Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U Agi - czyli słońce i piach

Pokaż wątki Pokaż posty

U Agi - czyli słońce i piach

as226 10:11, 27 wrz 2015


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 1126
Dziękuje za odwiedziny widzę, że też działasz i planujesz. Będę odwiedzać
____________________
pozdrawiam Asia Zaczątek ogrodu
ag_zie 13:59, 27 wrz 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
waldek727 napisał(a)

Wogóle do doopy te Twoje opcje są z wsadzaniem badylków w piach. Konia se zamów jesienią, obornika poszukaj na wioskach, mączkę bazaltową skombinuj i niech przyjdzie chłop to wszystko zaorać i zbronować puki pora i czas. Później Aga już tego nie zrobisz, nawet jak będziesz bardzo tego chciała. Jak nie przywrócisz glebie życia to nigdy nie będziesz miała ogrodu z bujną i zdrową zielenią. Ogród nie może być ciągłym utrapieniem, że coś Ci uschło, coś choruje albo nie chce rosną. A nawet jak już rośnie to mizerota jakaś. Ile osób chciałoby teraz zwinąć swoje ogrody na parę dni jak dywan, aby móc użyźnić glebę, poprawić jej strukturę i własności sorpcyjne tego nie jest w stanie nikt policzyć. Osobom które na starcie nie chcą zostać w blokach startowych na pomoc przychodzi Danusia i Jej portal z ,,Ogrodowiskiem" z którego można korzystać i uczyć się prawdziwego ogrodnictwa a nie tylko florystyki o każdej porze dnia i nocy.

Przed założeniem ogrodu warto jest się zawsze zastanowić nad tym ile możemy stracić, a nie ile zaoszczędzić.
Pozdrawiam.
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

Witaj Waldku! Dziękuję że znalazłeś chwilę dla mnie
Nie ukrywam że Twój post to kubeł zimnej wody na moje zapędy Dałeś mi do myślenia i w związku z tym mam kilka pytań
- Oczywiście chciałabym coś w tym roku wsadzić i czy jest jakiś szybszy sposób na wzbogacenie gleby teraz i aby od razu można było wsadzić rośliny Pewnie znam odpowiedź ale warto spróbować A czy można stosować do sadzenia obornik granulowany?

- Jaki obornik jest dobry ( koński, kurzy, gołębi) takie mogę zdobyć w okolicy.
Obornik - śmierdząca sprawa - trochę obawiam się go tak rozrzucić po działce....

- Czy podłoże po pieczarkach jest coś warte? Mam trochę i chciałam to w warzywniku przekopać.

- jak wydajna jest mączka bazaltowa? Ile kupić, jak stosować?
Hmmm ... Na razie tyle pytań
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 14:01, 27 wrz 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
as226 napisał(a)
Dziękuje za odwiedziny widzę, że też działasz i planujesz. Będę odwiedzać

Witaj! Zapraszam
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
waldek727 04:55, 28 wrz 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
ag_zie napisał(a)

Witaj Waldku! Dziękuję że znalazłeś chwilę dla mnie
Nie ukrywam że Twój post to kubeł zimnej wody na moje zapędy Dałeś mi do myślenia i w związku z tym mam kilka pytań
- Oczywiście chciałabym coś w tym roku wsadzić i czy jest jakiś szybszy sposób na wzbogacenie gleby teraz i aby od razu można było wsadzić rośliny Pewnie znam odpowiedź ale warto spróbować A czy można stosować do sadzenia obornik granulowany?

- Jaki obornik jest dobry ( koński, kurzy, gołębi) takie mogę zdobyć w okolicy.
Obornik - śmierdząca sprawa - trochę obawiam się go tak rozrzucić po działce....

- Czy podłoże po pieczarkach jest coś warte? Mam trochę i chciałam to w warzywniku przekopać.

- jak wydajna jest mączka bazaltowa? Ile kupić, jak stosować?
Hmmm ... Na razie tyle pytań


To i tak Agnieszko za mało wylałem tej zimnej wody, aby powstrzymać Twoje zapędy w ogrodzie który to absolutnie nie jest przygotowany do robienia nasadzeń. W wątku Oli (kosolka) tych wiader zużyłem znacznie więcej. Przez jakiś czas okładała mnie pięściami po plecach, a ja cierpliwie sobie czekałem kiedy Jej ta złość przejdzie. Podobnie jak większość młodych adeptów sztuki ogrodniczej wkładała byle co, byle jak i w nie wiadomo co.
Po paru miesiącach wreszcie w wątku Oli czytam:

,,Walduś, nawet nie wiesz jaka jestem zadowolona. Przywiozłam dzisiaj do ogrodu całą pryzmę przekompostowanego obornika, a mąż mój zrobił mi dwa duże kompostowniki". Od tamtej pory każdy post Oli emanuje radością.

Agnieszko. Przed Tobą bardzo długa droga do pięknego ogrodu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i odkrywać karty po kolei. W przeciwnym razie narobisz sobie tyle bałaganu, że kolejne lata będziesz poświęcała tylko na poprawki.
Jak chcesz to zapoznaj się jeszcze z moim postem który umieściłem pod tym linkiem.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4745-kosolkowa-pasja?page=106

Agnieszko.
- W ogrodzie nic nie da rady przyspieszyć. Tutaj cały czas mamy do czynienia z żywymi organizmami i całą masą procesów bio-chemiczno-fizycznych które wymagają czasu na to, aby mogły być przeprowadzone właściwie. Ogród, to zamknięty łańcuch pokarmowy który musi mieć poukładane ogniwa na swoim miejscu i szczelnie domknięte. Mówimy wtedy o równowadze biologicznej, a ogrody takie cechują się zdrową roślinnością, wolną od wszelkich patogenów, które to już nie jednemu ogrodnikowi spędziły sen z powiek.
-Każdy obornik nadaje się do ogrodów. Świeży wprowadzamy do gleby jesienią, a pod nasadzenia przekompostowany, granulowany bądź suszony.
-Podłoże po pieczarkach wzbogaca glebę w ogrodzie z tym, że wymaga wiosennego uzupełnienia go azotem.
-Minerały są naturalnym składnikiem skorupy ziemskiej. Mączkami skalnymi uzupełniamy brakujące w ziemi mikroelementy. Wprowadza się je do gleby w minimalnej ilości 30kg/ar tylko raz w całym życiu ogrodu. Angielscy ogrodnicy nie szczędzą sobie tej przyjemności i wprowadzają do gleby ilości nawet trzy razy większe.
Myślę, że czytając mój post nie udało Ci się ziewnąć ani razu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ag_zie 15:21, 28 wrz 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
waldek727 napisał(a)


To i tak Agnieszko za mało wylałem tej zimnej wody, aby powstrzymać Twoje zapędy w ogrodzie który to absolutnie nie jest przygotowany do robienia nasadzeń. W wątku Oli (kosolka) tych wiader zużyłem znacznie więcej. Przez jakiś czas okładała mnie pięściami po plecach, a ja cierpliwie sobie czekałem kiedy Jej ta złość przejdzie. Podobnie jak większość młodych adeptów sztuki ogrodniczej wkładała byle co, byle jak i w nie wiadomo co.
Po paru miesiącach wreszcie w wątku Oli czytam:

,,Walduś, nawet nie wiesz jaka jestem zadowolona. Przywiozłam dzisiaj do ogrodu całą pryzmę przekompostowanego obornika, a mąż mój zrobił mi dwa duże kompostowniki". Od tamtej pory każdy post Oli emanuje radością.

Agnieszko. Przed Tobą bardzo długa droga do pięknego ogrodu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i odkrywać karty po kolei. W przeciwnym razie narobisz sobie tyle bałaganu, że kolejne lata będziesz poświęcała tylko na poprawki.
Jak chcesz to zapoznaj się jeszcze z moim postem który umieściłem pod tym linkiem.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4745-kosolkowa-pasja?page=106

Agnieszko.
- W ogrodzie nic nie da rady przyspieszyć. Tutaj cały czas mamy do czynienia z żywymi organizmami i całą masą procesów bio-chemiczno-fizycznych które wymagają czasu na to, aby mogły być przeprowadzone właściwie. Ogród, to zamknięty łańcuch pokarmowy który musi mieć poukładane ogniwa na swoim miejscu i szczelnie domknięte. Mówimy wtedy o równowadze biologicznej, a ogrody takie cechują się zdrową roślinnością, wolną od wszelkich patogenów, które to już nie jednemu ogrodnikowi spędziły sen z powiek.
-Każdy obornik nadaje się do ogrodów. Świeży wprowadzamy do gleby jesienią, a pod nasadzenia przekompostowany, granulowany bądź suszony.
-Podłoże po pieczarkach wzbogaca glebę w ogrodzie z tym, że wymaga wiosennego uzupełnienia go azotem.
-Minerały są naturalnym składnikiem skorupy ziemskiej. Mączkami skalnymi uzupełniamy brakujące w ziemi mikroelementy. Wprowadza się je do gleby w minimalnej ilości 30kg/ar tylko raz w całym życiu ogrodu. Angielscy ogrodnicy nie szczędzą sobie tej przyjemności i wprowadzają do gleby ilości nawet trzy razy większe.
Myślę, że czytając mój post nie udało Ci się ziewnąć ani razu.

Waldku, masz rację nie ziewałam Twój post czytałam kilka razy, jak również to co było pod linkiem
Muszę to wszystko trochę inaczej zorganizować bo tak sobie myślę, że tyle czasu nic nie robiłam z ogrodem to do wiosny poczekam.
...ale jestem uparta i zrobię te dwie rabaty

Wracając dziś do domu odwiedziłam Pana który ma konie zażyczył sobie 300 zł za wóz świeżego obornika - hmmm ... sporo! Ale poszukam jeszcze
Kompostownik prowizoryczny już mam i muszę w nim grzebnąć bo od wprowadzenia się do domu to już 3 lata minęły i jakieś dobrodziejstwa pewnie są!

Czy i jak można przekompostować taką ilość obornika? Czy złożyć to na kupę i zostawić do wiosny? Czy przykryć czymś/przysypać?

____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
waldek727 19:31, 28 wrz 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
ag_zie napisał(a)


Muszę to wszystko trochę inaczej zorganizować bo tak sobie myślę, że tyle czasu nic nie robiłam z ogrodem to do wiosny poczekam.
...ale jestem uparta i zrobię te dwie rabaty

Wracając dziś do domu odwiedziłam Pana który ma konie zażyczył sobie 300 zł za wóz świeżego obornika - hmmm ... sporo! Ale poszukam jeszcze


Czy i jak można przekompostować taką ilość obornika? Czy złożyć to na kupę i zostawić do wiosny? Czy przykryć czymś/przysypać?


-Te dwie rabaty potraktuj jak przedszkole tzw ,,przechowalnik". Na forum to dość popularna forma gromadzenia roślin. Mając je na oku łatwiej Ci później będzie dobierać je w kompozycje. Ponadto wiem, że kobiety nie potrafią tak łatwo zrezygnować z radości kupowania.
-Obornik świeży a i przekompostowany można dostać za free w niektórych szkółkach jeździeckich. Kiedyś była taka za Maximusem, ale pewnie znajdziesz gdzieś bliżej siebie.
-Złożyć w pryzmę i okryć folią.

Nie wspominałem jeszcze, że przed pracami polowymi najpierw należy pozbyć się z ogrodu jak największej ilości chwastów, kamieni i innych nieczystości. Pracuj nad planem zagospodarowania ogrodu bo bez tego ani rusz.
Pozdrawiam i wybywam w krótką podróż po Polsce.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ag_zie 20:52, 28 wrz 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
waldek727 napisał(a)


-Te dwie rabaty potraktuj jak przedszkole tzw ,,przechowalnik". Na forum to dość popularna forma gromadzenia roślin. Mając je na oku łatwiej Ci później będzie dobierać je w kompozycje. Ponadto wiem, że kobiety nie potrafią tak łatwo zrezygnować z radości kupowania.
dokładnie tak Waldku


-Obornik świeży a i przekompostowany można dostać za free w niektórych szkółkach jeździeckich. Kiedyś była taka za Maximusem, ale pewnie znajdziesz gdzieś bliżej siebie.
poszukam zawsze lepiej tą kasę na coś innego wydać


-Złożyć w pryzmę i okryć folią.
i tak pewnie uczynię

Nie wspominałem jeszcze, że przed pracami polowymi najpierw należy pozbyć się z ogrodu jak największej ilości chwastów, kamieni i innych nieczystości. Pracuj nad planem zagospodarowania ogrodu bo bez tego ani rusz.
Pozdrawiam i wybywam w krótką podróż po Polsce.


Dzięki Ci za wszystkie uwagi i zapraszam częściej z wiadrem wody pewnie nie jedno jeszcze będzie potrzebne
Pozdrawiam i życzę bezpiecznej podróży
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
waldek727 18:47, 30 wrz 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
ag_zie napisał(a)

Dzięki Ci za wszystkie uwagi i zapraszam częściej z wiadrem wody pewnie nie jedno jeszcze będzie potrzebne
Pozdrawiam i życzę bezpiecznej podróży

Agnieszko.
Myślę, że te wiaderka z wodą pozostawimy sobie do podlewania naszych roślin. Forum ,,Ogrodowisko" powstało z myślą o wymianie wiedzy i doświadczenia pomiędzy ogrodnikami nieprofesjonalnymi. Jak dużo czasu, kaski i niepotrzebnych nerwów można sobie zaoszczędzić tą drogą komunikacji przekonał się o tym już niejeden użytkownik forum.
Przepraszam, że trochę przestraszyłem swoimi postami Twoich gości, ale moim zamiarem było tylko nakreślenie początkowej drogi od której trzeba zacząć swoją przygodę z ogrodem i z ogrodnictwem. Zdaję sobie z tego sprawę, że nowi właściciele działek chcieliby jak najszybciej je zazielenić, aby zamienić nieużytek w ogród. Niestety pośpiech w tym przypadku jest bardzo złym doradcą i najczęściej sen o pięknym ogrodzie zamienia się w koszmar. Aby tego uniknąć nasza kochana Danusia użyczyła nam swój portal w którym pełni wiodącą rolę dzieląc się z nami swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ag_zie 14:09, 01 paź 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
U nas dziś rano był pierwszy przymrozek - pierwsze skrobanie szyb!
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
Kasya 14:31, 01 paź 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41892
u mnie tez
natura daje sygnaly roslinkom ze czas juz spac
bo niektore to umiaru nie znaja...jak np moja papryka...kwitnie i kwitnie..
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies