Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki platanów, platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki platanów, platan - Platanus

Gardenarium 08:54, 09 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja się na tej chorobie nie znam ani nie mam doświadczeń, bo w moich ogrodach nie występuje. Tutaj wypowiadają się lepsi ode mnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lojalna_ 10:26, 09 cze 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Czyli myslisz, ze to jednak choroba ......
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Gabisia 15:37, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
U mnie żółkną i odpadają tylko najmłodsze listki (na razie).
Pozbieram po południu listki i zrobię zdjęcie.


Antraknoza groźna dla platanów
(Szkółkarstwo 2009 nr 1, s.46-47)

Antraknoza powodowana przez grzyb Apiognomonia veneta (stadium konidialne Discula platani) jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób platana. Patogen poraża również buki, lipy, dęby, klony, jesiony i kasztanowce.

Objawy

Wiosną na młodych liściach platanów pojawiają się wzdłuż nerwów zielonożółte przebarwienia, z czasem brunatniejące. Nekrotyczne plamy stopniowo się powiększają, liście więdną, całe brunatnieją, zwijają się i zamierają. Opadają pod koniec wiosny lub latem. Niekiedy przebarwienia pojawiają się najpierw na ogonkach liściowych, co również prowadzi do obumierania i opadania liści. Nekrotyczne plamy występują także na pędach, a jeśli obejmą cały obwód pędu, jego część znajdująca się powyżej zamiera. Na starszych chorych okazach, rosnących na miejscu stałym, obserwuje się dodatkowo zrakowacenia pędów oraz ich deformacje.

Rozwój choroby

Wiosną na obumarłych pędach lub w miejscach zrakowaceń grzybnia D. platani formuje skupienia zarodnikowania konidialnego. Uwalniane zarodniki, będące głównym źródłem choroby, rozpryskiwane z kroplami wody (np. podczas deszczu lub deszczowania) infekują rozwijające się liście i pędy. Konidia najlepiej kiełkują na zwilżonych liściach, przy temperaturze otoczenia 20°C. W takich warunkach dochodzi do infekcji w ciągu 6 godzin. Z chorych liści poprzez ogonki liściowe grzybnia może wrastać do pędów, powodując ich zamieranie. Na obumarłych tkankach na górnej stronie liści formowane są drobne, brązowe, lekko wypukłe nad powierzchnię acerwulusy - skupienia zarodnikowania konidialnego grzyba D. platani. Z kolei na dolnej stronie powstają kuliste, drobne, czarne otocznie - owocniki stadium doskonałego grzyba A. veneta, a w nich worki i dwukomórkowe zarodniki workowe. Uwalniane wiosną zarodniki workowe są rozprzestrzeniane z prądami powietrza.

Temperatura powietrza 15-16°C w okresie pękania pąków i pojawiania się nowych pędów sprzyja rozwojowi patogena. Dochodzi wtedy także do zamierania pędów. Z kolei infekcja liści i pojawianie się na tych organach objawów antraknozy następuje przy temperaturze 16-20 st.C oraz częstych opadach deszczu. Latem przy wysokiej temperaturze i suszy, rozwój patogena jest zahamowany.
Zapobieganie i zwalczanie

Jesienią należy usuwać i palić opadłe liście, aby zniszczyć źródło wiosennych pierwotnych infekcji. Podczas wegetacji, szczególnie wiosną, trzeba unikać zwilżania roślin przy podlewaniu. Powinno się usuwać chore liście, a porażone pędy wycinać nad silnym bocznym odgałęzieniem. Jeśli choroba występowała w poprzednim sezonie, należy opryskiwać rośliny, począwszy od chwili rozwijania się liści, a następnie po 10-dniach lub po stwierdzeniu objawów antraknozy wykonać zabieg 2- lub 3-krotnie, co 7-10 dni stosując przemiennie środki: Bravo 500 SC, Domark 100 EC, Discus 500 WG, Eminent Star 312 SE, Topsin M 500 S.C.

Małgorzata Kołaczyńska-Janicka
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 16:39, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
liście platanów

____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
lojalna_ 17:16, 09 cze 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Gabrysiu ciekawa jestem czy ten oprysk pomoze ja jeszcze nie zrobiłam bo wczoraj wieczorem był za silny wiatr a dzis wrocilam z pracy i znowu wieje.
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Madzenka 18:28, 09 cze 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Jesli sa chore to chyba mozna zlozyc reklamacje w szkółkach? Mam nadzieje ze sie nie myle i ze to upały bo na zdjęciach zarodników grzybów nie widze.
Na moich ambrowcach wypisz wymaluj ta choroba, są zarodniki, ogonki brazowieją, plany wzdłuż nerwów.

Pewnie pryskac nie zaszkodzi.... Chciałabym Wam pomóc...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
lojalna_ 20:45, 09 cze 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Ja sie ciągle pocieszam, ze to tylko przesilenie
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Mariusz72 18:06, 21 maj 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Witam bardzo proszę o pomoc. Platan posadzony w kwietniu. Zaczęły mu schnąć młode zielone liście. Podlewamy w okresie suszy, zraszane liście. Dzisiaj zerwalem kilka i zauważyłem na dole przy ziemi takie pęknięcie. Może ktoś wie jak uratować moje drzewo.
Mazan 09:50, 22 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mariusz72

Objawy podobne do pierścieniowej zgnilizny podstawy pnia. To choroba odglebowa. Podlewanie aliette, a po 2 tygodniach propamokarbem. Oprysk mildexem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mariusz72 11:35, 22 maj 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies