Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » niedokończony ogród na leśnej

Pokaż wątki Pokaż posty

niedokończony ogród na leśnej

Toszka 14:27, 20 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Low Glow tworzy jasnozieloną poduchę. Szeroką. Jeśli chcesz kulopoduchy na nóżkach to szukaj na nóżkach ok. 65cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
asiha 14:29, 07 maj 2017

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
wracam do mojego niedokończonego ciągle ogrodu, prosząc znowu o porady!

zdj.1
widok z kuchni, płot od frontu domu, z prawej str. bramy wjazdowej:

tawuły póki co zostają, reszta do usunięcia.
chcę zasłonić się od drogi, ale nie zwartym żywopłotem, a różnorakimi nasadzeniami nieliściastymi, z możliwością cięcia od góry, gdyz działka jest mała, więc myślę że zbyt wysokie drzewa nie pasują. Z prawej strony, w rogu będzie serb.


zdj.2

płot od frontu domu, z prawej strony bramy.

w rogu będzie serb. Dalej chciałabym jak wyżej na zdj. Nie wiem co na skosach?
Dwie tuje (gold, druga nie wiem jak się nazywa) do wsadzenia - nie wiem gdzie



zdj.3

rabata o rozm.187x107, więc niewielka, ale póki co taka musi być.
Bukszpan do wsadzenia, chyba do formowania w stożek? Gdzie wsadzić z lewej czy prawej strony rabaty i co poza tym?



zdj.4
rabata okrągła: sosna na pniu pinus mugo wokół 4 kulki pinus mugo (teraz już wiem, że o 1 za mało).Co wsadzić poza tym, czym pokryć kamykiem korą..?


Kochani forumowicze, proszę o wskazówki...
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
asiha 12:36, 09 maj 2017

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
zajrzy kto, pomoże kto...?
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
asiha 19:20, 08 kwi 2018

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
witam, od ostatniej wizyty mojej tutaj, parę zmian w ogrodzie, ale sporo do zmiany i do zagospodarowania. Rabata na zdj. 1 i 2 - ciągle pusta:
front domu, prawie cały dzień nasłoneczniona. W rogu - świerk serbski. Wzdłuż kostki - żurawka. W zdłuż płotu chciałabym iglaki, ale jakie? w środku, może hortensje Silver dolar? Pomożecie?
zdj.1
zdj.2
zdj. 3
krzewy liściaste chcę spod płotu wyrzucić i zamienić na iglaste, ale co?

zdj.4

pod domem mała rabta z bukszpanem, po lewej trawa zebrinus ( nie wiem czy prawidłowa nazwa)

zdj.5

co posadzić pomiędzy szmaragdami a żurawką, zmieszczą się np. jeżówki?

zdj.6, 7, 8 - rabata wokół tarasu: cyprysy chcę wyrzucić, na rogu posadzić lawendę. Na końcach są po 2 szt.
6





7
8

będę wdzięczna za pomoc.
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
makadamia 09:42, 09 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
asiha napisał(a)
witam, od ostatniej wizyty mojej tutaj, parę zmian w ogrodzie, ale sporo do zmiany i do zagospodarowania. Rabata na zdj. 1 i 2 - ciągle pusta:
front domu, prawie cały dzień nasłoneczniona. W rogu - świerk serbski. Wzdłuż kostki - żurawka. W zdłuż płotu chciałabym iglaki, ale jakie? w środku, może hortensje Silver dolar? Pomożecie?
zdj.1


Masz tam kompletne pustki - możesz sadzić, co Ci się żywnie podoba.
Ograniczeniem są warunki, a nic nie piszesz, czy masz piach czy glinę, czy sucho itd.

Na żywopłot najlepszy byłby cis, ale drogi i lubi wilgotno. Jeśli nie da rady, to zwyczajnie szmaragdy posadzić i strzyc. One lubią słońce. Z nimi z kolei jest problem, bo trzeba czyścić z suszu, a do tego korzenie dookoła im się rozłażą, więc trzeba więcej nawozić.

Obok serba posadziłabym jakiś krzew: kalina, pęcherznica, dereń?

Hortensje - jeśli masz wystarczająco wilgotno - oczywiście mogą być. Z tego co widziałam, rabata jest na tyle szeroka, że jeszcze coś Ci się tam zmieści. Do hortensji dałabym nieduże drzewka - na forum są popularne umbry, pissardi, może jakieś jabłonki ozdobne? Przed hortensje np.: tawuły.
To byłaby rabata półcienista.

Możesz też zostawić ją jako słoneczną, wtedy pod żywopłotem np.: berberysy erecta (są i czerwone i żółte), a przed nimi byliny.

asiha napisał(a)
zdj. 3
krzewy liściaste chcę spod płotu wyrzucić i zamienić na iglaste, ale co?

to samo co po drugiej stronie bramy
co to za krzewy? może warto wykorzystać je gdzie indziej?

asiha napisał(a)

zdj.4 pod domem mała rabta z bukszpanem, po lewej trawa zebrinus ( nie wiem czy prawidłowa nazwa)

bukszpana przyciąć w kulkę a dookoła niego dać żurawki

asiha napisał(a)
zdj.5
co posadzić pomiędzy szmaragdami a żurawką, zmieszczą się np. jeżówki?

zmieszczą

asiha napisał(a)

zdj.6, 7, 8 - rabata wokół tarasu: cyprysy chcę wyrzucić, na rogu posadzić lawendę. Na końcach są po 2 szt.
8
będę wdzięczna za pomoc.

One takie wygięte na stałe czy chwilowo od wiatru?
Docelowo raczej będą do wyrzucenia, ale póki na ogrodzie masz pustki, to bym się jeszcze wstrzymała z wycinką. Przystrzyc je mocno i niech robią za wykrzykniki.
Lawenda fajna i mogłaby być, ale masz brązową elewację i obawiam się, że na jej tle może wyglądać sino. Do tego brązu zebrinus, który ma żółte paski, lepiej pasuje i właśnie w kierunku brązów, żółci bym szła:
bordowe żurawki, tawuły golden tuffet, trzmieliny emerald'n gold itp.

Toszka już Ci wcześniej pisała: drzewa by Ci się przydały, bo na razie masz patelnię
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:48, 09 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jeszcze przyjrzałam się zdjęciom:
jeżówki (zdj. 5) na razie dadzą radę, ale jak tule urosną, to rabata zrobi się cienista i trzeba będzie robić rewolucję. Zabrałabym stamtąd żurawki i posadziła hortensje, które w cieniu dadzą radę.
A żurawki przeniosła na tą rabatę przy bramie (zdj.1) i ją zostawiła jako słoneczną: albo z berberysami (jak pisałam) albo z różami (jeśli jesteś ambitna).
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
asiha 00:05, 10 kwi 2018

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
Asiu - dziękuję za odp!
Mam pustki, ale nie chcę sadzić byle sadzić, bo takie błedy juz popełniłam i musiałam wyrzucać nasadzenia.

Podłoże mam gliniaste i zawsze wsypuję w doły ziemię kupioną. Bardzo podobają mi się cisy, ale kwestia - ceny. A co sądzisz o serbskich wzdłuż płotu, po jednej i drugiej str, bramy? Nie chciałabym ich bardzo wysokich, ale przycinałabym je z czasem na wys. Liściaste pod płotem, które chcę wyrzucić to pęcherznice (bordowe)- ładne, ale zimą goło i smutno.
Czy bukszpan już ciąć, czy poczekać aż urośnie?
zdj.6,7,8 - cyprysy od wiatru wygięte. Parę żurawek bordowych jest, sporo wyrzuciłam bo już były brzydkie. Zebrinus rośnie wysoki, nie wiem gdzie bys go widziała? myslałam też o niskich iglakach na pniu..
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
Wiolka5_7 07:38, 10 kwi 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20326
Tnij bukszpan, to ostatni dzwonek bo za chwilę będą nowe listki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
makadamia 08:33, 10 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
asiha napisał(a)
Podłoże mam gliniaste i zawsze wsypuję w doły ziemię kupioną.


Jeżeli ziemia tylko gliniasta, a nie sama glina, to bardzo dobrze - takie podłoże dobrze trzyma wodę i składniki pokarmowe. Do sadzenia kupuj obornik mokry i kompost (jeśli nie masz swojego) i mieszaj z ziemią rodzimą. One są źródłem próchnicy, której brakuje ziemi, a której potrzebują rośliny.

asiha napisał(a)
Bardzo podobają mi się cisy, ale kwestia - ceny. A co sądzisz o serbskich wzdłuż płotu, po jednej i drugiej str, bramy? Nie chciałabym ich bardzo wysokich, ale przycinałabym je z czasem na wys. Liściaste pod płotem, które chcę wyrzucić to pęcherznice (bordowe)- ładne, ale zimą goło i smutno.


Musisz poszukać na forum - wiele osób je ma i tnie, ale ja tutaj nie doradzę.

Pęcherznice porozrzucaj po różnych kątach ogrodu (aby tylko słońca dużo miały, bo się nie wybarwią)


asiha napisał(a)
Czy bukszpan już ciąć, czy poczekać aż urośnie?
zdj.6,7,8 - cyprysy od wiatru wygięte. Parę żurawek bordowych jest, sporo wyrzuciłam bo już były brzydkie. Zebrinus rośnie wysoki, nie wiem gdzie bys go widziała? myslałam też o niskich iglakach na pniu..


Termin na cięcie bukszpanów jest właśnie teraz - zanim puści nowe przyrosty. Cięcie teraz sprawi, że bukszpan się zagęści. Kolejne cięcie - jak młode przyrosty zzielenieją (czerwiec/lipiec). Nie zapomnij do dokarmianiu.

Zebrinusa bym zostawiła na razie tam gdzie jest. Jak się rozrośnie za bardzo, to podzielić karpę i posadzić w innych częściach ogrodu.

Z niebieskimi iglakami ostrożnie i z dala od domu - moim zdaniem nie będą pasowały do elewacji ale mogę się mylić.

Konkretnie Ci nie poradzę, gdzie zebrinusa, a gdzie iglaki, bo trzeba by było zrobić kompleksowy projekt nasadzeń.

Żurawki co parę lat trzeba dzielić, bo inaczej kępy się za bardzo rozrastają i zaczynają rozłazić.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies