Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Miskant - Miscanthus

Pokaż wątki Pokaż posty

Miskant - Miscanthus

krisec 20:48, 20 gru 2011


Dołączył: 23 paź 2011
Posty: 597

(Miscantus giganteus) przeznaczony do zakładania plantacji energetycznych oraz do przerobu na inne produkty. Miskant olbrzymi został wyhodowany w Danii, ze skrzyżowania miskanta chińskiego z miskantem cukrowym. Roślina ta osiąga wysokość 200 – 350 cm, a jej system korzeniowy rozrasta się nawet do 2,5m w głąb ziemi. Miskant jest rośliną wieloletnią o stosunkowo małych wymaganiach glebowych. Wyróżnia się on dużą produkcją suchej masy, która wykorzystywana jest przede wszystkim jako odnawialny surowiec energetyczny, ale również ze względu na wysoką zawartość ligniny i celulozy, do produkcji materiałów budowlanych i w przemyśle celulozowo-papierniczym.

Mam pytanie czy takiego miskanta można posadzić w ogrodzie i czy on nie będzie inwazyjny.

Fragment publikacji z neta.



http://www.vitroflora.com.pl/pl/oferta/miskant
____________________
Krzysztof . Ogród Szmaragdowy
Gardenarium 21:17, 20 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Będzie wielki, odradzam, chyba że masz dużo miejsca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krisec 21:29, 20 gru 2011


Dołączył: 23 paź 2011
Posty: 597
Dzięki Danusiu. Zastanowię się, miejsce by się znalazło ,

Hmm kręci mnie taki olbrzym, drabina do podwiązywania, niezbędna.
____________________
Krzysztof . Ogród Szmaragdowy
Mariusz_Suro... 10:10, 21 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Miskanta olbrzymiego, w przeciwieństwie do Danusi, polecam. Jeśli chodzi o pokrój to dla mnie najpiękniejsza trawa. Duży plus to sztuwność pędów czyli znakomicie sprawdzi się jako element kompozycji zimowych (bez związywania). Można z niego robić całoroczne żywopłoty czy wygrodzenia - po 3 roku gęstwina suchych patyków jest szczelna. Radzi sobie w półcieniu i pod drzewami choć wtedy jest niższy - ok 2 - 2,5 m.
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 10:14, 21 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus)

Tutaj pod brzozami Zimą Przy budynku
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 10:42, 21 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Zwracam uwagę na mozliwości aranżacyjne miskanta olbrzymiego (Miscanthus x giganteus). Zdjęcie nr 2 zostało wykonane w ogródku mojej wspólniczki. Małym. Miskant olbrzumi posadzony w dwóch łukach zachodzących na siebie i przedzielonych ścieżką stanowi wygrodzenie części prywatnej od wejściowo - roboczej. Drugi łuk niewidoczny na fotce znajduje się pod orzechem - faktycznie i wolniej rośnie i jest niższy.
Poniżej jeszcze jedna fotka w sezonie wegetacyjnym
____________________
Mariusz
krisec 22:08, 22 gru 2011


Dołączył: 23 paź 2011
Posty: 597
Mariusz. Hmm chcę by Twoje piękne trawiaste kompozycje zawitały w moim ogrodzie. Mam nadzieję że się spotkamy wBydgoszczy w Łuczniczce. pozdrawiam
____________________
Krzysztof . Ogród Szmaragdowy
Mariusz_Suro... 22:58, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
W Łuczniuczce to nie pogadamy bo tam są tłumy Chyba, że po imprezie
Prawdopodobnie w Bydgoszczy będę jeszcze wcześniej - chyba to będzie hala Zawiszy - ale ręki nie dam sobie za to uciąć. Jak potrzebujesz jakiegoś doradztwa - pw lub mail
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 14:06, 24 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374

Miscanthus oligostachyus 'Nanus Vagiegatus'





Niska, paskowana odmiana. Szybko rośnie i jest lekko rozłogowy. Paskowanie ma wyraźniejsze w półcieniu i jako jeden z nielicznych miskantów bardzo dobrze sobie radzi w takich warunkach. Kwitnie obficie ale nie są to olbrzymie wiechy...

Więcej tutaj:
Miscanthus oligostachyus 'Nanus Variegatus'
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 14:37, 24 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Miscanthus giganteus 'Jubilaris' - miskant olbrzymi



Popularnego "giganteusa" już omawiałem. Teraz pora na jego dośc piopularną paskowaną odmianę. Jest nieco niższa, dorasta mniej więcej do 3 m. Niby kolorowy ale jakis kapryśny. albo odmiana nie jest "stała". Bo w wielu wypadkach, szczególnie tam gdzie nie ma pełnego słońca wybarwienie nie jest wyraziste. Może to też zależy od wieku czy podłoża? Nie wiem...

Więcej tutaj:
Miscanthus giganteus 'Jubilaris'
____________________
Mariusz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies