Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Akebia pięciolistkowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Akebia pięciolistkowa

dzika_roza 13:00, 26 cze 2017


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Cześć,
planuję posadzić akebię na pergoli wraz z powojnikiem Ville de Lyon x2 +Sweet Summer Love x1.
Co warto posadzić "u stóp", aby pasowało i ładnie wyglądało?
Pozdrawiam
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Alicja169 13:11, 05 lut 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Pełnik europejski (Trollius europaeus L.)

Nie jestem pewna gdzie zamieścić moje pytanie, mam nadzieję, że może tu uzyskam odpowiedź.
Otóż mam dwie akebie pokaźnych rozmiarów, zasłaniają mi światło do ogrodu zimowego. Chciałabym je :\
1. obciąć/ skrócić do wys. około 1,5 m
2. wykopać i przesadzić w inne miejsce.
Czy taka oparacja może się udać i ewent. kiedy to zrobić, wczesną wiosną?
Szkoda mi spisać na straty akebię bo ma śliczne pachnące kwiatki i szybko przyrasta. Z tego drugiego powodu mam nadzieję, że jej nie uśmiercę poprzez taką operację Danusiu - uda się?

Edit. znów pomyliłam nazwę, zamiast akebii wpisałam aktinidię
Mam akebię!! Poprawiłam.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Gardenarium 13:12, 05 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Akebia w mroźne zimy może przemarzać na granicy śniegu. Wtedy przytnij w marcu/kwietniu i odbije.

Generalnie trzeba od posadzenia ją formować/przycinać żeby nie stworzyła zbytniego kołtuna. Przywiązywać do podpór, a potem powinna się sama owijać.

W następnych latach przycinasz tylko pędy uszkodzone.

Jeśli po latach będzie wyglądała nieporządnie i się zagęści, wykonaj cięcie formująco-odmładzajace. Czyli silne, nawet 30 cm od ziemi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alicja169 16:05, 05 lut 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Gardenarium napisał(a)
Akebia w mroźne zimy może przemarzać na granicy śniegu. Wtedy przytnij w marcu/kwietniu i odbije.

Generalnie trzeba od posadzenia ją formować/przycinać żeby nie stworzyła zbytniego kołtuna. Przywiązywać do podpór, a potem powinna się sama owijać.

W następnych latach przycinasz tylko pędy uszkodzone.

Jeśli po latach będzie wyglądała nieporządnie i się zagęści, wykonaj cięcie formująco-odmładzajace. Czyli silne, nawet 30 cm od ziemi.


OK. Danusiu dziękuję za odpowiedź.
Ona w sumie wygląda porządnie, była podcinana każdej wiosny, ale teraz już mi nie odpowiada takie zacienienie okna do o.z.
Tak więc bez obaw będą ją ciachać w marcu
Buziak idę czytać wszystko co tu jest o akebii
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Alicja169 16:16, 05 lut 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Poczytałam o akebii, u mnie rośnie szybko i ładnie kwitnie brązowymi kwiatkami, które do tego pachną czekoladowo Mam dwa egzemplarze, ale owoców dotyhchczas nie było.
Swietnie okrywa to co się chce zakryć , jednak jest to silne pnącze i potrzeba silnej podpory na której się owija, nie zaczepia, ale wręcz okręca.
Nie chciałabym się jej pozbyć, ale chyba nie przewidziałam tego, że całkowicie zasłoni mi okno od ogrodu zimowego.
Stąd pomysł aby ją przyciąć a następnie przesadzić w inne miejsce.
Za opinię Danusi dziękuje i w marcu biorę się za "oparację "akebia".
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
dzika_roza 10:32, 25 lut 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Alicja169 a jak ją pielęgnujesz? ciełaś co wiosnę? jak dużo?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
ewa2105 11:31, 06 mar 2019

Dołączył: 02 mar 2018
Posty: 18
Ma ktoś akebię na sprzedanie?
Alicja169 12:12, 06 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
dzika_roza napisał(a)
Alicja169 a jak ją pielęgnujesz? ciełaś co wiosnę? jak dużo?


Sorry za opóźnienie Tak, cięłam co roku wiosną, odkąd się rozrosła - nawet radykalne cięcie, natychmiast wydaje kolejne, zdrowe odrosty. Zawsze tnę to co mi wychodzi poza strefę, czyli oplata rynnę lub za dużo wydała gałązek.
W zasadze uważam, że jest bezproblemowa, specjalnie nie poświęcam jej uwagi, poza podlewaniem w okresie suszy.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies