Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki modrzewi

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki modrzewi

GrzegoSz 11:15, 24 maj 2011

Dołączył: 13 maj 2011
Posty: 15
Hej, hej

Chciałbym posadzić na tylnej ścianie ogrodu iglaki by stworzyły tło dla innych roślin.
Pierwszy wybór to były świerki, jednak po ostatnich moich obserwacjach niestety muszę je wykluczyć.
Zaraz za płotem, który chciałbym zasłonić rosną 2 duże ponad 10 metrowe modrzewie.
Już od jakiegoś czasu zwróciłem uwagę na to, że modrzewie nie są tak dorodne jak inne tej wielkości i gatunku drzewa. Mają dość mało igieł i nie są tak zagęszczone jak inne.Na dodatek na samej górze nie rosną prosto tylko mają powyginane przewodniki. Wcześniej budowa domu, wykańczanie itp. i nie bardzo był czas na to by przyjrzeć im się z bliska. Teraz jak dokładnie obejrzałem drzewa to widać, że na igła zbierają się takie małe, białe "waciki" średnicy ok 1mm. Jak tylko to zauważyłem to zaraz internet i szukanie. Okazało się, że jest efekty żerowania ochojnika świerkowo-modrzewiowego. U sąsiada zaraz obok modrzewi rosną świerki kłujące i na nich nie zauważyłem galasów, znalazłem za to w rogu działki u kolejnego sąsiada jednego małego świerka pospolitego i właśnie na nim te złowrogie przypominające szyszki twory. No i teraz nie wiem co mam z tym fantem zrobić. Poczytałem, że mogą pomóc opryski, i że trzeba wycinać i palić galasy. Z pryskaniem to tak, że nie wyobrażam sobie by pryskanie takich dużych drzew było skuteczne, chyba że zatrudnię całą brygadę do oprysków, a z wycinaniem galasów to sam nie będę się sąsiadowi wpraszał a i nie wyobrażam sobie by on się tym zajął. Nie będzie mu to przeszkadzało, bo u świerków te mszyce nie są takie szkodliwe.
Może coś poradzicie na te robale.
____________________
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, Chcesz być szczęśliwy jeden rok - wyjdź za mąż, Chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż ogród.
Gardenarium 15:27, 08 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niestety do tak dużego drzewa trzeba by było wynająć podnośnik, albo kupić jakiś super opryskiwacz.

Tutaj są wskazówki jak go zwalczać, bo w 100% mówią, że się nie da

http://aktua.republika.pl/ochojniak.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewik 16:57, 19 kwi 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Mhh, w zeszłym roku sie przeprowadziliśmy i mamy podobną kombinację , u nas rosnie kilkanaście wyrośniętych świerków, a u sąsiadów są modrzewie , zresztą te 2 gatunki liczne w okolicy. Swierki zauwazyłam mają sporo galasów , a 3 które rosną najbliżej modrzewi to najgorzej, zresztą są posadzone na przemian z brzoza- świerk , z drugiego same świerki . W 3 miejscach są luki , jakby wypadły 3 świerki , 2 miejsca miedzy brzozą a świerkiem a 1 w rzędzie samych świerków . Zimą czytałam , dumałam i stwierdziłam że dosadzę tam serby , ( najbardziej zbliżone wyglądem , nie łysieją itp ) no ale po wiosennym odkryciu nie wiem, ćzy jest sens sadzic jakiekolwiek świerki , jak mały to popryskam , ale jak mają po kilka-kilkanaście metrów ?
Moze troszkę nie w tym miejscu ale co mogę wsadzic w zamian ?
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Gardenarium 15:57, 20 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie sadzić świerków, a co sadzić - nie wiem Graby? Fastigiata?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewik 21:23, 20 kwi 2014


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Pięknie dziękuję Danusiu
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Gardenarium 22:28, 06 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bukalka napisał(a)
Witam.
To co atakuje drzewko wygląda jak mszyca, ale zupełnie nie mam pojęcia co to za choróbsko. Tam gdzie są te małe robaczki zdzbła kolek tracą kolor robią się blade i jak by usychają. Czym to zwalczyć, co kupić żeby je ratować.

W tytule napisałam modrzew, ale nie jestem pewna czy to faktycznie modrzew, więc proszę przy okazji o identyfikację.







Dziękuję z góry za odpowiedzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anita_kazmie... 22:28, 06 maj 2014


Dołączył: 03 lip 2013
Posty: 123
Ja pryskałam Decisem i póki co pomagało.
____________________
Anitka Ostrów Wlkp Czas na zmiany czyli totalna demolka ogrodu
bozaj 22:28, 06 maj 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 116
Witam,to mszyca, trzeba opryskać bo igły zaczną żółknąć i będą się sypać
akanta 22:29, 06 maj 2014


Dołączył: 15 gru 2010
Posty: 2361
http://www.e-ogrodek.pl/choroby_roslin/choroba/2949,ochojnik-swierkowo-modrzewiowy
To jest właśnie ta mszyca .
____________________
Anna - Ogród dla Agusi - zgodnie z naturą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies