Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Pinus pumila 'Glauca' - sosna karłowa 'Glauca'

Pokaż wątki Pokaż posty

Pinus pumila 'Glauca' - sosna karłowa 'Glauca'

jasanka 15:05, 08 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Drodzy Forumowicze,

od jakiegoś czasu polowałam na sosnę wejmutkę green curls lub sosnę gęstokwiatową low glow, bo potrzebowałam iglaczka dorastającego do metra wysokości znoszącego półcień a nawet cień. Ponieważ jednak nigdzie nie dostałam drzewek o takich rozmiarach jak chciałam w rozsądnej cenie, za namową Pani w centrum ogrodniczym skusiłam się na sosnę karłową w odmianie glauca.

Sosenka jest ładna, ma niebiesko-zielone igły, wygląda super, ale

dopiero w necie doczytałam, że ona jest na słoneczne stanowiska

Czy jeśli będzie rosła w półcieniu (przewidziałam jej miejsce pod płotem o wysokości 2 metrów, na którym mają się pnąć hortensje) to będzie mi dobrze rosła? Ma ktoś doświadczenie z tym drzewkiem w półcieniu?


Poniżej zdjęcie sosny zakupionej przeze mnie i kilka słów o niej :


Krzew iglasty, rosnący wolno, krzaczasto, dość regularnie. Pokrojem zbliżony do kosodrzewiny.
Osiąga 1–3 m wysokości, wyjątkowo w korzystnych warunkach dorasta do 5 m.
Igły zebrane po 5 na krótkopędzie, zielone, sztywne, od wewnętrznej strony w odcieniu niebieskawym z podłużnymi, białymi paskami. Są lekko skręcone, o zróżnicowanej długości (3–8 cm).
Roślina tolerancyjna, gleby lekkie i piaszczyste. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Stanowisko słoneczne.
(źródło: Wikipedia i e-ogrody)

____________________
Mój Mały
Gardenarium 15:10, 08 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Słabo będzie rosła, wszystkie niebieskie iglaki są skazane na słońce.

Może tutaj wkleić i pisać pisownię prawidłowo? Być może zrobi się ranking innych sosen, a o nich mamy już wątek

Chyba że ma zostać wyłącznie o tym, ale nie wiem czy warto.

Pinus pumila 'Glauca'

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2084-sosna-pinus
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jasanka 19:57, 08 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Danusiu,

trochę się zmartwiłam tym co napisałaś, ale skoro już kupiłam te karłowe sosenki to posadzę je ( bo mam dwie) na rabacie jak najdalej od płotu, żeby łapały jak najwięcej słońca, no i zobaczymy. Będę zdawała relacje z tego jak rosną i czy nie żółkną.

Co do wątku, zrób jak uważasz Myślę, że nie warto by został skoro reszta dyskusji o różnych sosnach jest gdzie indziej. Przepraszam, że nie znalazłam tego wątku wcześniej.

____________________
Mój Mały
Gardenarium 10:48, 09 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobrze niech zostanie, wtedy tylko o tej sośnie będziemy rozmawiać. Wklej chociaż zdjęcie, bo ideą nowego wątku jest przedstawienie danej rośliny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jasanka 11:30, 09 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Danusiu, dodałam zdjęcie i krótkie info o niej w piewszym poście. W dalszych postach będę zdawała relacje z uprawy.
____________________
Mój Mały
jasanka 13:01, 18 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Drodzy!
Pilnie potrzebuję pomocy - zabrałam się za przesadzenie z donic do gruntu tych sosen karłowych glauca i o to co ukazało się moim oczom jak zdjęłam doniczkę:

Co to jest?
Czy mogę z tym posadzić tę sosnę?
Jeśli nie to co z tym najpierw zrobić?

Jak wyjmowałam z donicy to widziałam jakiegoś robaczka malutkiego z mnóstwem nóżek, jakby szczypawka, ale brązowy, czy to może mieć coś wspólnego?

A może to tylko mikoryza?




____________________
Mój Mały
jasanka 13:22, 18 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Może to tylko mikoryza?
____________________
Mój Mały
Gardenarium 17:24, 18 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma korzeni białych, nie wiem czy nie jest przemarznięta.

Sadzić , ale przedtem rozluźnić bryłę i zobaczyć co będzie. Trudno wyrokować na tym etapie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jasanka 20:53, 18 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Dzięki Danusiu, posadziłam, dałam sporo nowej ziemi, podlałam i zobaczymy.
Ma nadzieję, że może jednak to ta mikoryza. Znalazłam w necie zdjęcia wyglądające podobnie (same korzenie, a przynajmniej nie wszystkie, nie są białe) np.:

Mikoryza w Wikipedii






____________________
Mój Mały
Agania 12:31, 06 maj 2016


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
jasanka napisał(a)
Dzięki Danusiu, posadziłam, dałam sporo nowej ziemi, podlałam i zobaczymy.
Ma nadzieję, że może jednak to ta mikoryza. Znalazłam w necie zdjęcia wyglądające podobnie (same korzenie, a przynajmniej nie wszystkie, nie są białe) np.:

Mikoryza w Wikipedii







Ciekawa jestem czy przyjęły ci sie te sosenki
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies