Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Czosnek ozdobny (Allium)

Pokaż wątki Pokaż posty

Czosnek ozdobny (Allium)

iwonadm 22:18, 12 lip 2017


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
15:44, 28 sie 2017
Który z czosnków ma największy kwiatostan: Giganteus,Ambassador czy Globemaster?
Szukałam w Google ale są ogólnikowe info,że od 10 do 20 cm.
16:30, 28 sie 2017
Czy czosnki również trzeba wykopywać co jakiś czas by pooddzielać cebulki przybyszowe? Czy pozostawienie ich przez wiele lat będzie miało wpływ ma ich słabsze kwitnienie?
kami 18:24, 28 sie 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Najwiekszy jest globemaster średnicy 15-20cm, gdzieniegdzie pisze o 30cm ale to chyba w obwodzie, wys 60-80cm.
ambasador 15cm, wys 80cm, giganteus 15cm, wys do 1,5m.
Dużo zależy od początkowej wielkości cebuli. Zazwyczaj 1kwitnienie z dużej cebuli jest duży kwiat w pierwszym roku, w kolejnym jakby są mniejsze.
Zaleca się przed kwitnieniem nawożenie cebuli przez co uzależniona jest też wielkość kwiatostanu, no i wilgotność i gleba.
Wykopywanie po 3 latach.
Z własnej obserwacji po 3 latach z jednej dużej cebuli 20+ mam 3małe takie wielkości cebuli tulipana , jakby ta duża się podzieliła albo zgniła ale śladów nie było zgnicia. Niestety przez ten wściekły rok liście mi przemarzły i kwiatu nie ujrzałam.
Ambasador ponoć wrażliwy na przemarzanie przy -20st C.
Tyle się doczytałam o czosnkach.
Czosnki pewnie jak i reszta cebul, jak im ciasno to nie rosną, jak nie rosną to gorzej kwitną, z czasem gniją.
23:42, 28 sie 2017
Czyli Giganteus nadana nazwa bo wysoki a nie,że największy kwiatostan
A czy przy tak wysokiej łodydze jest ona w stanie prosto stać?
Ślicznie dziękuję za odpowiedź.
kami 10:14, 29 sie 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Teoretycznie tak, skrzywić go może podążanie za światłem.
iwka 14:26, 29 sie 2017


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
U Asi kiedyś było fajne porównanie czosnków
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
14:32, 29 sie 2017
Super,dziękuję za odpowiedzi
kami 10:36, 15 wrz 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Nadchodzi czas sadzenia czosnków i się zastanawiam, jak/w czym posadzić cebule wielkości np.: 20 czy 24 , żeby za 3 lata wykopując też podobnej wielkości wykopać . Po 3 latach w tym roku wykopałam z jednej trzy ale wielkości 10/11.
Tak zwykle jest i te małe teraz będą rosły czy za mało nawoziłam?
Annak 21:15, 18 paź 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Czy ktoś tu zagląda? Działkę dopiero przygotowuję do zagospodarowania na wiosnę, ale nie mogłam się oprzeć i kupiłam trochę cebul czosnków ozdobnych. Chciałabym docelowo wsadzić z nimi jakąś trawę, żeby zakryła szybko usychające liście tych czosnków i tu moje pytanie: trawa powinna być przed czosnkami czy za? Tzn. z produ czosnki czy trawa? A może ktoś mi poleci jakąś trawę do czosnków? Chodzi mi o taką, która nie będzie się mocno rozrastała, rosła pionowo i będzie miała cienkie liście? czosnki i trawa będą między różami Chopin (róże posadzone w odległości ok. 1 m od siebie).
Mam nadzieję, że jakaś życzliwa dusza tu zajrzy i coś poradzi, bo jeszcze nie wiem gdzie mam pisać o pomoc - początkująca jestem.
pozdrawiam
Anka
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies