Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie stworzyć tu ogród :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie stworzyć tu ogród :)

AnetaScotland 22:59, 31 lip 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Magda_ napisał(a)
Witaj Anetko
Widzę, że zaczynasz kombinować z rabatami w małym ogrodzie wszystko trzeba przemyśleć dwa razy

Pomyśl kochana nad tym płotkiem bo przez to jak on wygląda nawet najpiękniejsze rabaty nie będą miały takiego uroku. Przepraszam, że tak bezpośrednio ale bardzo się on rzuca w oczy



Ojj ja mysle nawet i po sto razy, najgorsze ze nie znam sie na roslinach i musze godzinami sprawdzac jak duze wyrosna, czego potrzebuja itd.

Wlasnie planujemy rodzinne malowanie plotu z mezem, jeszcze nie jestem pewna co do koloru czy zostac przy zielonym, czy wybrac taki brazowy jak na szopie czy ciemny brazowy jak maja inni sasiedzi 'z szeregu' czy jeszcze cos innego ale napewno jak przestanie tak strasznie lac to zaczniemy malowac. Nie masz za co przepraszac sama nie moge sie doczekac kiedy bedzie pomalowany. Na wymiane nie ma kasy niestety.



Znalazlam ten ecoborder tylko u nas jest pod nazwa smartedge
http://www.primrose.co.uk/smartedge-easy-lawn-edging-p-751.html?source=googleads&gclid=CjwKEAjw0ueeBRCmhozc-_DRrlUSJABihBEEwYHNeZQ1wo97vsWdXDX3V4OI7-Ycrt_UQUBnkbn_hRoC2Fzw_wcB. Cena nie najgorsza.

Jak myslicie zmieniac ksztalt rabaty, pozbyc sie tego obrzeza poszerzyc troche rabate i zamontowac smartedge w ksztalcie fali? Bedzie spora roznica? Do jakiej szerokosci powiekszyc? Teraz jest ok 80cm szeroka i 4m dluga.
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
Gardenarium 17:17, 04 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie rób bordera dla samej rabaty po sąsiedzku z trawnikiem, najlepiej wycinać brzegi trawnika, będzie bezproblemowo.

Border tam, gdzie będą kamyczki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnetaScotland 18:16, 04 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Gardenarium napisał(a)
Nie rób bordera dla samej rabaty po sąsiedzku z trawnikiem, najlepiej wycinać brzegi trawnika, będzie bezproblemowo.

Border tam, gdzie będą kamyczki.



Bardzo dziekuje za rady.

Napewno byloby duuuzo latwiej przy koszeniu, tylko planowalam na rabate pomiedzy ''przyszle rosliny'' wysypac kore, bo napoczatku, zanim rosliny sie rozrosna bedzie troche pusto i mysle ze zahamowaloby to troche wychodzenie chwastow. Czy kora nie bedzie sie mieszac z trawnikiem? czy zrezygnowac z pokrywania rabaty kora i zostawic ja taka pusta?

I drugie pytanie czy taki czlowieczek stawiajacy pierwsze kroki w ogrodzie powinien zaczac sadzic rosliny juz jesienia czy lepiej sie wstrzymac i poczekac do wiosny (kwietnia?)
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
Ewa_w_ogrodzie 20:40, 04 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Wpadam z rewizytą piękny projekt zrobiłaś zdradź mi proszę, w czym to rysowałaś i jak wkleiłaś roślinki. Stawiam pierwsze kroki i rysuję w paincie, ale super pomysł z tymi zdjeciami krzaków i od razu widać efekt. Będę zagladać. Moje skarpy to melodia dalekiej przyszłości. Na początek idzie przód domu a mam tam 2 rabaty.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Gardenarium 15:16, 05 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mieszkasz w Wielkiej Brytanii, toż to kolebka ostrych kantów trawnika, no dopiero by było jakbyś zrobiła inaczej nie będą się mieszać kora z trawnikiem

Poczytaj tutaj, bordery sprawią że utrudnisz sama sobie pielęgnację

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/49-brzegi-trawnika-czyli-jak-uproscic-pielegnacje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnetaScotland 19:01, 05 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Bardzo dziekuje za sprowadzenie na wlasciwa droge Wlasnie zamowilam szpadel do kantow, jak przyjdzie to postaram sie je wyciac. Teraz czytam i ogladam filmiki zeby sie podszkolic.


Dzisiaj przekopalam druga czesc ogrodu, nie do konca bo wyzej musimy postawic maly murek oporowy na ktory wlasnie zbieramy pieniadze. Gleba po tej stronie jest troche gliniasta, czy dobrym pomyslem jest po oczyszczeniu ziemi z korzeni chwastow i kamieni wymieszac ja z piaskiem a na wierzch dac troche zyzniejszej gleby?
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
Gardenarium 20:47, 15 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przekop glinę z kompostem najlepiej, a na gliniastej udadzą się róże z bylinami które lubią wilgotniejsze podłoże np. Astilbe, hosty.

Danie żyznej ziemi tylko na wierzch niedobry pomysł (no chyba że potem jeszcze dodasz kompostu), to już lepiej do dołków w które będziesz sadzić rośliny podsypać.

Podpowiedzi

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/401-jak-zalozyc-angielska-rabate
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnetaScotland 18:38, 16 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Dziekuje Danusiu za rady. Przez ostatnie tygodnie byly u nas straszne ulewy ale od wczoraj nie pada wiec dzisiaj wzielam sie za przekopanie i zmieszanie mojej gliny z kompostem. Dziekuje za artykuly zabieram sie za czytane.
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
popcorn 14:50, 27 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj, oj coś czuję że będzie cudny mały ogródek w tej Szkocji
pozdrawiam, będę zaglądać
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
AnetaScotland 17:46, 27 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
Bardzo dziekuje za odwiedziny Karolinko, czesto ''widuje cie'' w innych watkach, udzielasz mnostwo cennych rad, dobrze ze sa osoby ktore bezinteresownie dziela sie swoja wiedza i pomagaja tym mniej doswiadczonym

U mnie prace trwaja ale bardzo powoli bo pogoda srednio na to pozwala ahhh te szkockie deszcze.
Trawnik dalej w trakcie budowy, rabata zaczyna sie tworzyc narazie tylko maly kawalek.Z tylu 3 (narazie malutkie) berberysy kolumnowe jeden zolty dwa bordowe, troche zaluje ze nie wybralam trzech jasnych bo ciemne w korze sie ''gubia''. Pozniej 2 i 3 kolorowe wrzosy a na przodzie chcialam zurawki ale nie wiem ktore wytrzymaja na sloncu wiec moze jasne trawy carex evergold. Kore dodam jak dosadze wszystkie roslinki.


Zrobilismy ostatnio skromna sesje zdjeciowa corek u pani fotograf taki maly prezent z okazji 50 urodzin babci z Polski. Przygotowania niej troche spowolnily prace ogrodowe ale po odebraniu gotowych zdjec stwierdzam ze bylo warto. Tutaj dwa zdj z sesyjki:
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies