Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród leniwej o.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród leniwej o.

rewq 14:28, 31 sty 2017


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42
Witam

Z róż pomarszczonych mam białą, różowe uschły mi. Zasiałam też nasionka na jesień, ciekawe czy wykiełkują. Nasiona wydłubuje, owocki zjadam, są pyszne, płatki też. Róża pomarszczona, czeremcha(samosiejki), rokitniki, mahonie i świdośliwy to moje nowe smaki 2016. Próbowałam też ziół-chwastów (pokrzywa, mniszek, skrzyp, krwawnik) ale chyba nie zostaną w moim jadłospisie, chyba, że znajde dobry przepis na nie.

Sama nie wiem co to jadalny las. Po prostu sadze w przewadze krzewy i drzewa jadalne, ale nie w sposób optymalny (rządki, odstępy) tylko przypadkowo, jakby się same wysiały. Jako że jestem "leniwa", tych ponad 1,9tys m2 nie będę uprawiać tylko dla kwiatków i pięknych widoków. Owocowe roślinki nie są tak okazałe jak ozdobne (ale też są piękne), ale nawet przy niewielkim ogródku chciałabym mieć chociaż kilka jadalnych - choćby dla samych ptaków (zmieniłyby się prporcje jadalne do ozdobne). Szkoda tylko że mieszkam w tak zanieczyszczonym mieście.
____________________
Mój ogród
sylwia_slomc... 20:44, 02 lut 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
rewq napisał(a)
Witam

Z róż pomarszczonych mam białą, różowe uschły mi. Zasiałam też nasionka na jesień, ciekawe czy wykiełkują. Nasiona wydłubuje, owocki zjadam, są pyszne, płatki też. Róża pomarszczona, czeremcha(samosiejki), rokitniki, mahonie i świdośliwy to moje nowe smaki 2016. Próbowałam też ziół-chwastów (pokrzywa, mniszek, skrzyp, krwawnik) ale chyba nie zostaną w moim jadłospisie, chyba, że znajde dobry przepis na nie.

Sama nie wiem co to jadalny las. Po prostu sadze w przewadze krzewy i drzewa jadalne, ale nie w sposób optymalny (rządki, odstępy) tylko przypadkowo, jakby się same wysiały. Jako że jestem "leniwa", tych ponad 1,9tys m2 nie będę uprawiać tylko dla kwiatków i pięknych widoków. Owocowe roślinki nie są tak okazałe jak ozdobne (ale też są piękne), ale nawet przy niewielkim ogródku chciałabym mieć chociaż kilka jadalnych - choćby dla samych ptaków (zmieniłyby się prporcje jadalne do ozdobne). Szkoda tylko że mieszkam w tak zanieczyszczonym mieście.

Witaj Kolejna Sylwia zagląda
Z jakich okolic Jesteś?
Jadalny las.......chyba pierwszy na forum
Bardzo ciekawe założenie I wiosną będzie piękny na pewno bo drzewa owocowe z reguły cudnie kwitną
Myślę , że to tego założenia - owocowe drzewa, warzywnik, pasuje ogród wiejski, ale w mieście chyba nie spełni swojej roli, bo metale ciężkie przenikną w owoce i warzywa
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
rewq 19:29, 03 lut 2017


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42
Witam Sylwio,
jestem z Rybnika, i też martwie się tymi metalami, najchętniej przeniosłabym domek w jakieś ekstra czyste miejsce. Zwlaszcza że jestem mamą 1 i 3 latki i chciałabym uchylić im nieba. Ale mieszkanie tu ma też zalety, np. 15 min autobusem do centrum, nie będą musiały tyle tracić na dojazdy. Nie mieszkam przy drodze, niektórzy mówią że wyprowadziłam się na wieś. Tylko te grzanie, wszyscy prawie na węgiel. Czytałam u Ciebie w wątku (podoba mi się w Twoim ogrodzie, zaczytywałąm się w nim kiedyś) temat ten też poruszany. Nawet często Ci co mają na działce gaz i buduja nowe domy, oszczędne, liczą na oszczędności paląc węglem. A miasto im na to pozwala.

A wracając do zdrowych plonów to ciężko mi ocenić czy to co rośnie u mnie jest zdrowsze czy nie od tego marketowego. Spotkałąm się z teorią że ziemi sama wysyła to, co jest jej mmieszkańcom potrzebne w danym rejonie. Ale chyba nie broni się z metalami ciężkimi.eh. Jak ktoś ma wiedzę to miło będzie mi jak się podzieli.

Gdzie ta wiosna pytam? bo u mnie jej nie ma...
____________________
Mój ogród
rewq 13:41, 17 lut 2017


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42


Zielony-istniejace lub planowane rabaty ozdobne
T-tuje przy schodach majace dac troche intymnosci. Schody prowadza na "zielony taras", mocno nagrzany
W-warzywniak
Niebieski- planowany staw za kilka lat. przez cala dzialke biegnie dren istotny dla sasiadow, wiec nie sadze duzych drzew
Czerwony-taras w cieniu, mały-piaskownica, obok przenosna (wzgledem cienia) hustawka
szare plamy to wynik wyrownywania terenu

na wysokosci napisu ogrodowisko(nie zaznaczyłam) powstaje zywoplot z pseudomirabelki. Za nim bedzie czesc gospodarcza, moze kiedys ule, kury. Ma tez przysłonić betonowy płot, gołębnik sasiadki.

Dzałka w mieście, wiekszosc nasadzen mała, wszystko prawie mozna jeszcze przesadzić.

Pomóżcie! Zwłaszcza brak planu co do południowej części, myślałam las.
____________________
Mój ogród
Efffa 08:45, 20 lut 2017


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Hej Sylwuś, tak sobie Ciebie czytam i stwierdzam, ze jesteś zakręconą super pozytywną babeczką.Jakoś nie wierzę, ze jesteś leniwa.
A i widzę, ze mieszkasz niedaleko
Mnie jedynie co się nasuwa do powyższego Twojego postu, bym nie sadzila tujek, koniecznie chcesz tujki?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
rewq 19:33, 23 lut 2017


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42
tak, zakrecona to ja bywam czesto

Tujek mam tylko 5 i zastanawiam sie czy dobrze zrobilam ze nie obsadzilam wzdluz calej siatki, oprocz wiatrow, to widac mnie, a patrzac po sasiadach to sie odrozniam (taka niemiastowa? no jak mi sie ogrodek z domkiem na wsi kojarzy to ja raczej nie ogrod zakladam tylko...hmm?).
____________________
Mój ogród
ElzbietaFranka 00:46, 24 lut 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Witam Sylwio. Następna Ślązaczka spod Rybnika.
Sylwio proszę powiedz ile m2 ma działka podaj wymiary działki i domu w jakiej odległości jest od drogi czy jest na środku działki między lewa i prawą stroną płotu.
Napiszę na pw zobacz.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
sylwia_slomc... 10:47, 24 lut 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
rewq napisał(a)


Zielony-istniejace lub planowane rabaty ozdobne
T-tuje przy schodach majace dac troche intymnosci. Schody prowadza na "zielony taras", mocno nagrzany
W-warzywniak
Niebieski- planowany staw za kilka lat. przez cala dzialke biegnie dren istotny dla sasiadow, wiec nie sadze duzych drzew
Czerwony-taras w cieniu, mały-piaskownica, obok przenosna (wzgledem cienia) hustawka
szare plamy to wynik wyrownywania terenu

na wysokosci napisu ogrodowisko(nie zaznaczyłam) powstaje zywoplot z pseudomirabelki. Za nim bedzie czesc gospodarcza, moze kiedys ule, kury. Ma tez przysłonić betonowy płot, gołębnik sasiadki.

Dzałka w mieście, wiekszosc nasadzen mała, wszystko prawie mozna jeszcze przesadzić.

Pomóżcie! Zwłaszcza brak planu co do południowej części, myślałam las.


Mam chwilkę to tak sobie pomyślałam coś skrobnę co ja bym z tym miejscem zrobiła

Czerwone warzywnik,
niebieskie woda
zielone ścieżki z trawy lub innej nawierzchni
pomarańczowe lasek
żółte rabaty mogą być z drzew i krzewów mogą być bylinowe, a mogą być mieszane , nie wiem co tam w tych miejscach już rośnie , ale można w rabatę wkomponowaćścieżki mogą być szersze ,a rabaty węższe to tylko na szybko taki szkic
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:47, 24 lut 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
No i ja lubię miękkie linie , ale można to samo zrobić prostymi
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
rewq 15:48, 27 lut 2017


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42
Gdzieś mi się post mój wcześniejszy zgubił.
Dzięki Sylwio, nie tak wogólę patrzyła na działkę, to znaczy Twój projekt jest przełomowy (!). Rabaty jednak bede zamieniać na łaka-preria-cos-tam bo działka duża: odległości od domu do ogrodzenia to 10,10,10 i 40m. I też lubie miękie linie.

Polecam film "Dzika jak natura", świerzo po seansie jestem.
____________________
Mój ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies