Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki pomidorów, pomidor

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki pomidorów, pomidor

Mazan 17:19, 14 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ariadna

Fotki same odpowiadają na Twoje pytanie moim pytaniem.
Spójrz na sposób podlewania, czy poza mokrą plamką już nie Twoje? Tam dopiero zaczynają się fragmenty korzeni, które na 1/3 od końca mają włośniki, a ziemia sucha jak przysłowiowy pieprz. Wzrasta stężenie soli nawozowych dając suszę fizjologiczną, dlatego dając pierwszą odpowiedź zastanawiałem się gdzie znalazłaś tak jałową ziemię. Wodę daj ok. 20 cm od rośliny, ale teraz przy takim wzroście należy podlewać całość udostępniając składniki. Trzeba pamiętać, że susza to zapraszanie grzyba Alternaria solani. Alternarioza jest najczęstszą chorobą nie tylko pod osłonami - chorobą starości.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Irr 11:26, 15 lip 2018

Dołączył: 15 lip 2018
Posty: 2
kuba13 napisał(a)
Witam mam niewielki tunel foliowy, w którym hoduje pomidory mam około 25 krzaczków jest to odmiana sprawdzona, ponieważ są z mojego własnego wysiewu. Nasiona dostałem od znajomej mojej mamy. Ale od jakiegoś czasu na pomidorach zaczęło się pojawiać coś czarnego podobnego do pleśni wyrzuciłem już łącznie 11 pomidorów proszę o szybką pomoc i rady.
Z góry dzięki i pozdrawiam Kuba 13
Ariadna 15:48, 15 lip 2018

Dołączył: 27 maj 2018
Posty: 10


Mazan,

dziękuję za Twoją uwagę i rady. Cóż, ogrodnik ze mnie jak widać kiepski. Postaram się przynajmniej powalczyć o przetrwanie pomidorów.


Pozdrawiam
Ariadna
Irr 16:47, 15 lip 2018

Dołączył: 15 lip 2018
Posty: 2
Witam wszystkich. Na pomidorach w moim ogródku pojawiła się jakaś choroba.Na spodzie pomidora jest rozległa szaro-brązowa duża plama.Może ktoś wie co to jest,proszę o poradę. Pozdrawiam.

Mazan 10:08, 17 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Irr

To alternarioza, ale trzeba było temu zapobiec profilaktycznie przed owocowaniem. Teraz możesz jedynie ekologicznie octanem wapnia lub propionianem wapnia przemiennie z roztworem tymolowym lub jodynowym.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mgruz 15:52, 30 lip 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Witam Serdecznie. Teraz przyszła kolej na moje pomidory, dopadła je jakaś wstrętna choroba. Czytając problem poprzedniczki myślę, że mogę mieć podobny problem. W załączeniu przesyłam dwa zdjęcia i jednocześnie proszę o poradę co to może być i jak to najlepiej ekologicznie zwalczyć. Plamy na liściach znajdują się w dolnej części krzaka tuż nad pierwszym gronem. Pozdrawiam.



mgruz 21:32, 05 sie 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Witam Ponownie. Szkoda, że nikt nie zainteresował się moim powyższym postem Wydaje mi się, że choroba ta zaczęła atakować kolejne krzaki...

Co ciekawe tylko te w skrzynkach !!! Dwa krzaki w gruncie, które stoją pomiędzy skrzyniami są jak najbardziej w porządku. W łączeniu przesyłam zdjęcia...

Koktajlowe w skrzynce, :




Malinówka w skrzynce :





oraz malinowe w gruncie, których nic a nic nie zaatakowało a są pimiędzy zaatakowanymi pomidorami :



Bardzo proszę o pomoc ??? Co mam zrobić aby moje pomidory przetrwały !!!

Pozdrowienia.
Mazan 09:12, 06 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mgruz

Jeżeli nie zrobisz fotki spodu liścia to rozpoznać musisz sam. Trudno powiedzieć co to jest nie znając szczegółów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mgruz 09:39, 06 sie 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Proszę bardzo...

Malinowe



Koktajlowe
Mazan 11:49, 06 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mgruz

I sam wyjaśniłeś sprawę. To susza powietrza jest temu winna. Soki roślin krążą powoli, a parowanie z liści jest intensywne dlatego rośliny między skrzynkami mają się dobrze, ale w skrzynkach wyższa temperatura wysusza powietrze. Pomidor odparowuje wodę całą powierzchnią, co zwiększa niedobór wody.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies