Gdzie jesteś » Forum » Literatura ogrodnicza » Książki o ziołach polskich, zielarstwie

Pokaż wątki Pokaż posty

Książki o ziołach polskich, zielarstwie

ogrodnikwios... 10:07, 09 kwi 2015

Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 7
Cześć

Polećcie książki o ziołach polskich, zielarstwie - te z PRL, stare i te najbardziej znane

potrzebuję książek o zielarstwie, jednak nie "byle jakich" ale konkretnych. Polskie zioła, mogą to być bardzo stare książki, i mogą być też ziola ze świata co w PL rosną dobrze. Przeglądałem w księgarni "atlas ziół" - totalny przerost formy nad treścią. Dlatego szukam raczej starszych książek, nie dla zdjęć w hd, ale dla rzetelnego krótkiego opisu.

Obiły mi się o uszy takie nazwiska : Klimuszko, Łukasz Łuczaj - tego drugiego autora już nabyłem książkę o dzikich roślinach, jednak dla mnie to za malo.

Chcę mieć ogród ziołowy na kilku arach, stąd trochę roślin potrzebuję.
katel 12:29, 10 kwi 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Cześć
Mam książkę "Apteczka ziołowa" L.M. Krześniaka jest ona o zbieraniu, konserwacji i stosowaniu ziół - nie o uprawie. Bardzo mi odpowiada bo zawiera podstawowe informacje o ziołach a ja nie miałam do tej pory większego pojęcia o tym. Jeśli chcesz to mogę wstawić fotkę spisu treści.
Mogę też polecić książkę "Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu" ona jak tytuł wskazuje jest o robieniu naturalnych kosmetyków, bardzo mi się spodobała, jak będziesz miała dużo ziół to się może przydac☺.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Gabriela 14:48, 10 kwi 2015


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Teresa Wielgosz - Wielka księga ziół polskich.

Lesley Bremness - Wielka księga ziół

Nie tylko ładnie wydane ale i wartościowe merytorycznie pozycje sprzed paru lat.

____________________
Ogród w budowie nieustającej
katel 16:27, 10 kwi 2015


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Poprawka: będziesz miał dużo ziół.
Daj znać jaka książka Cię skusiła, może ktoś jeszcze skorzysta.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
a_domagala 11:27, 21 kwi 2015

Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 2
Cześć, ja tez szukalam ciekawych ksiażek na ten temat ale ciezko coś znaleźć.. Zazywczaj nie są rzetelne... Ale obejrze, te o ktorych mowicie.
kacperweiss 06:22, 23 wrz 2015


Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 4
Niezmiennie dla mnie od lat cudowną publikacją książkową są "Leki z bożej apteki". Tak się złożyło, że przed laty moi rodzice mieli dawne wydanie, a ja teraz mam te bardziej aktualne, i wciąż, tak jak kiedyś oni, teraz ja czasem nie mogę się oderwać, i na drugi dzień okupuję sklep zielarski. Zresztą jest na to ostatni moment, bo za chwilę unia ma znowu coś wprowadzić, jakiegoś "haka" na wszystko co dobre i zdrowe, tak jak przyblokowała ziołolecznictwo, no bo koncerny muszą zarabiać na lekomanii społeczeństwa.
Basiaw 16:59, 14 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
A czy znacie jakieś dobre książki do oznaczania roślin, żeby podczas zbierania ziół się nie pomylić? Wiele roślin znam ale pewnie znacznie więcej nie a w mojej okolicy można zbierać zioła, wiele nieużytków, zero zanieczyszczeń ale chciałabym się podszkolić. Takich np. baldaszkowatych jest całe mnóstwo i większość z nich ma jakieś zielarskie zastosowanie, ale są dosć podobne.
Pozdrawiam
____________________
Nasz mały, zielony świat
konik 18:42, 26 lip 2020

Dołączył: 26 lip 2020
Posty: 1
czy wesprzecie mnie rozpisem systematycznym ziół im grafiki rozpisy więcej tym lepiej chodzi o graficzny rozpis które ziół do której rodziny od i skod się wywodzi i które są z tej samej rodziny ok z góry dziękuję
Patrycja_KG_Lu 01:40, 08 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2587
W tej bibliotece można sobie online poczytać taką książkę jak Hodowla ziół lekarskich Bieganskiego. Inne tego autora też są dostępne. Trochę straszę niż PRL, bo wydane jeszcze przed II wojną światową https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/194668/edition/208956?language=pl
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
WojciechX 12:30, 30 lis 2023

Dołączył: 23 lis 2023
Posty: 6
Polecam pana Macieja Łuczaja, nie tylko jako autora iluś książek na temat dzikich roślin. Informacje dotyczące książek autorstwa Łuczaja można odnaleźć w Internecie. Napisał więcej niż jedną książkę. Poza tym pan Maciej Łuczaj ma swój kanał na You Tube.

Poza tym proponuję:

"Jadalne zioła i owoce, lasów, łąk, pól, jak je rozpoznawać" - autor: Rudi Beiser. Pozycja wydana współcześnie przez Wydawnictwo Amber.

"Poradnik zbieracza ziół"- autorzy: Jadwiga Kwaśniewska, Józef Skulimowski, Helena Tumiłowicz, Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, Warszawa 1956.
____________________
Wojtek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies