Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Klein Kottorz

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Klein Kottorz

Toszka 16:29, 14 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
http://www.ogrodowisko.pl/watek/56-moj-piekny-ogrod?page=7

przeczytaj ten wątek od 1 str do min 10 tam masz rady Danusi o szkielecie i zasadach zakładaniu ogrodu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
daszum 17:29, 14 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Dziękuję Wam za wszystkie uwagi.

Najpierw muszę narysować rabatę i nanieść wszystkie rośliny, tak jak są posadzone teraz. Będzie wtedy dokładnie wiadomo ile mam tego dobra. Przy nowej aranżacji ogrodu muszę też brać pod uwagę fakt, że starsze, dojrzałe rośliny (wysokie tuje szmaragd, cyprysiki ivonne oraz właśnie te 3 jałowce, klon oraz brzoza youngii, 2 ketmie syryjskie) były przesadzane późną wiosną i z wielkim trudem się przyjęły na nowym miejscu (brzoza padła, a 2 jałowce też wyglądają nieciekawie) i raczej nie będę mogła ich już ruszać.

Trochę czasu będę musiała poświęciuć na tą inwentaryzację, ale zacznę już dzisiaj.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Filemon24 08:40, 15 sie 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
no teraz to już na prawdę przesadziliście w którym miejscu ja ją niby skrytykowałam, podsunęłam dobrą radę co zrobić z niektórymi nie pasującymi roślinami
____________________
daszum 22:19, 22 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Podaję poniżej wykaz roślin z mojego ogrodu:

Iglaste:
1.Tuja Yellow Ribbon wys. 1,7 m - 4 szt
2.Cyprysik Yvonne wys. 1,7 m - 4 szt
3. Cyprysik Yvonne wys. 0,7 m - 11 szt
4. Tuja Europe Gold wys.0,7 m - 20 szt
5. Tuja Brabant - 9 szt
6. Tuja szmaragd wys. 1,7 m - 7 szt
7. Tuja szmaragd wys. 1,2 m - 1 szt
8. Tuja szmaragd wys. 0,5 m - 18 szt
9. Jałowiec Blue Arrow wys. 1,7 m - 2 szt
10. Jałowiec skyrocket wys. 1,0 m - 5 szt
11. Jałowiec horstmann wys. 1,7 m - 1 szt
12. Tuja Reingold - 2 szt
13. Jałowiec Gold Cone - 6 szt
14. Tuja Sunkist - 3 szt
15. Tuja Aurea Nana - 7 szt
16. Tuja Tiny Tim - 5 szt
17. Tuja Danica - 4 szt
18. Tuja Can-Can - 6 szt
19. Tuja? - 2 szt
20. Cyprysik - 2 szt
21. Cyprysik lawsona Blue… - 3 szt
22. Cyprysik groszkowy - 1 szt
23. Cyprysik groszkowy filifera aurea nana - 4 szt
24. Żywotnikowiec japoński - 1 szt
25. Cyprysik nutkajski pendula - 2 szt
26. Świerk pospolity - 8 szt
27. Świerk? - 1 szt
28. Świerk Brewera - 1 szt
29. Świerk Hoopsii - 2 szt
30. Świerk na pniu gauca globosa - 1 szt
31. Świerk gauca globosa - 2 szt
32. Świerk? - 2 szt
33. Jodła koreańska - 1 szt
34. Jodła siberlocke - 2 szt
35. Jodla miniatura – 2 szt
36. Jałowiec? - 1 szt
37. Modrzew na pniu - 2 szt


Liściaste:

1. brzoza - 1 szt
2. buk czerwony - 1 szt
3. kalina - 1 szt
4. bez czarny Eva - 1 szt
5. kolkwicja chińska - 2 szt
6. żylistek biały - 1 szt
7. żylistek różowy - 2 szt
8. klon palmowy - 3 szt
9. leszczyna pogięta - 1 szt
10. klon red royal - 1 szt
11. klon flamingo - 1 szt
12. śliwa wiśniowa Pissardii - 1 szt
13. głog dwuszyjkowy - 1 szt
14. jarząb pospolity - 1 szt
15. jarząb szwedzki - 2 szt
16. krzewuszki - 5 szt
16. pięciornik – 2 szt
17. azalie - 5 szt (różne)
18. hortensje – 8 szt (różne)
19.ogniki – 2 szt
20. budleja – 3 szt (fioletowa)
21. kielichowiec - 1 szt
22. prusznik - 1 szt
22. trzmielina - 3 szt
23. trzmielina oskrzydlona - 1 szt
22. wierzba hakuro - 2 szt
23. róże na pniu białe - 2 szt
24. róża na pniu Excelsa - 1 szt
25. róże na pniu wys. 0,3 m - 6 szt
26. róże okrywowe – 2 szt
27. trawy (miskanty, turzyce) - 14 szt
28. liliowce (różne odmiany) - 40 szt
29. jeżówki (różne odmiany) - 40 szt
30. żurawki (różne odmiany) - 50 szt
31. kanny pomarańczowe - 10 szt

Mam jeszcze po kilka sztuk różnych kwiatów, ale to już pominęłam.

Cała rabata ma na końcu szerokość 23 m, z lewej strony szer.3,5 m, dł.16 m do końca rabaty, z prawej dł.30 m, szer.1,0 m, głębokość półkola w najwęższym miejcu 8 m. Rabata ma spadek, najwyżej jest w odl.1,5 m od końca rabaty, tam teren jest podniesiony około 0,50 m.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Filemon24 07:48, 23 sie 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
żurawki jak masz różne odmiany to żeby mieć kilkanaście takich samych to można je łatwo rozmnożyć z tych co masz i wtedy będziesz mogła posadzić je w grupie żeby utworzyły ładne plamy kolorów. Z trawami podobnie możesz je teraz podzielić i będziesz miała kilka sadzonek tej samej odmiany.
____________________
Iwk4 11:17, 23 sie 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Ja żurawki rozmnażałam wiosną. Dostałam wtedy rozrośnięte kępki. Było jeszcze mroźno, to podzieliłam do doniczek do ziemi z worka i do kwietnia stały na parapecie. Ładnie się przyjęły, to wsadziłam do ziemi. Nikt by nie pomyślał, że z tych żurawek tyle wyjdzie dzieci
____________________
Ogródek Iwony II
daszum 12:43, 23 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Trawy i żurawki podzieliłam na wiosnę i też ładnie mi się rozrosły.U mnie jest strasznie słaba ziemia - VI klasa, więc żeby coś urosło trzeba bez przerwy podlewać.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Filemon24 08:49, 24 sie 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
w ogóle masz już jakiś plan, pomysł jak to wszystko ze sobą połączyć żeby zrobić ładne rabatki?
____________________
daszum 21:44, 24 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Myślę, że podstawowy problem wynika z tego, że rabata nie jest płaska.

Z tyłu rabaty (najniżej) jest ekran z istniejących świerków i nasadzonych szmaragdów, których teraz z przodu nie widać, bo są niskie , a są posadzone najniżej. Dalej rabata jast podwyższona i to podwyższenie tworzy półokrąg. Z lewej strony tego podwyższonego półokręgu posadziłam 2duże szmaragdy, w środku brzozę youngii i znowu 2 duże szmaragdy, dalej rośnie hibiskus, póżniej cyprysiki yvonne i 2 jakieś inne cyprysiki, znowu 2 cyprysiki yvonne, klon czerwony, róże na pniu, świerk a prawą stronę tego podwyższenia zamykają 3 duże szmaragdy. Te duże nasadzenia chciałabym zostawić, ponieważ boję się, że rośliny nie zniosą następnego przesadzania ( za wyjątkiem róż, które tam zupełnie nie pasuja).Brzoza youngii uschła i na jej miejsce pomiędzy szmaragdami posadziłam jałowiec horstmann, ale na razie jest mało widoczny i nie wiem czy tam zostanie. Rosną tam również inne rośliny , którym trzeba znależć inne miejsce. Najgorzej wygląda środek rabaty, mniejsze rośliny rosną przed większymi i jest ogólny chaos.
Prawa strona rabaty jest obsadzona (ekran z kilku gatunków tui) i pewnie już tak zostanie, natomiast lewa jest do poprawki i tutaj wszelkie uwagi są mile widziane.

Mój ogród nigdy nie będzie "ogrodowiskowy". Bardzo mi się takie ogrody podobają, są po prostu eleganckie, ale to nie jest mój styl. Preferuję styl swobodny, jestem miłośniczką kwiatów i mam nadzieję że przy Waszej pomocy uda mi się to wszystko w moim ogrodzie sensownie ogarnąć.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Toszka 12:23, 26 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Myślę od dwóch dni jak ci poradzić... co z tym "dobrobytem" począć.
Zacznę może od pierwszej myśli - na całe szczęście dla szmaragdów, że wierzba ci padła Ona, ta wierzba, docelowo rozrasta się na 6-8m szerokości, a tuje jesli coś je dotyka tracą gałązki.

Podobnie jak ty zachwycam się eleganckimi, wymusztrowanymi ogrodami, ale czy taki musi być każdy ogród? Nie! Jednak przy nasadzeniach zauważam, że zupełnie nie bierzesz pod uwagę docelowych gabarytów i pokroju roślin. A to błąd (vide pierwsze strony wątku Tess) - za kilka lat do twojego ogrodu wprowadzi się permanentny chaos, a nie przypuszczam, by o to ci chodziło. /Nie bierz moich słów jako krytykę - nie potrafię inaczej ci uzmysłowić gdzie popełniasz błąd/
jałowiec Horstman - ten jego dziwaczny, mroczny, zachwycający pokrój zasługuje na wyeksponowanie
Spadek rabaty teraz przeraża, ale za 5-7 lat jak rosliny urosną ów spadek nie będzie zauważalny. Szmaragdy pociągną w górę i utworzą ścianę przed którą w naturalny sposób uwidoczni się rabata. Radzę nie robić przeplatanek w nasadzeniach co 2-3 sztuki. O wiele lepiej wyglądają nasadzenia w min. 5-7. Przeplatanka na razie dobrze wygląda, ale za kilka lat stanie się problematyczna choćby z racji zapotrzebowań siedliskowych roślin (np. tuje lubią wilgoć, a jałowce wolą sucho - a jedne i drugie płytko się korzenią)... trzeba wspomnieć także o aspekcie wizualnym.
Proponuję wszystkie tuje szmaragdy sadzić jako ramę. W miarę wzrostu i cięcia wyrównasz wzrost. Branant wymaga większych odstępów i bardzo regularnego (od młodości) cięcia (nawet co 5-6 tyg. by utrzymać zwarty, elegancki pokrój. Bez tych zabiegów pielęgnacyjnych wyrasta nieforemny krzaczor, a potem drzewo łysiejące od dołu z rozwichrzonymi gałązkami.

Dla klonów palmowych, azali, hortensji potrzebujesz stanowiska z kwaśną glebą i na pewno nie powinny rosnąć w bliskim sąsiedztwie świerków, bo wspólny mianownik - płytki system korzeniowy skaże te pierwsze na powolną wegetację.
Reasumując
Tak jak wcześniej pisałam kluczowym doborem u ciebie musi być docelowy (chociaż za 10 lat tak jak podaje strona Związku Szkółkarzy Polskich) wzrost, pokrój, wymagania siedliskowe (nasłonecznienie, ph, wilgotność podłoża etc), nie konkurujący ze sobą system korzeniowy. Te informacje pomogą ci pogrupować rosliny, wybrać odpowiednie na przyszłość odległości i zaplanować wizualnie rabatę za 10-20 lat. I jeszcze jedno - wizualnie i roboczo (prace pielęgnacyjne etc) najlepsze są rabaty do 3,5 - 4 m szerokości. Może warto by teraz zaplanować jakieś placyki, zakamarki i ścieżki (choćby na szerokość taczki)

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies