Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

Pokaż wątki Pokaż posty

Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

waldek727 22:26, 31 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Na wstępie wytłumaczę jeszcze co mnie skłoniło do założenia wątku ,,Tam, gdzie rodzą się ogrody".
Ja pomimo posiadania małego ogródka od sześciu lat nie stosuję w nim żadnych środków chemicznych tzn. nawożenia mineralnego i pestycydów. O prawidłowy rozwój i zdrowotność roślin dbają pożyteczne mikroorganizmy i grzyby mikoryzowe. Nieprawdą jest, że stosując naturalne metody wzbogacania gleby i ochrony roślin przed patogenami musimy poświęcić ogrodowi znacznie więcej czasu. Różnica jest tylko taka, że w jednym przypadku mamy do czynienia z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami chemicznymi a w drugim posługujemy się najczęściej składnikami które pozyskujemy z własnego ogrodu.
Nieumiejętne, często bezpodstawne, zbyt pochopne, nieodpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin przez właścicieli ogrodów przydomowych i ROD, zagrażające życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt, a ponadto działające destruktywnie na otaczającą nas przyrodę i środowisko przyczyniło się do zmiany dystrybucji i dostępu do ŚOR. Zmiany w obrocie i dostępie do ŚOR wynikają z rozporządzenia wydanego przez Parlament Unii Europejskiej i obowiązywać będą od dnia 15.06.2015r.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4852-wazne-dla-pasjonatow-ogrodnictwa
Wiedząc jakie trudności z tym związane mogą mieć od przyszłego roku osoby które stosowały dotychczas chemiczne opryski do utrzymania ogrodu w należytej kondycji, już teraz zachęcam do śledzenia tego wątku.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 22:30, 31 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Luki napisał:
Waldku dla mnie ekologia=natura jeżeli chodzi o ogród

I tego będziemy się Łukasz w tym wątku trzymać. Jak ktoś kiedyś powiedział:
,,Po czynach nas poznacie a nie po słowach".
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 22:54, 31 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587


mira napisała:
chętnie dowiem się jak często stosujecie grzyby mikoryzowe- raz tylko zastosowałam do drzew i może moje klony radzą sobie lepiej ale pewności nie mam.

Mira.
Grzyby mikoryzujące korzenie naszych roślin w ogrodzie zaszczepia się tylko raz na całe życie. Gdy obumiera roślina, obumiera również grzyb który z nią żył w symbiozie przez całe lata. W naturze 95% wszystkich roślin występujących na globie powiązanych jest ze strukturami odpowiedniego dla danego środowiska grzyba. Mikoryza polega na przeniknięciu strzępek grzyba do organizmu danej rośliny. Tym sposobem, oczywiście poza wymianą między nimi związków mineralnych na związki organiczne grzyb mikoryzujący korzenie zabezpiecza również roślinę przed infekcją grzybów chorobotwórczych i uniemożliwia przeniknięcie do włośników korzeniowych patogennych nicieni.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 07:55, 01 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Waldku przeczytaj pw w sprawie zmiany nazwy tego wątku, nie jest jednoznaczny, a chciałabym, żeby był i żeby było wiadomo, o czym jest w nim
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bea 09:03, 01 wrz 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 3580
Zapisuję, bo bardzo interesujące sprawy się tu będą działy
____________________
Beata W miniformacie
Borbetka 08:04, 03 wrz 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Bardzo ciekawy wątek.
____________________
borówcowy wizytowka
kaba303 15:58, 23 wrz 2014


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 50
To bardzo ciekawe
____________________
Grazka
Sonka 20:18, 27 wrz 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Dla mnie też ważne.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
gardney 01:52, 11 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Waldku muszę Ci podziękować za całą wiedzę, jaką dzielisz się w sieci. Dziś trafiłam do wątku dotyczącego twojego ogrodu wiesz gdzie i jako że nie mam pojęcia czemu nie mogę się zarejestrować muszę po prostu napisać to tutaj. Twój wątek powalił mnie na kolana, zdjęcia twoich roślin jeszcze bardziej. Gratuluję obrania dobrej drogi, chciałabym się na tobie wzorować choć nie wszystko co Ty robisz w swoim ogrodzie dam radę zastosować u siebie. Ciężko mi było zrozumieć wiele rzeczy które pisałeś na ogrodowisku, jednak kiedy odnalazłam twój wątek w sieci wszystko mi się rozjaśniło. Z góry przepraszam za wzmiankę o innym forum tutaj. Pozdrawiam!
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
waldek727 14:26, 11 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Magdo.
Dziękuję Ci za miłe słowa. Właśnie na tym polega moja pasja do ogrodów aby również dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z tymi którzy dopiero stawiają w tej trudnej sztuce swoje pierwsze kroki. Założyłem ten wątek, aby na prośbę wielu osób przybliżyć nieco zagadnienia związane z życiem ogrodu i pokazać wszystkim gdzie tak naprawdę rodzą się zdrowe i piękne ogrody. W zimowe wieczory postaram się to uczynić w możliwie jak najprostszych słowach.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies