Gdzie jesteś » Forum » Architektura ogrodowa » Jak zasłonić nieatrakcyjną ścianę?

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak zasłonić nieatrakcyjną ścianę?

Gardenarium 07:26, 12 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz nauczyć się najpierw dbać o rośliny, żeby wszystkiego nie zmarnować. Nie powinny tak porozrzucane rosnąć w trawniku. Trawnik też wygląda na zagłodzony.

A rośliny, albo zasuszone, albo zalane, albo nie podsypane zyzną ziemią, albo słabe były podczas zakupu korzenie i nie mają czym wykarmić części nadziemnej.

Jest niebezpieczeństwo że co byś nie posadził, będzie tak źle wyglądać i rosnąć jak to, co już jest.

Wierzba płacząca, przecież to jest wielkie drzewo, a rośnie obok drugiego drzewa, wchłonie je i pożre. Wierzba nie pasuje na środek małego ogrodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fizia 14:09, 25 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 10
Witajcie.

Chciałabym ukryć ścianę, a raczej ściankę od drewutni (a najchętniej całą drewutnię . Może postawić przy niej jakąś pergolę i obsadzić clematisem lub przywarką japońską? A może pergole zrobić z obu stron?
Zupełnie nie wiem...
Gardenarium 20:40, 25 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasę którą chcesz wydać na pergole i inne rajtarady kolejne - raczej wydaj na większe rośliny, które od razu zasłonią to, co chcesz zasłonić.

Wykrój rabatę, wywal te włosy z trawy niestetyczne, wywal rachityczne malutkie 2 krzaczki, bo one nic tam dobrego nie robią, a raczej szpecą to miejsce i po prostu kup 3 rośliny duże takie same i zrób ekran. A na rabacie zrób ładną kompozycję z drzewkiem w kształcie parasola, plus pod nim niższe.

Ale ta sobie myślę, po co ładować pod same okna taką budowlę? Przecież iść po drewno prawie taka sama droga gdzieś z boku.

Zamiast to maskować - przenieś gdzie indziej, gdzie nie będzie widać tej przybudówki.


Jak posadzisz clematis to będzie tylko kołtun nie maskowanie


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:41, 25 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To bez sensu porada, bo trzeba wywalić drewutnię stąd i koniec

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fizia 11:44, 26 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 10
Dziękuję Pani za rady.
Niestety nie mogę przenieść jej nigdzie indziej. Nie mam miejsca pod domem w innym miejscu. Chyba, że postawiłbym ją gdzieś w ogrodzie, wolnostojąco, ale problem pozostanie ten sam
abiko 12:13, 26 wrz 2017


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Fizia, Ty masz przecież całkiem duży teren jak widzę. Przenieść tą drewutnię, bo Danusia ma rację. Chodzić i tak musisz a tak masz pod oknami. Brzydkie to niesamowicie, ciężkie do sensownego ukrycia. Jak postawisz gdzieś z boku w ogrodzie (może z boku działki to prościej będzie schować).
A tak zostanie ci piękna rabata do zagospodarowania.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Gardenarium 18:34, 27 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W innym miejscu problemu nie będzie bo brzydkimi plecami dociśniesz do płotu lub żywopłotu, a drewno można pięknie i równo poukładać i będzie ozdobą.

Popatrz na grafiki link do zdjęć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Trusk 17:44, 08 paź 2017

Dołączył: 08 paź 2017
Posty: 11
Może warto zasłonić w takim przypadku roślinami? Jest wiele takich, które by skutecznie zasłoniły taką ścianę.
biblo 11:08, 02 kwi 2018

Dołączył: 02 kwi 2018
Posty: 4
Odkopuję ten wątek, bo chciałbym się Was poradzić, co zrobić ze ścianą sąsiada...

Moja działka za domem, na której planuję urządzić ogród nie jest wielka i co gorsza prawie połowę jej boku zajmuje nieciekawa ściana budynku stojącego w ostrej granicy. Jej wysokość zaczyna się od ok. 4m i wzrasta w stronę końca działki. Jej długość to ~7m, a drugie tyle ma ogrodzenie z wysokimi sztachetami na podmurówce.



Widoczna na zdjęciu huśtawka i altana idą do likwidacji, kostka do rozebrania, a świerk po prawej stronie zostanie trochę podcięty. Widoczny po lewej stronie "tarasik" chcemy powiększyć do powierzchni wytyczonej sznurkami wokół niego (kwadrat 4x4m). Wąski pas widoczny przed nim i idący w lewo w stronę budynku, to ma być ścieżka z kostki, a powierzchnia, na której stoi huśtawka i leżą ścięte gałęzie będzie trawnikiem. Tyle tytułem wprowadzenia


Pomysł na przysłonięcie ściany i ogrodzenia jest taki: wzdłuż ogrodzenia posadzone zostaną tuje szmaragdowe, a wzdłuż ściany budynku 4 odpowiednio uformowane graby pospolite (Carpinus betulus), mające tworzyć szpaler. Między nimi pojawią się jakieś niskie rośliny. Cały pas z nasadzeniami przy ogrodzeniu mieć max. 1,5 szerokości. Ma to wyglądać mniej więcej tak:

[zmoderowane]

ale graby mają być przycinane do takiej formy:

[zmoderowane]

No i tu pojawiają się moje wątpliwości

1. czy graby nie są jednak zbyt "poważnymi" drzewami w takim miejscu? Są one długowieczne i rozrastają się do sporych rozmiarów. Wprawdzie kupione graby mają już mieć odpowiednio uformowane korony, ale i tak będą w przyszłości wymagać regularnego przycinania i formowania. Czy pakować się w to? Jest jeszcze kwestia kosztów z tym związanych, bo drzew o wysokości 4-5m nie będę w stanie sam przycinać. Czy nie lepiej pomyśleć o czymś "bezobsługowym"...?

2. czy posadzenie grabów w odległości ok. 1m od budynku, to nie będzie jednak zbyt blisko? Planujemy wkopać wzdłuż niego ekran przeciwkorzeniowy, ale boję się, że moja sąsiadka zacznie zgłaszać jakieś zastrzeżenia. Wprawdzie cienkie pnie drzew nie będą zacieniać ściany budynku, a więc nie ma ryzyka, że ulegnie ona zawilgoceniu, ale korony mogą jednak dotykać do ściany...
Z sąsiadką nie mam, delikatnie mówiąc, zbyt poprawnych stosunków i nie chciałbym się wystawić na jakieś wrogie działania z jej strony. Niestety w polskim prawie nie ma opisanych zasad lub instrukcji, z których wynikałyby zasady sadzenia żywopłotów, krzewów i drzew, a które byłyby pomocne w takiej sytuacji.

3. ostatnie obawy, to sezonowość grabów: liście rozwijają się w drugiej połowie lub pod koniec kwietnia i są wówczas zielone. Na przełomie września i października przebarwiają się na mniej lub bardziej jaskrawożółty kolor, potem brązowieją. Opadają dość szybko, w większości w pierwszej połowie października, jednak zwykle przynajmniej część z nich (zwłaszcza u młodych drzew) pozostaje na drzewie w zeschniętym, pozwijanym stanie i rudawym kolorze aż do wiosny.

[zmoderowane]

To tyle... ależ się rozpisałem

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy podoba Wam się nasz pomysł przysłonięcia ściany? czy coś byście zmienili? Czy sadziliście takie graby? Czy mieliście jakieś problemy ze swoimi sąsiadami w podobnym przypadku?

A może macie jakieś inne pomysły i propozycje, jak zaaranżować ogród wzdłuż ogrodzenia i ściany?

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i rady

Pozdrawiam,
Jacek
Gardenarium 11:23, 02 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy te inspiracje to twoje zdjęcia? bo nie można wklejać nie swoich zdjęć. Poczytaj regulamin.

Możesz tak zrobić, to bardzo dobra inspiracja.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies