Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prośba o pomoc w wykończeniu rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o pomoc w wykończeniu rabat

Natemia 13:21, 30 paź 2014


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 29
Witam serdecznie,

Mam problem w wykończeniu rabat. Jeśli ktoś ma pomysł co mogłabym posadzić w wolne miejsca, będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Wolne miejsca powstały po wykopaniu dereni. Teraz są tam wolne luki.
Chciałabym, żeby rabaty wyglądały wesoło i uporządkowanie, gdyż na początku popełniłam duży błąd nie sadząc roślin w grupach i na rabatych występuje duża różnorodność roślin.
Miejsca są dobrze nasłonecznione. Ziemię mam gliniastą.

1. Nie wiem, w którym miejscu posadzić hortensję Vanilla Freise (jak na razie jest tylko zadołowana) - na środku, czy raczej z boku i wsadzić jeszcze jedną wysoką roślinę (np. klona palmowego). Pomiędzy bukiem purpurea pendula a tują Sunkist jest 2 m. szerokości. Czym podsadzić tą hortensję - trawami np. rozplenicą czy lepei jałowcem, żeby zimą rabata też wyglądała dobrze (jest na przeciwko tarasu)? Przed bukiem, nie wiem czy widac, rosną azalie.



2. Tutaj jest dalszy ciąg rabaty. W miejsce derenia posadziłam robinię zlotolistną. Ale nie wiem co posadzić za klonem Sheina - trawę pampasową i 2 rozplenice pod robinią? Czy lepiej klon palmowy? (jodełki tej małej niebieskiej tam nie ma)






Planuję na wiosnę wprowadzić parę zmian, ale nie wie czy dobrze kombinuję. Chcę wysadzić pigwowca, który wszedł mi na różę i przesadzić jodłę Silberlock w inne miejsce, a podsadzić krzewuszkę jakimiś zółtymi kulkami:




wyglądałoby to mniej więcej tak:


Agatan24 18:18, 30 paź 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Faktycznie dużo się dzieje ja na początek to okiełznałabym najpierw te wszystkie krzewy i je poprzycinała bo nie widać gdzie co rośnie i brakuje mi właśnie takich okrągłych kształtów jak na ostatnim zdjęciu, które by łagodziły te rabaty.

Ja za dużo nie doradzę bo sama się dopiero uczę i popełniam błędy ale to moje takie pierwsze spostrzeżenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
Natemia 22:07, 30 paź 2014


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 29
Dziękuję AGATO
Właśnie mam zamiar - na wiosnę uformUJĘ krzewuszkę (po przekwitnięciu). Kolejny krzak - pigwowiec - do wyrzucenia. Derenia już się pozbyłam. Nie lubię krzaków. Zostaną 2 hortensje po bokach. Nie wiem jakim cudem udalo mi się zrobić taki busz
Natemia 22:09, 30 paź 2014


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 29
Teraz tak sobię myślę, że lepiej chyba nie dawać trawy pampasowej za klona, bo też się znobi busz Może lepiej klona np. Orange Dream?
Agatan24 22:15, 30 paź 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 995
Ja bym się zastanowiła nad jakimiś prostymi formami np. bukszpany cięte w kulki albo tuje danica coś takiego co uspokoi ten krzaczasty wygląd rabat.
____________________
Agata- Nadzieja na piękny ogród
Natemia 13:02, 31 paź 2014


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 29
Tak, kulki z miejscach jak na zdjęciu - to już ustalone
Ale co za klonem posadzić? Kulka za niska/
popcorn 08:08, 02 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj! Obejrzałam, poczytałam. Poczekaj do wiosny. Poprzycinałabym wtedy conieco, pousuwała te krzaki o których piszesz. Wtedy w puste miejsca posadziłabym plamami rośliny - tylko po 2 gatunku. Np 3 rozplenice, 3 okrągłe kulki tujek Danica, 3-5 kulek bukszpanów. Może jakieś berberysy dla koloru?
Trawę pampasową odradzam, wypadnie po pierwszej zimie, nie nadaje się na nasz klimat

Dosadziłabym na pewno berberysy kolumnowe (żółte najlepiej), na tyłach rabaty - moje po 2 latach mają ponad 1,7m Traw dużo, takich większych - miskanty morning light, też po 3 szt, rozjaśniłyby kompozycję. Po 3 rozplenice Hameln (średnio wysokie) i Moudry (wysokie).
Na pierwszym zdjeciu pytasz gdzie posadzic vanilke - dokup jej 2 towarzyszki takie same i posadź 3. Wtedy jakoś powinno się udać uporządkować te kompozycje. Masz już duże, dojrzałe tło, sporo miejsca zajęte, ale porozrzucane trochę. I będzie pięknie

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
anitan 10:47, 02 lis 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Natemia, mam pytanko. Co to są za kamienie, którymi masz wykończoną rabatę? Szukam inspiracji na okło metrową skarpę. Mam ją na długości około 30m. Temat pewnie przerabiałaś jak robiłaś swoją. Co byś polecała?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Natemia 14:12, 03 lis 2014


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 29
Popcarol, dziękuję Ci bardzo za rady.
Dobrze wiedzieć, że nie warto sobie zawracać głowy trawą pampasową.
Spodobał mi sie pomysł z berberysami (bardzo mi się podobają), ale niestety obawiam się, że jest na rabacie za mało miejsca A jak szerokie masz te berberysy? I jeszcze pytanie - czy jak kulki bedą żółte, robinia też jest żółta, to czy nie za dużo będzie żółtego, gdybym wcisnęła te berberysy za klona??

A może zamiast tych berberysów tą vanilkę wsadzić? po lewej od robini jest chyba pink diamond.

A gdzie te trawy dać? przy klonie jest mało miejsca. Ach, gdyby można było poprzesuwać trochę te rośliny na rabatach zamiast przesuwać, to byłoby super Bez ryzyka, że coś padnie




Anitan, niestey nie wiem co to za kamień (z odzysku go mam więc nie wybrzydzałam), ale nie polecam. Nieładny się robi z upływem czasu. I brudzi się bardzo.
anitan 15:28, 03 lis 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
eh.... no to mam nadal temat wukońzenia skarpy otwarty
masz może jakieś rozwiązania, które gdzieś u kogoś widziałaś i polecasz?
W ogródku mam zrobione 2 poziomy, więc różnicę między nimi trzeba jakoś zaaranżować. No i szukam niedrogiego rozwiązania... moze łupki? jak je ułożę po skosie jak u Ciebie, to trochę zaoszczędzę na materiale.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies