Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Klein Kottorz

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Klein Kottorz

Gardenarium 10:54, 13 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To w takim razie z iglaków rób żywopłoty i przesadzaj je pod płot.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
daszum 12:48, 13 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Danusiu dziękuję Ci bardzo za zainteresowanie.

Właśnie chciałam zapytać jakie rośliny posadzić z lewej strony rabaty, żeby ją trochę uporządkować.
Pozostałe 2 boki są już obsadzone roślinami, które miałam do dyspozycji i nie ma tam miejsca na nic więcej.

Na zdjęciach słabo widać, ale z tyłu pomiędzy świerkami są posadzone tuje szmaragd. Ze względu na fakt, że rabata jest z tyłu obniżona są one na razie mało widoczne.

Z prawej strony rabaty od końca nasadzenia są następujące: tuje europa gold (5 szt), tuje brabant (9 szt), 3 jałowce blue arrow, tuje europa gold (5 szt), tuje szmaragd (6 szt), tuje europa gold (7 szt), dalej rośnie 5 cyprysików ivonne, ale one są tam tymczasowo. Zastanawiam się nad tym, czy nie lepiej byłoby te cyprysiki posadzić z tyłu rabaty (przesadzić tam też cyprysiki ivonne z rabaty), a szmaragdy przesadzić na lewą stronę rabaty wzdłuż ogrodzenia.

Wiem, że to mix gatunków i kolorów, ale muszę wykorzystać to co mam.

To nasadzenia z prawej strony rabaty, która docelowo będzie poszerzona:











____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Marga 14:16, 13 sie 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Witaj Daszum,
wpadłam do Ciebie wiedziona ciekawością ogromnej rabaty. Twoja rabata faktycznie jest ogromna
Niestety nie pomogę Ci z nasadzeniami bo jestem laikiem w sprawach ogrodowych, ale pomyśl o nasadzeniach piętrowych, czyli większe rośliny z tyłu mniejsze z przodu. Roślinki masz piękne i na pewno uda Ci się z nich stworzyć cos interesującego. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zmniejszyc rabaty, to proponuję Ci abyś zrobiła między roślinami ścieżki z luźno rzuconych płyt. Albo jakieś zaciszne miejsce na leżaczek otoczone roslinami. Moze być ciekawie To tylko taki luźny pomysł, oczywiście zrobisz jak uważasz.
Pozdrawiam i będę zaglądać
____________________
Ogród dla moich synków
daszum 14:47, 13 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Margo dziękuję za odwiedziny.

Myślałam o ścieżce z płyt wokół rabaty. Wydaje mi się, że to by ją trochę optycznie podzieliło i zmniejszyło. Starałam się zrobić nasadzenia piętrowe, choć nie wszędzie mi się to udało. Obecnie nie wszystko jest czytelne, ponieważ na jednej rabacie są duże dorosłe rośliny pomieszane z przedszkolakami. Sama stworzyłam sobie dodatkowy problem nawożąc ziemię i usypując wzniesienie. Teraz widzę, że w tym przypadku obowiązują inne zasady sadzenia roślin, niekoniecznie najwyższe rośliny muszą być sadzone z tyłu.

Pozdrawiam i wpadnę do Ciebie.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Filemon24 07:26, 14 sie 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
Niestety jak się nasadzi bez konkretnego pomysłu albo się kupuje oczami w szkółce ( sama jestem tego przykładem) to potem trzeba porządkować dziwne rabatki. Ja oddaje niektóre roślinki np siostrze albo komuś ze znajomych. Trudno teraz pozbywam się czerwonych róż oddaje siostrze Niektóre rośliny wyrzucam szkoda ale jak mi się nie podoba osiągnięty efekt to czasami nie mam sentymentów.
Tobie też to radzę niektóre oddać, wyrzucić i poprzesadzać. Bo jak to Danusia trafnie określiła zrobiła ci się szkółka iglaków
____________________
daszum 09:31, 14 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Zakładając ten wątek liczyłam się z krytyką, ale konstruktywną, w końcu dotyczy on projektowania ogrodu, a nie pokazywania ogrodu już gotowego. Wiem, że niektóre rośliny trzeba przesadzić inne usunąć, ale nie wiem które i gdzie.Mam nadzieję, że ktoś się nad moją rabatą w ten sposób pochyli i mi to podpowie.
Poza tym sama widzę, że na rabacie są miejsca bardziej i mniej udane. Pewnie gdybym pokazała tylko te bardziej udane może ktoś zobaczyłby fragment ogrodu, a nie szkółkę iglaków, u mnie liściastych też jest dostatek.

____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Izolda 10:05, 14 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Daszum, napisz proszę co masz do dyspozycji, gatunki, odmiany i ilość sztuk. Tak na początek
____________________
Filemon24 12:33, 14 sie 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
ja cię nie krytykowałam napisałam przecież prawdę sama chyba widzisz jak to wygląda. Wszyscy oprócz Danusi nie są architektami krajobrazu więc też nie napiszą ci konkretnie jak masz robić krok po kroku musisz sama też coś z siebie dać.
Przede wszystkim słuchaj się Danusi musisz zwęzić rabaty porób żywopłoty i moim zdaniem pozbądź się pojedynczych roślin. Poczytaj co jakie wysokie rośnie i sadź rośliny piętrowo. Uważam że dałam ci dobrą radę żeby oddać jak żal ci czegoś wyrzucić. Wszystkiego się nie da mieć jak się chce mieć ładnie.

Widzę u ciebie sporo żywotników i pięknego klona może posadź go w półkolu z żywotników. W środku jakieś byliny albo trawy.
Ostatnio wyrzuciłam kilka czerwonych róż nie pasowały mi na rabacie więc bez sentymentów trudno jak się nie przemyśli czegoś to potem tego takie konsekwencje.
____________________
Marga 13:11, 14 sie 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
daszum napisał(a)

..... niekoniecznie najwyższe rośliny muszą być sadzone z tyłu.

Daszum, tu zgadzam się z Tobą. Trzeba być elastycznym. Nie zawsze uda się posadzić rośliny wg zasad.
Zajrzałam nawet specjalnie w swój projekt i tam gdzie mam węższą rabatę (szer.4m) mam nasadzenia piętrowe, ale w najszerszym miejscu (pow. 10m) pod śliwkami (tak gdzie żwirowe ścieżki) już nie. Za hortensjami i tawulcem pogiętym mam niziutki barwinek , który będzie dopiero widoczny jak się wejdzie w środek rabaty. ...będzie tak trochę inaczej.
Pozdrawiam

Może spróbuj rozrysować sobie tą rabatę, będzie Ci łatwiej.
____________________
Ogród dla moich synków
Toszka 16:19, 14 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Filemon, mnie się pomimo wszystko także wydaje, że skrytykowałaś Daszum, która to już sama spojrzała krytycznym okiem i sama się krytykując prosi o konstruktywną pomoc będąc w czarnej du...e.

Daszum, powiem ci w imieniu kilku osób, że na ten moment cięzko coś ci podpowiedzieć - dużo tego złota Potrzebny jest PLAN. Myślę, ze plan na całą działkę. Oczywiście wstępny, ale dający pogląd gdzie będzie można docelowo posadzić zwłaszcza większe rośliny, a które już (na przełomie września i października) można przesadzić docelowo. Bez całościowego planu ani rusz... Będziesz się miotać i co rusz przesadzać.
Chciałabym tylko wyrazić swoją uwagę odnośnie stalowych jałowców. Mianowicie z powodu ostatnimi laty gnębiących ich chorób (licinek i grzyby) proponuję posadzić je nie jako zywopłot, a trzy solitery na rabacie. W razie choroby, wyłysienia nie powstanie trudna do uzupełnienia dziura w zywopłocie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies