nie za wielka na 3m rabatke?


Śliwie wiśniowej można przycinać koronę nawet bardzo skrócić.
Zaplanowałąś kule zielone, żółtolistną tawułę i berberys A. Nana więc dawać w niższe piętro kolejny żółty nienoniekcznie byłabym za tym. Sliwa jest u góry, a na dole masz 3 kolory. Dobrze będzie.

Choinę kakadyjską się tnie jak mało miejsca, Zobacz tutaj jest posadzona co 1 m.
Tuje też będą wielkie te Brabanty co masz gęsto posadzone, ogród po prostu trzeba kontrolować.



Po prawej rosną żółte tuje i co 1 m choiny kanadyjskie, a w oddali widać świerki serbskie


Nie cięta będzie miała luźno gałązki


Cięcie można przeprowadzać na dwa sposoby : ucinanie na rozgałęzieniach pędów i cięcie nożycami szpalerowymi na formę stryżoną.

A tu dla przeciwwagi karłowa choina kanadyjska (Tsuga candensis "Jeddeloh")






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:12, 23 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może trzeba wykopać studnię chłonną i zakopać wzdłuż tui rury drenacyjne odprowadzające wodę?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
coli 12:55, 23 mar 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
Wody gruntowe sa bardzo wysoko, wiec studnia chlonna raczej sie nie sprawdzi.
Nie mielismy takiego problemu z woda, az sasiedzi obok podniesli poziom swojej dzialki. Teraz np po deszczu prawy rog to staw, chyba kupie stado kaczek zamiast roslin
Chcemy w tym roku (kwiecien/maj jak sie podsuszy) podniesc poziom terenu do wysokosci dzialki obok, polozymy rury i wyprowadzimy za ogrodzenie do rowu.

Czym oddzielic rabaty od trawnika? Teraz thuje byly odgrodzone takim plastikowym falowanym obrzezem, ale kiepsko sie przez to kosi. Ta rabatka z kamieniem jest oddzielona ekobordem (troche lepsze).

Po przeczytaniu artykulu o zurawkach i postow na forum jestem pewna, ze u mnie tez zagoszcza



____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
coli 10:48, 24 mar 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
mam pytanie natury technicznej w sprawie podwyzszenia terenu. Czy ziemie mozna nasypac na obecny trawnik? Czy zdjac humus i dopiero dosypac? Jesli zdjac humus to czy jak sie go potem rozlozy na gorze to nie bedzie w tym za duzo starej trawy, ktora trzeba bedzie jakos wygrabic?
Jak dlugo ta ziemia musi osiadac? Czy moge od razu robic rabaty i trawnik? A moze ubic taka ubijarka do gruntu?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies