Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jak przyciąć modrzewia?

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak przyciąć modrzewia?

Agnieszka 12:02, 08 maj 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Mam takiego fajnego młodego modrzewia o kolumnowej formie Jacobsen's Pyramid. Bardzo go lubię, zresztą w ogóle lubię modrzewie za delikatność igiełek i zwiewną budową. Co mogę zrobić, aby się ładnie zagęścił, bo teraz wygląda trochę jak ogryzek: gałązki na górze i jakieś mizerne na dole, a środek pusty.



Przyciąć go jakoś? Wiem, że modrzewie można ciąć i prowadzić jako żywopłot (oczywiście nie ta odmiana). Ale co mogę zrobić konkretnie dla tego drzewka, aby było ładne? Jest młody, więc ma szansę wyrosnąć na piękne drzewko. Jak mu mogę pomóc?
____________________
Agnieszkowy ogródek
zbigniew_gazda 12:24, 08 maj 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Agnieszko mam modrzewia którego tnę co roku .Gdyby nie to - miałby już 10 m wysokości. Nie znam tej Twojej odmiany ale mój to zwykły . Ja zrobiłem tak : jak miał 2,5 m wysokości - to miałem zamiar go wykopiać bo rośnie przy drodze. Ale - obciąłem czubek na 2 metrach i wszystkie gałęzie tak - aby miał średnicę ok. 80 cm. Zagęszczał się stopniowo i każdego roku pilnowałem cięcia .Zrobiła się kopuła która ma już 10 lat . Zobacz aktualne zdjęcie.



____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Sebek 14:28, 08 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Myślę, że nawet możesz go zrobić tak jak ma Zbyszek - na pienną kulę.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
zbigniew_gazda 16:18, 08 maj 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Sebku - pienna kula to wierzba japońska a modrzew ten za nią.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Gardenarium 17:15, 08 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystkie "pędzelki" z pnia trzeba obskubać, aż do tej widocznej korony, Koronę wyokrąglić i tak trzymać przez lata.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:16, 08 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten modrzew od razu pokazuje, co ma do usunięcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 19:54, 08 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
zbigniew_gazda napisał(a)
Sebku - pienna kula to wierzba japońska a modrzew ten za nią.

Hahaha No właśnie nie pasowały mi tutaj te pędy
Ale modrzew Agi aż się prosi o to, żeby był na pniu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agnieszka 09:32, 09 maj 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Ok. Chciałam, co prawda, aby miał kształt podobny do Skyrocketa, ale może być i tak, jak Wy mówicie. Mi czasem brak wyczucia w kwestiach ogrodowych, więc grzecznie się z Wami zgodzę .
Dzięki.
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 10:18, 09 maj 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
zbigniew_gazda napisał(a)
Agnieszko mam modrzewia którego tnę co roku .Gdyby nie to - miałby już 10 m wysokości. Nie znam tej Twojej odmiany ale mój to zwykły . Ja zrobiłem tak : jak miał 2,5 m wysokości - to miałem zamiar go wykopiać bo rośnie przy drodze. Ale - obciąłem czubek na 2 metrach i wszystkie gałęzie tak - aby miał średnicę ok. 80 cm. Zagęszczał się stopniowo i każdego roku pilnowałem cięcia .Zrobiła się kopuła która ma już 10 lat . Zobacz aktualne zdjęcie.




Zbyszku, Tobie też dziękuję. Piękny ten Twój modrzew, chociaż gdyby mnie ktoś spytał, to w życiu bym nie powiedziała, że to modrzew. Może na żywo, to tak. Piękna, soczysta zieleń. Jest bardzo gęsty. Może mój "ogryzek" też tak ładnie będzie się prezentował za 10 lat .
____________________
Agnieszkowy ogródek
pabia 23:17, 28 maj 2011

Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 22
Witam.....
Posiadam 2 modrzewie pendula odmiany niestety nie znam, czy teraz mogę jeszcze je przyciąć w celu zagęszczenia czy przycinamy tylko wyłącznie wiosną?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies