Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Witam, i o radę pytam :-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Witam, i o radę pytam :-)

sylwik69 23:50, 18 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Asia jesteś niesamowita
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
magda19831 14:22, 19 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Odpowiem hurtem
Sosny jak narazie muszą zostać, a potem się zobaczy
Gruzu pobudowlnego w ziemi nie ma, te łyse place sa uzupełnione nową ziemią (u nas ziemia z góry czarnoziem a niżej glina) i posiana jest trawa. Co do kwestii winobluszcza na ścianie raczej nie wchodzi w grę. Przy fioletowej ścianie chciałabym osiągnąć taki efekt:
https://pl.pinterest.com/pin/502081058442233943/

Co do usypania ziemi przy granicy sasaiada też nie bardzo. Sąsiad ma dom w naszej granicy, działka ma delikatny spadek w stronę południowo-wschodnią, i dosypanie ziemi koło domu nie bardzo wchodzi w grę. Za fioletową ścianą dalej jest siatka ogorodzenie sąsiada na którym jest winobluszcz, ale chce się go pozbyć mimo iż wygląda super i bardzo go lubię gubi liście i niestety zimą jest spory przewiew i jakoś tak łyso, więc prowadzę na siatce bluszcza który mam nadzieję za jakiś czas uzupełni miejsce po winobluszczu (jak tylko bluszcz podrasta przeciągam go przez siatkę i wycinam winobluszcz). Za siatką, w stronę mojego mini warzywniaka jest tylko podmurówka taka jak pod ogrodzenie i bardzo mnie to drażni. Myślałam o jakimś niskim żywopłocie który przesłoni ten murek, juz sama nie wiem. W sumie finanse marne na jakieś super rewolucje, ale gdybym miała plan i jakieś wskazówki to powoli, powoli cos by się wykluło. Jesli mówicie że zima to dobry czas na wzbogacenie gleby to jak się do tego zabrać?
jeszcze jedna inspiracja na okolice fioletowej ściany.

https://pl.pinterest.com/pin/502081058441841944/
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
sylwik69 17:26, 19 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Teraz widać co Ci w duszy grajeśli chodzi o przygotowanie gleby to poczytaj na Forum wątki o ekologicznej uprawie ogrodu,a w skrócie to dużo obornika najlepiej przekompostowanego,korę i mączkę bazaltową wszystko razem mieszać i przekopywać w miejsce rabat.Właśnie jestem na tym etapie
Polecany na forum jest też wątek Anbu do przestudiowania!miłej lektury
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Toszka 18:59, 19 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Madziu, usuń cudze zdjęcia, a podaj link do pina.

Taka rabata ma szanse na powodzenie pod warunkiem całodziennego słońca padającego od południa, ew. południowego zachodu.

Bluszcz na siatce podczas mrozu może przemarzać.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
magda19831 19:06, 19 wrz 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Przepraszam za cudze zdjęcia. Jak je usunąć? Bluszcz na tej siatce jest już z powodzeniem dwa lata, więc może mu tam dobrze? A więc biorę się za czytanie wątków o użyźnieniu gleby. W duszy mi gra właśnie taki kontrolowany misz masz. Do tej pory kupowałam po dwie, trzy sztuki takich samych roślin i teraz widzę że to był błąd. Przed domem słońce jest praktycznie cały dzień, i tym samym przy fioletowej ścianie go nie brakuje. Także może taka rabata byłaby w tym miejscu ok?
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
Toszka 19:17, 19 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Edytuj post. Zamiast zdjęć daj link do pina.

Poczytaj watek Anbu - w jednym wątku znajdziesz wiele odpowiedzi
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
magda19831 12:47, 04 lis 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Potrzebuje odgrodzić się od sąsiadów. Siatka o dł. ok. 3,5m, stanowisko słoneczne i nieco wietrzne. Jakie zimozielone rośliny mogłabym posadzić? Tylko czy już nie za póżno na takie nasadzenia? Jeszcze jedno - może ktoś polecić szkólki w okolicach Krakowa?
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
EwaIgi 19:34, 04 lis 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Witam się. Właśnie czytam o bukszpanach. Krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny. No i są zimozielone. Ślicznie wyglądają kule i stożki.
____________________
Ewa
magda19831 16:43, 11 lis 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Witam Ewalgi w moim skromnym wątku. Decyzja zapadła - będą cisy. od jakiegoś czasu "wsiąkłam" w forum. Za radą Toszki przeczytałam wątek Anbu i kilka innych z których dowiedziałam się wiele rzeczy o których nie miałam pojęcia. Jesień i zimę wykorzystam na dalszą lekturę forum i na planowanie rabat które będę tworzyła od wiosny. W sumie dalej nie wiem czy mogę te cisy kopane z gruntu jeszcze wsadzić czy bezpieczniej na wiosnę?
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
magda19831 13:57, 29 lis 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Szkoda że nikt do mnie zagląda i nie wypowie się w kwestii sadzenia cisów ;-( Teraz to już na pewno za późno na sadzenie....
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies