Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Czy zakładać trawnik od nowa - co rok nowy trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Czy zakładać trawnik od nowa - co rok nowy trawnik

tpatyk85 13:41, 24 kwi 2016

Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 4


To jest ogródek sąsiadów po lewej- ich trawnik wygląda bardzo dobrze.


To natomiast trawnik sąsiadów z prawej- ich trawnik wymarl niemalże całkowicie...


..a to mój z lotu ptaka... no OK- widok z okna
Gardenarium 13:41, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na zdjęciach powyżej żaden trawnik nie wygląda dobrze.
Każdemu należy się skoszenie. wertykulacja lub chociaż wygrabienie, dosiewki, nawóz i podlewanie.

Czyli w skrócie magiczne słowo : R e g e n e r a c j a.

Jak to zrobić masz w tych artykułach

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tpatyk85 13:41, 24 kwi 2016

Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 4
Dzięki za podpowiedź- zaraz zapoznam się z artykułami. Małe pytanie- czy po całości można poprószyć świeżej ziemi na grubość ok 1cm, aby pozwolić nowej dosiewanej trawie łatwiej się zakorzenić, a starej po prostu przebić na powierzchnię?
Gardenarium 13:41, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Właśnie to pokazuję na zdjęciach w artykułach, obu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maed 23:31, 24 kwi 2018


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Właśnie minęły 2 lata odkąd wymieniłam trawę na mieszankę do cienia ze śmiałkiem darniowym. Może się komuś przydadzą moje obserwacje. Wg mnie po roku młody trawnik zazwyczaj wygląda dobrze, po 2 latach można powiedzieć coś więcej. Mój wygląda tak:


Stanowisko: jasny cień. W przedogródku (z pomarańczową doniczką) słońce jest przez 2-3 godziny przed południem. W zaogródku (z kompletem wypoczynkowym) słońca od września do końca marca nie ma w ogóle, potem od kilku minut dziennie do ok. 2 godzin pod koniec czerwca. Ziemia jest dosyć ciężka i mocno wymieszana z gruzem, stanowisko raczej wilgotne.
O trawnik dbam, regularnie nawożę, koszę, depczę 2 razy w roku butami z kolcami. Za to mało co podlewam, bo nie potrzeba. Miałam kilka łatek w miejsach gdzie najczęściej depczę i zrobiłam wczoraj dosiewki, ale zdjęcia są sprzed akcji dosiewania. Sąsiedzi obok (takie samo stanowisko) kupili inną mieszankę do cienia i ich trawnik jest tragiczny, w zasadzie klepisko z pojedynczymi kępami trawy. Właśnie zastanawiają się nad kupnem sztucznej trawy. Mam nadzieję, że komuś się moja opinia przyda Ja swego czasu, przed kupnem nasion, które tanie nie były, takiej opinii szukałam i nie znalazłam
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Gardenarium 21:26, 26 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo przydatny post. Dziękuję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maed 21:50, 27 kwi 2018


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Cieszę się
To jeszcze zdjęcie murawy z bliska.

Największym mankamentem tej mieszanki jest bardzo wysoka cena
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Gardenarium 19:44, 11 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
KamilWPR napisał(a)
Witam mam problem mam zrobiony przez ogrodnika trawnik od domu że spadek do płotu teraz mam zamiar się podnieść terenem i tu idzie pytanie czy zasypac trawę ziemia ubić zasiac czy jakieś inne pomysly


Nie rozumiem pytania. Napisz po polsku ze znakami interpunkcyjnymi i najlepiej zamieść zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:42, 26 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
esen1a napisał(a)
Cześć, potrzebuję Waszej pomocy związanej z posianiem trawnika.

Ogródek 30m2 od południowo-wschodniej strony, podłoże to piasek i na nim z 20 cm ziemi (teraz to wymieszana ziemia 3 kat z ziemią ogrodową). Ogródek to miejsce do grillowania i do zabawy kilkuletniego dziecka. Jestem po jednej nieudanej próbie czyli na początku dwa lata temu była ziemia chyba 3 kategorii na to wysypałem z 12 worków ziemi ogrodowej i posiałem trawę - Wembley. Trawa wyrosła z pewnymi brakami, a w zeszłym roku z większymi brakami. Stosowałem kilka razy nawóz, odkwasiłem wczesną wiosną ale to nic nie dało.

Teraz chciałbym to zrobić lepiej początkowy mój zamysł był taki żeby na głębokości szpadla podebrać piasek i położyć z 10 cm warstwy gliny ze żwirem na to obecną ziemię + nową ziemię pod uprawę trawników. Wydaje mi się, że taki zabieg będzie trwały na lata. Teraz zastanawiam się czy nie przekopać ogródka i dać hydrożel - mniej pracy i koszt też niewysoki ale nietrwały, max 5 lat? Co do trawy to zastanawiam się nad posianiem jedną z tych:

1. California Sun
2. Barenbrug Water Saver
chyba że coś innego polecacie, ewentualnie zrobić mieszankę. Wybór kieruję tym, że w zeszłym roku od początku maja do końca września było z 15 dni deszczowych (pojedyncze dni w maju, czerwcu, sierpniu, więcej w lipcu i we wrześniu), trawa była podlewana codziennie wieczorem, finał taki jak opisałem wyżej. Może to też kwestia nieodpowiedniego nawożenia lub jego brak (zbyt mało).

Piasek szybko zeżre wszystko co niego dodasz i dalej będzie piaskiem.
Tak robiłam na cmentarzu. Wybraliśmy na pół metra piasku, daliśmy sam !!! kompost, a po 3 latach znowu był tylko piasek. Może glina coś pomoże.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
esen1a 18:43, 26 lut 2019

Dołączył: 26 lut 2019
Posty: 6
Trzech moich sąsiadów z podobnymi warunkami założyło trawnik. Dwóch nasypało tylko ziemi, obstawiam, że za kilka lat trawnik może zanikać bo piasek zmiesza się z ziemią no chyba, że ukorzenienie będzie tak dobre, że nie będzie to miało wpływu. Na chwilę obecną od dwóch lat rośnie tam trawa. Jeden sąsiad ma już dobre kilka lat trawnik i właśnie zrobił warstwę gliny ze żwirem i na to ziemię (tak jak już to opisałem), z tym że sypie kilka razy w roku nawozy i specjalnie nie chodzi po tej trawie. Trawnik jest w miarę ładny i soczyście zielony, niestety dokładnie kiedy, jak i co robi żeby o niego dbać nie wiem, wiem tylko tyle co napisałem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies