Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Aukuba - Aucuba

Pokaż wątki Pokaż posty

Aukuba - Aucuba

Gardenarium 22:44, 03 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na wiosnę, trzeba w razie czego usunąć te brzydkie liście, roślinę przyciąć na wierzchołkach, opryskać i czekać aż ładnie się zagęści. Ew. Florovit można dać dla wzmocnienia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:31, 03 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam maila tej treści:

"Witam,
bardzo proszę o pomoc. Moja aukuba była okryta na zimę agrowłókniną,
jednak coś jest nie w porządku, ponieważ wszystkie jej liście są
ciemno brązowe. Czy to przemarznęcie? Czy powinnam te liście całkiem
obciąć? Czy jest cien szansy, że roślina odbije? Błagam o pomoc.
Pozdrawiam
JB
"

Moja odpowiedź:

Te objawy, które Pani opisała świadczą o przemarznięciu.

Gdyby roślina była pod śniegiem, nic by jej się nie stało. Śnieg idealnie izoluje i liście, które są pod nim przeżyją zimę bez żadnego szwanku. Sama agrowłóknina bardziej chroni przed mroźnymi, wysuszającymi wiatrami niż przed samym mrozem.

Teraz radzę jeszcze przykryć aukubę do wiosny nawet korą, suchymi liśćmi czy słomą, bo śniegu jest mało, a mrozy nocą duże.

Po ociepleniu i rozmrożeniu gleby trzeba najpierw poucinać wszystkie brązowe liście i wtedy przyjrzeć się, jak wyglądają gałązki. Te zdrewniałe prawdopodobnie przeżyją, a te młode też pewnie zbrązowiały. Ale nic straconego. Trzeba poczekać do wyraźnego ocieplenia, obserwować z których pączków wyrastają nowe liściei wtedy przyciąć.

Innym rozwiązaniem jest wstępne cięcie, a potem korekta. Aukuba ładnie odbija, więc raczej nie straciłą Pani tej rośliny. Odżyje i będzie ładna.
Ja kiedyś miałam aukubę strasznie zimą zaatakowaną przez szkodniki. Obcięłam równo z ziemią i ładnie powypuszczała nowe gałązki.

Trzymam kciuki za powodzenie w cięciu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ell 22:00, 04 lip 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Chyba się skuszę na aukubę - fajna roślinka.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Jagna 22:07, 04 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Bardzo ładna, ja dostałam 2 małe sadzonki...jak na razie rosna, a jedna juz u mnie zimowała....i przezimowała.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 15:19, 05 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dawno nic nie było o aukubie więc wkleję kilka fotek z uprawy na tarasie. Aukuba jest wystawiana w kwietniu po większych mrozach, a chowana do garażu pod koniec października, a nawet czasami w listopadzie w zależności od pogody.

W tym roku inne rośliny tarasowe np. laury stały u mnie do 15 stycznia, 16.01. dopiero spadł śnieg i rozpoczęły się mrozy.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ele2001 21:59, 10 lut 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Ładna zwarta i gęsta.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Gardenarium 21:28, 23 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mariusz napisał(a)

Ja też ciagle walczyłam z różnościami ze świata typu Phormium, Cordyline australis, Choisya ternata 'Sundance' , Aucuba itd.

Zawsze chciałem mieć aucube w gruncie, nie znam się na szklarniowych - czy ona z basenu Morza Śródziemniego, czy uprawa w gruncie jest możliwa? Gdyby zastosować podobne okrycie jak u gunnery, ale zamiast namiotu foliowego, drewniana skrzynia?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:29, 23 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Mnie kiedyś przezimowała mała pod świerkiem. Ale we Wrocławiu podobno zimują bez niczego nawet.
Musi być duży śnieg.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:30, 23 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mariusz napisał(a)
Dziękuję, dużo poczytałem o aucubie i spróbuje w nowym sezonie z uprawą w gruncie. Oczywiście z moich zmagań zdam relację. We Wrocławiu faktem jest, że sporo "delikatnych roślin" uprawiają w gruncie. Odwiedzam ten ogród, jest dla mnie miejscem wyjątkowym, takim sercem ogrodów botanicznych. Oj...znowu odbiegam od tematu...


Justyna napisał(a)
potwierdzam aucuba zimuje w gruncie, u mnie rośnie naście lat
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:30, 23 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż Justynko i napisz coś więcej o swoich doświadczeniach

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies