Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki pomidorów, pomidor

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki pomidorów, pomidor

kuba13 20:56, 22 sie 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Witam mam niewielki tunel foliowy, w którym hoduje pomidory mam około 25 krzaczków jest to odmiana sprawdzona, ponieważ są z mojego własnego wysiewu. Nasiona dostałem od znajomej mojej mamy. Ale od jakiegoś czasu na pomidorach zaczęło się pojawiać coś czarnego podobnego do pleśni wyrzuciłem już łącznie 11 pomidorów proszę o szybką pomoc i rady.
Z góry dzięki i pozdrawiam Kuba 13
kuba13 10:48, 23 sie 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
To są właśnie te zdjęcia pomidorów

Gardenarium 22:22, 23 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Spękania powstają na skutek najpierw skąpego podlewania pomidorów a potem zbyt obfitego. Wtedy skórka pęka.

Może to również być objaw braku potasu.

Podlewaj regularnie, a te popękane pomidory zerwij i jeśli się da skonsumuj albo wyrzuć. Możesz zastosować specjalny nawóz dla pomidorów z potasem.



Na małym zdjęciu widoczny jest pomidor z plamą to może być skutek oparzenia słonecznego. Tutaj masz identyczne zdjęcie

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2950
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kuba13 13:10, 24 sie 2014

Dołączył: 18 maj 2014
Posty: 30
Dziękuje pani za rady ale te ponidory są takiej odmiany że są popękane bo od kiedy pamiętam takie były. A na te poparzenia od słonca co można poradzić???
Gardenarium 20:04, 24 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możę po prostu zawsze podlewałeś niewłaściwie? Każdy będzie popękany.

Poparzenia mozna eliminować cieniując namiot. Ale nie wiadomo czy to na pewno poparzenia, może brak potasu a może jeszcze całkiem coś innego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 20:29, 24 sie 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
kuba13 napisał(a)
Dziękuje pani za rady ale te ponidory są takiej odmiany że są popękane bo od kiedy pamiętam takie były. A na te poparzenia od słonca co można poradzić???

Danusia dobrze Ci napisała. W czasie wiązania i dorastania owoców, trzeba je obficie podlewać tak, aby ziemia nasiąkła wodą do głębokości około 25 cm. Podlewanie małymi dawkami mija się z celem, no i dobre jest ściółkowanie na międzyrzędziach właśnie już w czerwcu, ściółka hamuje wzrost chwastów, utrzymuje równomierną wilgotność i temperaturę gleby.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Mazan 21:55, 24 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dodam do wypowiedzi Danusi oraz Monteverde, że nawet nadmierne obrywanie liści /każda odmiana inaczej to znosi/ powoduje również takie objawy. Natomiast "coś czarnego ..." to grzyby sadzaki, rodzaj pleśni porastającej wilgotne miejsca o podwyższonej zawartości cukrów i białka.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
RadekT 21:53, 21 maj 2017

Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 2
Witam
Jestem początkującym ogrodnikiem i nowym forumowiczem. Proszę o pomoc na moich pomidorach zauważyłem takie objawy. Czy mogę coś z tym zrobić czy likwidować krzaki i kupić nowe rozsady póki jeszcze czas. Dziękuję z góry za porady
Pozdrawiam
RADEK
RadekT 21:57, 21 maj 2017

Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 2

Mazan 08:10, 22 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
RadekT

Dlaczego one takie przwiędnięte? Wygląda na niedobory - przenawożenie jednym składnikiem powoduje blokowanie pobierania innych. W tym przypadku możliwe zakłócenia w pobieraniu wapnia i potasu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies