Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Klein Kottorz

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Klein Kottorz

Filemon24 12:30, 26 sie 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
Toszka podsunęła ci bardzo dobrą radę! Ja również uważam że nie rób przeplatanek tylko grupami posadź, chociaż widziałam że masz dwie róże białe na pniu to posadź tą pojedynczą na pniu w środek a po po bokach po jednej białej myślę że to będzie w miarę ok wyglądało w nogi możesz posadzić żurawki albo jeżówki. Nie bój się przesadzania ja ciągle coś przesadzam bo jak się nasadzi a się nie przemyśli to niestety nie ma innego wyjścia.
____________________
Iwk4 13:40, 26 sie 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
daszum napisał(a)
Trawy i żurawki podzieliłam na wiosnę i też ładnie mi się rozrosły.U mnie jest strasznie słaba ziemia - VI klasa, więc żeby coś urosło trzeba bez przerwy podlewać.

Danusiu, taka ziemia, to chwilowy problem. Mam podobny ugór. W zeszłym roku założyłam kompostownik. Dwie skrzynie. W tym roku doszła trzecia. Pierwszy kompost mogłam użyć w grudniu do zakopczykowania róż. Idealna materia do użyźnienia takiej ziemi.
Od wiosny systematycznie ściółkowałam rabaty, kompost zatrzymuje wilgoc, użyźnia glebę, dostarcza mikroelementy.
W każdy dołek, gdy sadziłam lub przesadzałam, dawałam kompost. Jak go miałam mniej, to na wierzch przysypywałam zwykłą ziemią.
Dziś przekopywałam rabatę, gdzie wiosną poszedł kompost. Ma zupełnie lepszą strukturę.
Jest wątek kompost, kompostowanie. W wolnej chwili sobie doczytaj. Za jakiś czas przestaniesz narzekać chociaż na część gleby
Toszka daje super rady.
No to masz sporo pracy z tym planowaniem. Miłego dnia
____________________
Ogródek Iwony II
daszum 16:15, 26 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4394
Dziewczyny, dziękuję Wam za odzew. Teraz jestem na urlopie i zaczęłam jeździć po rabacie z kilkoma roślinami i szukać im nowego miejsca. Mam problem, gdyż żeby coś wsadzić, muszę coś przesadzić.Postaram się wkrótce narysować kształt tej rabaty z wymiarami i pokazać z grubsza gdzie co rośnie, wtedy będzie łatwiej coś doradzić.

Wiem, że najlepiej się prezentuje ogród, którego tło stanowią tuje szmaragd, ja muszę jednak zagospodarować to co mam. Spójrzcie jeszcze raz na opis nasadzeń prawej strony rabaty. Rosną tam min. brabanty. Myślę, że byłoby lepiej te brabanty posadzić z tyłu razem ze świerkami, natomiast szmaragdy stamtąd dać na bok rabaty, prawa strona byłoby uporządkowana. Jałowce też stamtąd wylecą, ponieważ 2 duże uschły i uchował się tylko jeden. Chyba go stamtąd zabiorę, chociaż nie wiem, czy przeżyje następną przeprowadzkę.

Największy mój "problem" wynika z dużej ilości cyprysików yvonne, na ten moment nie wiem zupełnie co z nimi zrobić. Podpowiedzcie mi, czy np. z prawej strony rabaty, gdzie rośnie szpaler różnych gatunków tui, sadzony po 5, 6 szt jednego gatunku, można rozdzielić sadząc po 1 lub 2 cyprysiki yvonne. Nie wiem czy docelowo dobrze by to wyglądało.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Toszka 19:49, 26 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ciesze się, ze zaczynamy rozpracowywać nasadzenia odcinkami - łatwiej ogarnąć Zwłaszcza, ze zdjęcia przekłamuja odległości, perspektywę... i w ogóle nie dają poglądu nasadzeń

Można sadzić cyprysiki, ale nie po 1 a po 3 lub 5szt. Pojedyncze zgubią się, albo będą tworzyć irytujący w przyszłości pasiak. Pisząc wcześniej szpaler miałam na mysli właśnie pogrupowanie roślin i sadzenie po kilka naprzemiennie. Tylko nie staraj się odliczać symetrycznie, np. 5 szmaragdów, 3 cyprysiki... 5, 3.
Sadź trochę z fantazją, a otworzy ci to potem pole do nasadzeń różnorodnych. Zobrazowanie takiego zywopłotu znajdziesz w niemal wszystkich aranżacjach Szefowej - są tu sadzone po np. 7 świerki, tuje grupami w odmianach etc. Takie nasadzenia są zarazem wizualnie interesujące (nie chaotyczne, ale i nie nudne), dają możliwości różnorodnych nasadzeń przed, są docelowo tłem podkreślającym rabatę, a jednocześnie ustrzegają przed ew. chorobami gatunku w całyyyym szpalerze.
Odnośnie cyprysików - sadź tak aby zimowo-wiosenne przenikliwe wiatry ich nie przemroziły. To delikatne w naszym klimacie rośliny i zdarzają się nieoczekiwane wypadnięcia. Piszę to z autopsji, bo tej, niby łagodnej zimy, wypadł mi jeden cyprysik. Dwunastoletni....
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
daszum 23:17, 26 sie 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4394
Po południu byłam w ogrodzie. Jednak tym razem zamiast coś robić chodziłam, myślałam i analizowałam. Niestety nie posiadam wyobraźni przestrzennej, i żeby sprawdzić jakieś nowe pomysły nasadzeń muszę daną roślinę wykopać i przymierzyć na nowym miejscu. Po tych przemyśleniach kilka roślin zmieniło zakwaterowanie.

____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
daszum 21:19, 04 wrz 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4394
Nic nie pisałam ponieważ ciężko pracowałam. Skorzystałam z rad Toszki i trochę przeorganizowałam rośliny na rabacie.I tak prawa strona przy ogrodzeniu to szpaler tui Szmaragd i Europe Gold naprzemiennie po kilka sztuk (9, 5, 7, różnie), tył przy ogrodzeniu to istniejące świerki i tuje Brabant, lewa strona wzdłuż ogrodzenia to 3 duże tuje Yellow Ribbon, 2 istniejące świerki i cyprysiki Yvonne. Jestem z tych zmian zadowolona.

Dzisiaj zrobiłam rekonesans po różnych szkółkach i centrach ogrodniczych. Efektem jest zakup 5 szt hortensji Vanile fraise i 3 szt Limelight.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Marga 21:46, 04 wrz 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Oj, Oj ...taaaakie zmiany, a fotek nie ma?
Jeszcze wpadnę
____________________
Ogród dla moich synków
Toszka 21:48, 04 wrz 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zdjęcia! Zdjęcia! Zdjęcia poprosimy. Tyle pracy, a tu brak dokumentacji
Widzowie czekają na spektakl
Traktuj wątek jak swoisty pamiętnik. Nie pożałujesz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
daszum 22:21, 04 wrz 2015


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4394
Zdjęcia będą za kilka dni, jeszcze wszystkiego nie ogarnęłam. Cieszę się, że nadal jesteście ze mną.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Filemon24 08:56, 05 wrz 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
zrób zdjęcia i pochwal się jak to teraz wygląda
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies