Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Czy zakładać trawnik od nowa - co rok nowy trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Czy zakładać trawnik od nowa - co rok nowy trawnik

karlos 18:43, 26 lut 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Coś kolega chyba pomylił z tymi klasami ziemi, bo 3 to całkiem spoko jest Ja mam ogród na 6kl i mała część 4kl, czyli praktycznie ugór do tego piach, bo mieszkamy pod lasem sosnowym. Kiedy geolog zrobił odwiert (wymagany do oczyszczalni) stwierdził piach i brak wody gruntowej do 6m. Jednak jakoś mi się udało coś zrobić, nawet trawnik jest. Przy 1800m nie ma szans na wymianę ziemi (no chyba że ktoś dysponuje nieograniczonymi funduszami) częste podlewanie i nawożenie u mnie się póki co sprawdza. Zobaczymy za kilka lat, ale mam nadzieję że trawa lepiej się zakorzeni i będzie dobrze
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
esen1a 18:43, 26 lut 2019

Dołączył: 26 lut 2019
Posty: 6
karlos napisał(a)
Coś kolega chyba pomylił z tymi klasami ziemi, bo 3 to całkiem spoko jest


Strzelałem trochę bo generalnie to ziemia nawieziona po zakończeniu budowy (nie jest to czarnoziem i nie jest to piach) z jakieś 10 cm. Przy moim ogródku to można się bawić bo to 30m2 więc koszty nie są tak wielkie.

karlos napisał(a)
częste podlewanie i nawożenie u mnie się póki co sprawdza
jak częste podlewanie? Rano i wieczorem? A nawożenia co miesiąc czy wiosna, lato, jesień?
Gardenarium 18:43, 26 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to niepotrzebnie tworzyłeś nowy wątek, skoro ogród nie jest na piasku. Lity, żywy piach to masakra dla trawnika, hektolitry wody i tak wszystko leci i znika.

Załóż system nawadniający i będzie z głowy, plus dobra studnia własna.
Wymiana ziemi to byłaby głupota do kwadratu. Załóż podlewanie.

A na hydrożel wydasz tyle co na samochód.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
esen1a 10:09, 27 lut 2019

Dołączył: 26 lut 2019
Posty: 6

Jest na piasku, ziemi tam jest tyle co kot na płakał - pierwsze 10 cm to nawieziona ziemia, a dalej piasek. miejscami już widać piasek.
Nie mam zbytnio jak zrobić studni, czy nawet do niej podłączyć pompy. Tak jak wspomniałem to ogródek 30m2 - ~5,5m x 5,5m. Przy takim ogródku jest mi szkoda miejsca na wszelakie kręgi studni, beczki, kompostowniki itp. przy ogrodach 4000m takie szczegóły to nieistotny drobiazg ale przy 30m to już pojawia się lekki problem. Jak już to rozważam zamontowanie drugiego licznika do podlewana (bez opłaty za ścieki)

Dlaczego na hydrożel wydam tyle co na samochód?
W jednym ze sklepów internetowych jest hydrożel 2kg za 49 zł. W opisie tego produktu
Trawnik:
Hydrożel można zastosować tylko przed założeniem trawnika. Należy rozsypać preparat w dawce 20-50g / m2 na odchwaszczony i przygotowany do siewu teren. Po rozsypaniu wymieszać z glebą za pomocą grabi do głębokości 10 – 25cm, następnie wysiewamy trawę według zaleceń producenta.

30m2 * 50g = 1500kg, to jeszcze mi zostanie pół kilo
Przyznam, że bardzo rozważam tę opcję.
Gardenarium 09:40, 28 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pomylilo mi sie ze 3.000 m2
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
esen1a 08:46, 01 mar 2019

Dołączył: 26 lut 2019
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)
Pomylilo mi sie ze 3.000 m2

Jak ja bym chciał żeby ta pomyłka stała się rzeczywistością Chyba jednak zdecyduję się na ten hydrożel bez żadnych podkopów i wymianie na glinę, dodatkowo z 10 cm ziemi + jakiś mały system nawadniania.
Co do nawadniania miałbym pytanie zanim założę osobny wątek z projektem. Jak taką glebę z piaskiem na spodzie podlewać w upalne dni? Normalnie robiłem to wieczorem ale z tego co doczytałem nie powinno się podlewać wieczorem ale znowu takie piaszczyste gleby powinno się podlewać częściej a mniejszą ilością? Planuję zbudować taki system nawadniania żeby nawadniać mniej więcej o 23:00-0:00 kiedy rośliny lekko się schłodzą i nad ranem 5:00-6:00 kiedy słońce jeszcze nie będzie tak grzało (ogródek jest od południowo-wschodniej strony czyli słońce latam jest widoczne od 5:00-16:00).

Gardenarium 13:31, 02 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, trawnik na piaszczystej glebie lepiej podlewać dwa razy dziennie, ale mniejszymi dawkami. Ustawiasz w sterowniku czasy i częstotliwość.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies