Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam ! » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:19, 04 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
mrokasia napisał(a)

Dereni mam 2 odmiany (sibirica variegata i elegantissima)i właśnie zauważyłam, że pędy nabierają mocnej, czerwonej barwy. To będzie pierwsza zima, kiedy te krzewy będą widoczne bo w zeszłym roku były malutkie.
Pęcherznice też mam, jedną już od kilku lat i chciałabym ją odmłodzić - czy mogę ją po kwitnieniu radykalnie ściąć całą? Tak na 30cm?


Z dereni będziesz zadowolona. Pęcherznice to żelazne krzewy. Do tej pory swoje dość mocno cięłam każdej wiosny. W tym roku im odpuściłam, żeby zobaczyć jaka dadzą przesłonę. To chyba był błąd. Mocno się rozbujały. Najbezpieczniejszym sposobem odmłodzenia krzewów jest wycinanie co roku najstarszych gałęzi u podstawy. Pszczółka w przypadku swoich dereni stosowała radykalne niskie cięcie, ale były też głosy, że u kogoś (Agaty z Pszenicznej?) krzewy długo dochodziły do formy. Może pomieszać delikatnie te dwie opcje. Wyciąć 2-3 najstarsze gałęzie, a resztę skrócić o 1/2 długości. Tak zrobię u siebie.

Bez Palibin. Bezobsługowy poza lipcowym ścięciem kwiatostanów.



lilak węgierski i metasekwoja Hubby na tle oczara/u wirginijskiego



oczar pośredni i jabłoń Adirondack



perukowiec podolski i brzoza pospolita



Jagody kamczackie już prawie bezlistne. Borówki pięknie się przebarwiają. Obie rośliny mam wplecione w rabaty.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:28, 04 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Czuję się troszkę zahortensjowana. Zwłaszcza na froncie.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mrokasia 19:43, 04 paź 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18115
Dziękuję za info o dereniach i pęcherznicach. Powalczę z tą najstarszą w przyszłym roku.

Haniu, jak duży jest u Ciebie bez palibin? Masz go w formie krzewu, prawda? Jak mocno go tniesz? Bo mam u siebie 2 krzaczki ale jeszcze malusie.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gruszka_na_w... 20:03, 04 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
mrokasia napisał(a)
Dziękuję za info o dereniach i pęcherznicach. Powalczę z tą najstarszą w przyszłym roku.

Haniu, jak duży jest u Ciebie bez palibin? Masz go w formie krzewu, prawda? Jak mocno go tniesz? Bo mam u siebie 2 krzaczki ale jeszcze malusie.


Mam 3 krzewy posadzone w trójkącie. Mają niewiele więcej niż 1,3-1,4m. Nie tnę ich w ogóle. Obcinam tylko końcówki z przekwitniętym kwieciem (upierdliwe to jest, bo kwiatostany bywają drobne i dużo ich jest).
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:43, 04 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Miałam wątpliwości, czy gaura poradzi sobie w moim ogrodzie. Za sobą ma już dwie zimy. Kwitnie nieprzerwanie od początku lata.





Długo broniłam się przed stipa w ogrodzie. Tak jakoś bez przekonania ją wprowadziłam. Teraz staram się znaleźć dla niej więcej miejsca. Bardzo specyficzna trawa. Inna niż wszystkie. Zieloną imperate cylindryczna miałam od zawsze. I każdego roku z takim samym napięciem oczekuję momentu, kiedy zacznie się przebarwiać.





Przebarwią się te bodziszki, czy nie?

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 08:33, 05 paź 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Faktycznie hortensjowo, a one nadrabaiją wiosenne opóźnienie, na dodatek wydaje mi się, że za płotem też rosną i w pewnym momencie podwajają widok

Chyba nie wszystkie bodziszki się przebarwiają. Mam białego, chyba go wywalę, słabo kwitnie i tydzień temu cały usechł
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
AgataP 09:25, 05 paź 2017


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Gruszko masz tych drzew co niemiara - tyle klonów, oczar i miłorząb, no i Adirondack Jak policzę swoje to chyba mi ich tyle nie wyjdzie, a mam z 1800 m samego ogrodu Nie wiem jak to mieścicie...
Ale zazdrośnie patrzę na niektóre.... piękne Ci one wszystkie...
____________________
Z Pszenicznej...
mrokasia 09:28, 05 paź 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18115
No to będę się przyglądać swoim palibinom. A wypuszczają Ci odrosty?

Gaurę kiedyś miałam, ale przemarzła. Szkoda bo jest bardzo ładna. Twoja w jakimś zacisznym miejscu rośnie? Okrywasz na zimę?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Brzozowadzie... 15:37, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Witaj Haniu! Makadamia odesłała mnie do Twojej rabaty frontowej, no marzenie!!! Czy możesz mi napisać, jakie rośliny w niej połączyłaś? Będę Ci baaardzo wdzięczna, bo ja raczkująca jestem.
No pełen zachwyt!! Pozdrawiam ciepło!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:39, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Podpowiedz też mi proszę, jakie ilości jednego gatunku roślin trzeba posadzić, by uzyskać taki efekt??
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies