Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Aukuba - Aucuba

Pokaż wątki Pokaż posty

Aukuba - Aucuba

Mariusz 21:38, 23 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Dziękuje za przekierowanie do tematu Justyno, ja również chętnie poczytam o Twoich zmaganiach, nie ma jak praktyczna forumowa wiedza i praktyka , regułki z wujka Google mnie nie rajcują

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Justyna 21:47, 23 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Aukuba, pojawiła się u nas na pierwszej założonej rabacie czyli w 2004 roku. I do tej pory tam rośnie.
Hmmm, no własnie, rosnie to chyba nie do końca adekwatne słowo
Przez ten czas przyrosła może o jakieś 30 cm (bardziej zagęscił się jej pokrój). Dlatego, że zima często redukuje jej przyrosty. Na wiosnę ścinam co przemarzło, no i aukubka odbija. Ale tym sposobem jej rozmiar niewiele się zmienił.
Rośnie na stanowisku półcienistym, wśród rododendronów, osłonięta od wiatrów.
Na zimę ściółkuję ją liśćmi, jak przychodzą większe przymrozki, okrywam agrowłókniną.
Ale zdarzało mi się zapomnieć i tez dała radę.
poszukam zdjęć i wkleję.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Justyna 21:52, 23 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
chyba nie mam jej indywidualnego zdjęcia. Póki co, zdjecie z 2008r
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Justyna 21:59, 23 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
i z 2009
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Mariusz 22:22, 23 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Justyna napisał(a)
Aukuba, pojawiła się u nas na pierwszej założonej rabacie czyli w 2005 roku. I do tej pory tam rośnie.
Hmmm, no własnie, rosnie to chyba nie do końca adekwatne słowo
Przez ten czas przyrosła może o jakieś 30 cm (bardziej zagęscił się jej pokrój). Dlatego, że zima często redukuje jej przyrosty. Na wiosnę ścinam co przemarzło, no i aukubka odbija. Ale tym sposobem jej rozmiar niewiele się zmienił.
Rośnie na stanowisku półcienistym, wsród rododendronów, osłonięta od wiatrów.
Na zimę ściółkuje ją liśćmi, jak przychodzą większe przymrozki, okrywam agrowłóknina.
Ale zdarzało mi się zapomnieć i tez dała radę.
poszukam zdjęc i wkleję.

No tak, jestem pewien, że uprawy w gruncie spróbuję. Może ktoś pomyśleć, na jakie licho mu ta roślina potrzebna w ogrodzie? Do kompozycji z laurowiśnią, ostrokrzewami, strzyżonymi bukszpanami, cisami, taka właśnie zimozielona rabatka mi się marzy. Wszystkie rośliny już mam, oprócz aucuby.
Wrocław, to jedno z cieplejszych miejsc w Polsce, a Podkarpacie najzimniejsze. Co tam, jak się nie powiedzie, to będę wkopywał w donicach, tu jednak stanę przed problemem, gdzie wnieść je na zimę.
Dzięki
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 23:15, 23 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zimą z pomieszczeniach jest problem, aukubę atakują szkodniki.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 12:28, 24 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Zdjęcia z dziś. Jak widać, jej rozmiar przez kilka lat się nie zmienił.



____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Mariusz 06:32, 26 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Jeśli będzie marzła, a zdolność regeneracji/wypuszczenia nowych pędów zachowa, to mi to wystarczy - będzie na pierwszym planie. Mam wrażenie, że w gruncie zachowuje się podobnie jak mahonia na Podkarpaciu - marznie, brzydnie, po zimie wypuszcza młode pędy i wygląda okazale.

Gardenarium napisał(a)
Zimą z pomieszczeniach jest problem, aukubę atakują szkodniki.


Podejrzewam, że mączliki. Przechowuję w szklarni wodne subtropikalne, to mam z tymi szkodnikami częsty kontakt, ale i z grzybowymi chorobami też. Ja mam jeszcze jeden fajny sposób , aby od wniesienia roślinki utrzymać w dobrej kondycji - oprysk bioseptem co kilka- kilkanaście dni, oczywiście nie całą zimę, zazwyczaj jedna seria. Hiacynty wodne świecą się jakby je olejem pomalował. Piszę to, bo myślę, że aucube też można tak traktować.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 12:53, 26 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, przede wszystkim miseczniki. Są groźne dla tej rośliny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Artur321 14:13, 10 mar 2013

Dołączył: 10 mar 2013
Posty: 81
Ja też mam aukube od kilku lat, i mimo mrożnych żim w moim regionie dobrze żimóje. Póżną jesienią okrywam ja bardzo dokładnie gałężiami swierkowymi, a jak spadnie snieg wszystko zasypuje sniegiem, jak narażie przetrwła u mnie w zeszłym roku - 30, straciła tylko kilka wieszchołkowych lisci.
____________________
u Artura w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies