Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Miejski zakątek z nieduża działką

Pokaż wątki Pokaż posty

Miejski zakątek z nieduża działką

NetkaZ 23:16, 11 cze 2015

Dołączył: 09 sie 2013
Posty: 32
Nie wiem w jakim kierunku pójśc przy urządzaniu rabat, czy formy bardziej geometryczne i nasadzenia na zasadzie symetrii, może jakis podział rabaty ekobordem, wysypanie kamykami, czy nasadzenia nie takie mocno uporządkowane.

Wiem że chciałabym aby nasadzenia nie wymagały jakiejs nadzwyczajnej pielęgnacji, nie sprawiały większych kłopotów, bo za dużo czasu i wiedzy na ten temat nie mam, ładnie się prezentowały równiez w zimie. Rabata 1 jest od strony zachodniej, od południa jest tam słonce, podobnie rabata 2 i soliter ( choć od północnego-zach), więc chyba musza byc rosliny dośc wytrzymałe i lubiące słonce.

Podoba mi się wierzba Hakuro, klony wolnorosnące szczepione na pniu, trzmielina, iglaki na pniu, trawy, żurawki, sosna karłowata, modrzew europejski, różaneczniki, lawenda, hortensja...hmmm to takie niektóre co zapamiętałam. Czy da się cos z tego ciekawego stworzyć. Marzą mi się takie rabaty, że jak będę wchodzic na podwórko to pomyślę: jak pięknie

Bardzo proszę was o jakies podpowiedzi jak to ułożyć, może cos mi się rozjaśni w głowie

____________________
Aneta-Miejski zakątek z nieduża działką
iwka 09:56, 12 cze 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Netka zrób sobie podpis wątku
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Makao_J 10:04, 12 cze 2015


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Na front domu świetnie sprawdzają się różaneczniki np. z wrzosami i drzewami na pniu lub hortensje np. Limelight z trawami i żurawkami. Jeśli to rabata północno-zachodnia to to palące słońce ją omija. Choć u mnie Limka rośnie w palącym słońcu do 14tej i co roku kwitnie tak pięknie że kwiaty muszę podpierać siatką.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Makao_J 10:17, 12 cze 2015


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
O tej porze roku polecam pęcherznicę kalinolistną dla leniwych. Naprawdę jest rośliną bezproblemową. Trzeba tylko ścinać gałęzie które kwitły jeśli nie chcesz mieć rabaty obsypanej nasionami bo mi osobiście to się nie podoba. Przez chwilę jest łyso ale do końca wakacji wyrośnie mnóstwo odrostów, które zakwitną w przyszłym roku. Trzeba ją tylo podsadzić jakimiś kontrastami. Ja miałam żółto-siwo-zielonym ale w tym roku zmieniam i jeszcze nie wiem na co.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Magda_ 11:27, 12 cze 2015


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
Domek masz śliczny umiarkowanie nowoczesny to może w takim stylu ogród

a najlepiej to popatrz w necie lub u znajomych co Ci się podoba
A i ważne nie kupuj roślin pod wpływem impulsu - albo chociaż ogranicz takie zakupy
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
Tess 11:55, 12 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Rabatę nr 2 masz od strony wejścia, powinna zatem być reprezentacjna, czyli ładna przez cały rok. Zatem ja polecam coś zimozielonego. Cisy albo bukszpany. Stożki albo kulki na pniu. Kulki na pniu można zrobić też z żywotników (czyli tuj) samodzielnie.
A w nóżki to już według upodobań - lawenda, jeśli słonecznie. Carexy, trzmielina... No wszystko można.
Musisz jednak wiedzieć, jaki styl Ci się podoba. Oglądałaś już jakieś ogrody? Któreś ci się spos\dobały? A może jakaś rabatka cię zainspiruje?

Zajrzyj do wizytówek, to taki skrót tego, co w danym ogrodzie jest ładnego. Np. tu:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5234-wizytowka-ogrod-nowoczesny-kokoszki
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2583-wizytowka-kiedys-bedzie-tumadzenie-ogrodnika
I do ogrodów:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3458-moja-codziennosc-ogrod-oli?page=788
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4837-lawendowy-zawrot-glowy?page=614

i wiele, wiele innych...
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
NetkaZ 13:33, 15 cze 2015

Dołączył: 09 sie 2013
Posty: 32
Dzięki za rady
Magda_ dobrze to okresliłaś - umiarkowanie nowoczesny też myslę że rabaty też w takim stylu powinny być.
Makao_J do pęcherznicy kalinolistnej jakos nie jestem przekonana, chyba zos innego wplałabym.
Tess dzięki za linki, w wolnej chwili przeglądam
Jak cos wstepnie zaplanuję to Wam pokażę, gdyby tylko nie ten ciągły brak czasu na te sprawy...
____________________
Aneta-Miejski zakątek z nieduża działką
NetkaZ 22:39, 18 cze 2015

Dołączył: 09 sie 2013
Posty: 32
Dzisiaj miałam niezły maraton, ale jakoś udało mi sie wsadzić tawułę japońska przy wjeździe do garażu

I przy ogrodzeniu


Nie wiem tylko co posadzić za tymi tawułami na drugim zdjęciu. Zastanawiałam sie nad berberysami w ocieniach czerwieni, lub tez hortensje Limelight, tylko że dopóki tuje nie urosną to nie jest to miejsce osłonięte od wiatru, i w ogóle nie wiem czy tam by pasowały, co myslicie?
____________________
Aneta-Miejski zakątek z nieduża działką
NetkaZ 23:04, 18 cze 2015

Dołączył: 09 sie 2013
Posty: 32
Chyba się udalo z podpisem
____________________
Aneta-Miejski zakątek z nieduża działką
NetkaZ 23:05, 22 cze 2015

Dołączył: 09 sie 2013
Posty: 32
Hmmm.... nikt nic nie napisze?
____________________
Aneta-Miejski zakątek z nieduża działką
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies