Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » niedokończony ogród na leśnej

Pokaż wątki Pokaż posty

niedokończony ogród na leśnej

Toszka 14:10, 06 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Patrząc po zdjęciach to idziesz w dobra stronę

Od frontu
zastanów się czy nie chcesz żywopłotu na którego tle utworzysz kontynuację rabat. Osłonisz ogród od przeciągów, co pozwoli na sadzenie delikatniejszych, a bardziej widowiskowych roślin. Zimą będziesz mieć zieloną ścianę. Niestety w naszym klimacie (w jakim rejonie mieszkasz?) wybór zimozielonych żywopłotów jest dość ograniczony, bo albo tuje, albo cisy, albo świerki serbskie (wąskie, mozna strzyc, i nie tak chorowite jak pospolity świerk kłujący). Opcja jest jeszcze strzyżonego, liściastego żywopłotu z graba lub buka. Suche liście są zimą, ale bynajmniej nie jest zielono.

Może głupio się zapytam przed domem, na froncie, przy schodach masz małą rabatę i kostkę... Ta kostka/nawierzchnia ma jakieś konkretne przeznaczenie?

Ponieważ widzę, że tworzysz rabaty geometryczne to mozna by wokół niej stworzyć rabatę w prostokątnym duchu. Powiększy to możliwość nasadzenia, bo ta maleńka rabatka jest...maleńka

To koło centralne w trawniku zaburza formy rabat. Może je mozna zlikwidować i rabatę pociągnąć po prostej wzdłuż łuku wjazdu od samej bramy. Nie do samego domu, ale częściowo.

Proponuję zacząć od ram, czyli żywopłoty, większe drzewa. Następnie wybranie stylu ogrodu. To ważne, bo już narzuci dobór roslin i nasadzenia.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kamila66 17:40, 06 lip 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Może znajdziesz inspiracje w ogrodzie u Any, jak spojrzałam na Twój front widziałam tam 3 stożki http://www.ogrodowisko.pl/watek/4156-wizytowka-any-ogrod-maly-czyli-wygrana-walka-z-ugorem
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
asiha 18:05, 06 lip 2016

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
1. kostka pod domem,to miejsce gdzie od wczoraj stoi mały stoliczek i dwa krzesełka, gdzie można przysiąść i np. wypić szybką kawęw przyszłości myślę postawić tam też wąską wysoką donicę z nasadzeniem wysokim np. na pniu całorocznym aby odbijało się na brązowej ścianie.
2. mieszkam na północy- 90 od Gdańska.
3. żywopłot - świerki serbskie są ładne,ale czy mój ogród, dom i rabaty nie są do nich za małe? jeśli nie - to ok!) Co myślisz o Thujach "Aureospicata". Liściastych - nie chcę
4. rabata owalna nie zagospodarowana, więc nie ma problemu z likwidacją,wzdłuz chodnika np. tak?
5. nie wiem co masz na myśli: cyt:"Ponieważ widzę, że tworzysz rabaty geometryczne to mozna by wokół niej stworzyć rabatę w prostokątnym duchu. Powiększy to możliwość nasadzenia, bo ta maleńka rabatka jest...maleńka" - a ta moja inspiracja?)
6. jeśli chodzi o styl: lubię pracę w ogrodzie, ale też bez przesady, ze względu na brak czasu...
7. Na pewno na przeciwko chodnika, pod płotem będą kontynuowane szmaragdy aż do słupa, a przed nimi może jakieś trawy....
8. póki co na ten czas najważniejsze są dla mnie rabaty przed domem i ta po drugiej strony bramy (zielsko tam rośnie).
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
asiha 18:10, 06 lip 2016

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
kamila66 napisał(a)
Może znajdziesz inspiracje w ogrodzie u Any, jak spojrzałam na Twój front widziałam tam 3 stożki



super ogród oglądałam już go wcześniej... ale gdzie te bukszpaniki widziałabyś u mnie?
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
kamila66 19:24, 06 lip 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
tu je widziałam w nogach sezonowe

Mogą być dwa lub jeden i kule, ale ogólnie tu dałabym coś co będzie zdobić cały sezon. W okresie zimowym ze stożków też byłaby korzyść.
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
kamila66 19:33, 06 lip 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539

Musisz kombinować sama, gotowca raczej nikt Ci nie narysuje. Podrzuciłam wątek Any bo ona ma bardzo dużo rabat przy płocie.
Przemo także pokazuje piękne czytelne kadry
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1223-ogrod-maly-ale-pojemny?page=126
Jeszcze dopiszę, jak zaczniesz pokazywać swoje propozycje na pewno otrzymasz podpowiedzi
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
asiha 00:03, 07 lip 2016

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
kamilo, a ta inspiracja wcześniejsza z trzmieliną na pniu, co sądzisz?
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
Toszka 01:06, 07 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
cały czas myślałam, że zdjęcie z trzmielinami to z twojego ogrodu... pewnie dlatego, że inspiracje linkujemy nie wstawiając cudzych zdjęć na forum.

Pewnie, że to fajny pomysł.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kamila66 15:05, 07 lip 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
asiha napisał(a)
kamilo, a ta inspiracja wcześniejsza z trzmieliną na pniu, co sądzisz?

Jak Toszka napisała, że to fajny pomysł to tak jest ona się na tym zna między lawendy posadź cebule tulipanów, zanim lawenda ruszy one będą miały pokaz
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
asiha 17:09, 07 lip 2016

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
jak mam akceptację Waszą Dziewczynki na rabatę pod murem domu -z inspiracji - to tak zostaje tylko podpowiedzcie tylko proszę - czy 1 czy 2 trzmieliny?

poniżej propozycje rabaty wzdłuż chodnika:
1. z kulkami bukszpanowymi, wokoło bordowa żurawka, lub żołta trzmielina -obsypane żwirkiem jasnym.
2. z żółtymi cyprysikami na pniu , a wokoło małe kulki bukszpanowe



jak myślicie?
miały być konkretne propozycje - no to są..
...a że być może nieporadne - to inna sprawa.

____________________
Niedokończony ogród na leśnej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies