Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Odległości między sosnami

Pokaż wątki Pokaż posty

Odległości między sosnami

Karol99 21:42, 19 sie 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witajcie w swoim ogrodzie mam posadzone sosny zwyczajne co 2 metry w rzedzie. Wyczytalem ze sosny w zbyt bliskich odległosciach od siebie są rzadkie, brzydkie i rosną bardziej na wysokosc. Czy mam je przeżedzić co drugą? Bardzo prosze o pomoc..Dodam, ze za nimi rosnie żywopłot ze szmaragdów..
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 16:32, 20 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za blisko, jeśli to zwykłe sosny to jak w lesie, będą gubiły gałęzie od dołu i ciągnęły się do góry jak strzały.

Zależy tez w jakim celu ona są w rzędzie, chcesz z nich zrobić żywopłot?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 20:30, 20 sie 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Żywopłot nie, tak poprostu zostały posadzone..
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Agacia 13:06, 01 lis 2015


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
A jaka jest minimalna odległość między sosnami zwyczajnymi w ogrodzie przydomowym?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Karol99 15:12, 01 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Myślę że 3,5-4 metry.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 15:37, 01 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja myślę że nie "jest" a powinna być. Odległość "jest" taka w jakiej je posadzisz a winna być taka, żeby sosny rosły swobodnie. 3-4 metry to zdecydowanie za mało.

Sosna to nie jest drzewo do małego ogrodu, zwłaszcza zwykła. Nic pod nią nie urośnie.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agacia 20:14, 01 lis 2015


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Danusiu, racja, pytanie powinno brzmieć 'jaka powinna być odległość'... to miałam na myśli. Mam kilkadziesiąt sosen, już ok.20-letnich. Będę musiała je przerzedzić, dlatego pytam.

Wiem, że nie jesteś miłośniczką sosen, delikatnie mówiąc, ale z tym, że nic pod nimi nie urośnie to mam nadzieję, że trochę przesadzasz...
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Gardenarium 07:26, 02 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie przesadzam, igły zasypią wszystko i zabiją wszystko i nie jest to czcze gadanie bo podparte doświadczeniem. Nie lubię zakładać ogrodów pod sosnami bo z góry skazane są na zagładę, wcześniej albo później. Pod parasolem sosen jest sucho i zasypane ciągle igłami a zbieranie ich to koszmar

Skoro są 20-letnie to tak na hop-siup nie możesz ich po prostu ot tak sobie "przerzedzić", trzeba mieć powód wycinania i oczywiście pozwolenie. Drzewa do 8 lat można przerzedzać

Jeśli nie założysz nawadniania, to będzie ciężko, wiem bo mam ogrody, którymi się opiekuję pod sosnami. I wiem co znaczą kilkudziesięcioletnie sosny.

A jak zaczniesz pod nimi podlewać to sosny zaczną padać, chorować. Jak podniesiesz poziom ziemi, żeby móc coś pod nimi sadzić to też padną sosny.

Pokaż zdjęcie ogrodu, nie podaje się odległości między sosami optymalnej jeśli nie wiem do czego się odnieść i jak sosny wyglądają. Na pewno pomaga podkrzesanie sosen od dołu ładnie, beż sęków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agacia 07:53, 02 lis 2015


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dziękuję za odpowiedź Danusiu.
Mam już stosowne pozwolenie na wycinkę.
Na części zadrzewionego terenu widocznego na zdjęciu będzie stał dom, jednak część drzew w odległości ok.5 m od widocznego fundamentu ogrodzenia chciałabym zostawić. Jakie odległości pomiędzy nimi zachować? Chciałabym mieć tam w przyszłości żywopłot (nie wiem co da radę ) i głównie różaneczniki.



____________________
~ W ogrodniczkach ~
Gardenarium 08:25, 02 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rób nieregularne skupiska, zostawiaj najlepsze (najgrubsze lub najlepiej wyglądające) sosny. Im więcej wytniesz - tym lepiej dla ogrodu i jego wyglądu, oraz warunków dla roślin pod nimi.

Las sosnowy to bardzo specyficzne siedlisko i w zasadzie nie powinno się ingerować w las... powinno się dbać o to co samo wyrośnie lub zakładać "rabaty" - pola roślinne jak najbardziej zbliżone do tego, co rośnie w naturze (trawy, wrzosowiska) z dodatkiem sucholubnych krzewów liściastych, udających średnie piętro lasu (berberysy, leszczyny pogięte, derenie, świdośliwa, azalie.

Tak gęsto rosnące sosny nawet w normalnym lesie są wycinane, bo pną się do góry w poszukiwaniu światła i wyciągają się w górę. Gdy luźno rosną, mają bardziej malowniczy pokrój.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies