Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Pomoc w założeniu wymarzonego trawnika na dachu garażu

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc w założeniu wymarzonego trawnika na dachu garażu

KuLwIk 19:11, 11 maj 2016

Dołączył: 11 maj 2016
Posty: 5
Witam,

od razu zaznaczam, że jestem typowym laikiem w tym temacie i chciałem prosić o pomoc w założeniu zadbanego i dobrze wyglądającego trawnika. Na forum trafiłem w poszukiwaniu informacji jak zadbać o własny trawnik, od razu postawiłem założyć konto i poszukać odpowiednich wskazówek.

Dodam, że ogródek ma około 100m, jest on zlokalizowany na stropie garażowym (mieszkam na 1 piętrze), więc ziemia jaka tutaj jest, zapewne jest marnej jakości w pozostałościach po budowie. Trawnik ma już dwa lata, w poprzednim roku próbowałem dosiewki ale niestety nie było żadnego efektu.

W tym roku na początku kwietnia trawnik został przegrabiony z wyschniętej trawy i jakichś pozostałości, następnie zostały wyrwane chwasty i przeprowadzona aeracja odpowiednimi butami. Niestety nie została dosypana żadna ziemia, a po prostu zostały posiane nasiona trawy ("Najlepsze trawy z Iławy" - Uniwersalna) po czym udeptałem teren próbując wcisnąć nasiona w ziemię (brak walca i innych narzędzi).

Trawnik podlewałem codziennie, nawet na początku starałem się czasami podlewać rano i wieczorem by ciągle trawa była wilgotna. Dodam że ogródek jest nasłoneczniony od około południa aż do zachodu słońca. Od zasiana minął już ponad miesiąc, trawa wyrosła niestety miejscami (czy bardziej się jeszcze rozrośnie?), dużo nasion leży na wierzchu.

Jak widać na zdjęciach duża część trawy to stara trawa, jest także mech i pojawiły się chwasty. Nowa trawa wyrosła póki co na wysokość ok. 5cm, dalej nie przestaje podlewać i podlewam codziennie wieczorem. Dodam że mam szczeniaka który od czasu do czasu sobie posikuje, nie wiem jak duży to ma wpływ na młodą trawę.
KuLwIk 19:14, 11 maj 2016

Dołączył: 11 maj 2016
Posty: 5
skarabeusz 19:49, 11 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
http://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku

____________________
Magdalena Enklawa w mieście
KuLwIk 19:54, 11 maj 2016

Dołączył: 11 maj 2016
Posty: 5
Nie chodzi mi o zakładanie trawnika krok po kroku od początku tylko pytam czy da się coś zrobić z tym co jest teraz itd.

Pozdrawiam
Gardenarium 21:09, 11 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przekopać i założyć od nowa, sam mech, chwasty i masakra, za rok będzie to samo. Te "najlepsze trawy" akurat są najgorsze, raz tylko je kupiłam i koniec.

Wypielić, to co zostało uzyźnić kompostem, posiać trawnik od nowa, podlewać. Albo położyć z rolki.

Jeszcze raz piszę- z tego nie da się zrobić trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KuLwIk 23:00, 11 maj 2016

Dołączył: 11 maj 2016
Posty: 5
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze parę pytań do Pani Danusi.

Czy trawnik przekopać i siać teraz czy poczekać i zrobić to na jesień?

Czy przed sianiem posypać nawozem?

I jaka trawa jest najlepsza wg Pani do siania?

Pozdrawiam
Gardenarium 07:02, 12 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zbadać pH gleby najpierw bo skoro jest mech, to może być za kwaśna. Odkwasić.

Siać teraz, gdy jest podlewana nie ma znaczenia kiedy siejesz - nie musi to być wiosna lub jesień, masz linki do artykułów, przeczytaj je

Jedni sieją nawozem przedsiewnie, ja nie sieję, bo uważam że to niepotrzebne, lepiej zasilić po 2 koszeniu.

Wg mnie najlepsza jest Gala Rasen Kiepenkerl.

O wapnowaniu tutaj poczytaj, musisz znać pH jakie jest

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/410-jak-nawozic-trawniki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_L 13:30, 30 maj 2016

Dołączył: 30 maj 2016
Posty: 5
Witam, ponieważ padła tutaj nazwa mojej mieszanki, to dołączę się do tematu. Dwa i pół tygodnia temu wysiałem mieszankę Gala Rasen. W pierwszym tygodniu niestety trafiła się ulewa, przegrabiłem ponownie teren ale na pewno nie udało mi się odtworzyć równomierności siewu z siewnika. Z tego co czytałem o tej mieszance to jest ona teraz lekko po półmetku wschodzenia (ostatni gatunek ma wschodzić około trzeciego-czwartego tygodnia). Trawnik się zieleni, ale są miejsca gdzie się ładnie zagęszcza, ale są też dość "łyse" placki.
Dosiewać już teraz czy czekać do czwartego-piątego tygodnia aż cała mieszanka wzejdzie? Czy bez dosiewania jest szansa na to, iż trawnik sam się "rozejdzie" i zapełni te skąpe pola?
Gardenarium 13:59, 30 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym poczekała aż najpóźniejsze nasiona wzejdą. Potem oceniła stan trawnika i ewentualnie dosiewała. Całkiem możliwe, że część nasion przemieściła się, stąd placki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_L 14:29, 30 maj 2016

Dołączył: 30 maj 2016
Posty: 5
Intuicja podpowiadała mi takie rozwiązanie, dziękuję za odpowiedź.
A jak jest ze zdolnością trawnika do samodzielnego rozrastania się na puste placki, jakiej wielkości mogą one być?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies