Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie stworzyć tu ogród :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie stworzyć tu ogród :)

AnetaScotland 18:00, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Podczytuje was od jakiegos czasu i chyba pora sie ujawnic i poprosic o pomoc bo niestety sama nie daje rady.

Wiec, od 8 lat z mezem i dwiema corkami mieszkamy w Inverness, malym miesteczku na polnocy Szkocji. Rok temu kupilismy tu szeregowy domek z zaniedbanym, malym ogrodkiem na spadku terenu. Przez pierwszy rok zajelismy sie remontem domu, ogrod czekal na swoja kolej, ktora wlasnie nadeszla. O ogrodach i roslinach wraz z mezem nie wiemy nic ale nie stac nas na zatrudnienie profesjonalisty wiec sama probuje cos poczytac, popytac znajomych i kombinowac. Efekty niestety marne.


Tak wygladal ogrod gdy sie wprowadzilismy, nie mielismy jeszcze wtedy kosiarki wiec chwasty osiagnely gigantyczna dlugosc.







____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
AnetaScotland 18:13, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33




W wakacje postanowilam posiac trawnik na jednej czesci ogrodu i pomalowac obdrapana szopke.

Sciagnelam stara trawe, przekopalam ziemie wybierajac chwasty i wieksze kamienie. Potem zgrabilam, dodalismy odrobine zyzniejszej gleby, nawoz i po jakims tygodniu posialismy trawe.







____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
elzbieta_g 18:16, 31 lip 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 4785
Witaj wśród nas na pewno znajdziesz pomoc i wskazówki , na forum jest sporo ogródków przy szeregowym domku ale widzę, że już działacie i porządkujecie działeczkę
____________________
Ela-Ogród Eli, / Wizytówka
AnetaScotland 18:19, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Sasiad murarz pomogl postawic maly murek oporowy obok szopki zeby bylo troche schludniej. Teraz musze go tylko pomalowac i poprzycinac zwienczenie murku.



Tak wygladala trawa po 5 dniach



A tak po 26 dniach. Chwastow niestety sporo, widocznie nie udalo sie usunac wszystkich korzeni w trakcie przygotowan.


____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
AnetaScotland 18:22, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
elzbieta_g napisał(a)
Witaj wśród nas na pewno znajdziesz pomoc i wskazówki , na forum jest sporo ogródków przy szeregowym domku ale widzę, że już działacie i porządkujecie działeczkę



Zaczelismy dzialac dosc pozno po dopiero po roku, ale juz nie moglam patrzec na te chwasty. Szkoda ze nie mamy wiekszego budzetu wtedy napewno byloby latwiej. Dziekuje za odpowiedz.




Z tym obrzezem na rabate przy szopce chyba sie za bardzo pospieszylam.



Teraz jak czytam ogrodowisko widze ze jest sporo za waskie (ok 80cm) wyszlo dosyc krzywo i wolalabym ksztalt zblizony do tych http://www.landscapinggallery.info/edging/edging-stone-flower-bed.html. Wiec chyba zanim zajme sie sadzeniem w niej roslin najpierw postaram sie poprawic jej ksztalt. Bardzo podoba mi sie ekoborder ktory tu czesto pokazujecie ale nie potrafie go znalezc w tutejszych sklepach ogrodniczych, moze znacie jakies linki do nich na ebayu, amazonie lub innej stronie, bardzo bym byla wdzieczna
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
AnetaScotland 18:45, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Druga strone tez przekopalam, usunelam chwasty i stara trawe ale bardzo szybko wyszlo mnostwo chwastow wiec niedawno spryskalam je roundapem i czekam 2 tygodnie zeby zaczac dzialac.



W miedzyczasie okazalo sie ze ten watpliwej urody murek oporowy byl postawiony bez fundamentow. Wiec za rada sasiada zeby czasem nigdy nie przewrocil sie na dzieci, usunelismy go i musimy postawic nowy.

____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
elzbieta_g 20:12, 31 lip 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 4785
AnetaScotland napisał(a)




A tak po 26 dniach. Chwastow niestety sporo, widocznie nie udalo sie usunac wszystkich korzeni w trakcie przygotowan.



o trawka zieloniutka a chwasty ...oj ile ja ich mameko bordy niestety często tylko u nas przez allegro
____________________
Ela-Ogród Eli, / Wizytówka
ewakatowice 20:51, 31 lip 2014


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Cześć Anetko,
Masz działeczkę z ogromnym potencjałem. Mam nadzieję, że wykorzystasz ukształtowanie terenu
Małe ogrody też mogą cieszyć.
zaznaczam
____________________
Ewa - miejsko&sielsko
AnetaScotland 21:30, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
elzbieta_g napisał(a)

o trawka zieloniutka a chwasty ...oj ile ja ich mameko bordy niestety często tylko u nas przez allegro


Trawa zielona dzieki szkockiej pogodzie, deszczu tu nie brakuje.


Tak sobie kombinuje i chcialabym zmienic ksztalt rabaty na delikatna fale, poszerzyc ja. Podpowiedzcie jaki ksztalt wybrac bo nie za bardzo mi to wychodzi.

Jako ze jest to stanowisko sloneczne to myslalam zeby w rogu posadzic jakiegos karlowatego rododendrona albo azalie (zakochalam sie w nich) przy scianie szopki dwa berberysy ''orange rocket'' i jeden ''Thunbergii Aurea'', zalezy mi na tym zeby mialy kolumnowy pokroj. pozniej jakies wrzosy i wrzosce (bardzo podoba mi sie calluna vulgaris boskoop) pomiedzy jakies ozdobne trawy ktore nadaja sie na sloneczne stanowisko, przy obrzezu moze jakies zurawki. Powiedzcie mi czy dobrze mysle? Tylko nie wiem czy te rosliny nadaja sie dla calkowicie poczatkujacych (przesadzanie,przycinanie, rozmanazanie a nawet okrywanie roslin na zime to dla mnie czarna magia)



____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
Magda_ 22:30, 31 lip 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Witaj Anetko
Widzę, że zaczynasz kombinować z rabatami w małym ogrodzie wszystko trzeba przemyśleć dwa razy

Pomyśl kochana nad tym płotkiem bo przez to jak on wygląda nawet najpiękniejsze rabaty nie będą miały takiego uroku. Przepraszam, że tak bezpośrednio ale bardzo się on rzuca w oczy
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies